Český duchovní Halík získal "Nobelovu cenu za náboženství"

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2014 12:53
Templetonovou cenou byl odměněn za budování náboženské a kulturní svobody i na mezinárodní úrovni.
Český duchovní Tomáš Halík.
Český duchovní Tomáš Halík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Londýn - Český duchovní a filozof Tomáš Halík získal Templetonovu cenu pro rok 2014. Ocenění je považováno za Nobelovu cenu za náboženství.

Halík se po sovětské invazi do Československa zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Nadace zdůraznila, že se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Filozof byl v roce 1972 označen komunistickým režimem za "nepřítele režimu". Po téměř dvě desetiletí působil v rozsáhlé síti akademiků, teologů, filozofů a studentů odhodlaných k budování intelektuálních a duchovních základů pro demokratický stát.

Po sametové revoluci byl poradcem vůdčích osobností - Václava Havla či kardinála Tomáška. Podílel se také na přechodu Československa k demokracii.

Halík v krátké děkovné řeči v Londýně řekl, že cenu vnímá i jako ocenění svých učitelů, kněží, kteří za komunismu velmi trpěli. Zdůraznil také, že za posilování duševní svobody za komunistického režimu v Československu se zvlášť zasloužili i někdejší dramatik a pozdější prezident Václav Havel a filozof Jan Patočka.

Český katolický kněz na tiskové konferenci po převzetí ceny připustil, že Česko patří k nejvíce sekulárním zemím v Evropě a že Češi jsou často vůči náboženství neteční. Za příčinu považuje především historický vývoj na českém území. Halík také hovořil o významu Boha, pokory a svobody dialogu či o významu umění přijmout rozpory života a odvahy jít do neznámého.

Templetonova cena byla založena v roce 1972 již zesnulým investorem a filantropem sirem Johnem Templetonem. Jedno z nejvýznamnějších ocenění je každoročně udělováno v Londýně za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života.

První laureátkou se v roce 1973 stala známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. V roce 2012 ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama a loni jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

S cenou je podle webu příslušné britské nadace spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun).

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy