Český duchovní Halík získal "Nobelovu cenu za náboženství"

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2014 12:53
Templetonovou cenou byl odměněn za budování náboženské a kulturní svobody i na mezinárodní úrovni.
Český duchovní Tomáš Halík.
Český duchovní Tomáš Halík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Londýn - Český duchovní a filozof Tomáš Halík získal Templetonovu cenu pro rok 2014. Ocenění je považováno za Nobelovu cenu za náboženství.

Halík se po sovětské invazi do Československa zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Nadace zdůraznila, že se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Filozof byl v roce 1972 označen komunistickým režimem za "nepřítele režimu". Po téměř dvě desetiletí působil v rozsáhlé síti akademiků, teologů, filozofů a studentů odhodlaných k budování intelektuálních a duchovních základů pro demokratický stát.

Po sametové revoluci byl poradcem vůdčích osobností - Václava Havla či kardinála Tomáška. Podílel se také na přechodu Československa k demokracii.

Halík v krátké děkovné řeči v Londýně řekl, že cenu vnímá i jako ocenění svých učitelů, kněží, kteří za komunismu velmi trpěli. Zdůraznil také, že za posilování duševní svobody za komunistického režimu v Československu se zvlášť zasloužili i někdejší dramatik a pozdější prezident Václav Havel a filozof Jan Patočka.

Český katolický kněz na tiskové konferenci po převzetí ceny připustil, že Česko patří k nejvíce sekulárním zemím v Evropě a že Češi jsou často vůči náboženství neteční. Za příčinu považuje především historický vývoj na českém území. Halík také hovořil o významu Boha, pokory a svobody dialogu či o významu umění přijmout rozpory života a odvahy jít do neznámého.

Templetonova cena byla založena v roce 1972 již zesnulým investorem a filantropem sirem Johnem Templetonem. Jedno z nejvýznamnějších ocenění je každoročně udělováno v Londýně za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života.

První laureátkou se v roce 1973 stala známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. V roce 2012 ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama a loni jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

S cenou je podle webu příslušné britské nadace spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy