Český duchovní Halík získal "Nobelovu cenu za náboženství"

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2014 12:53
Templetonovou cenou byl odměněn za budování náboženské a kulturní svobody i na mezinárodní úrovni.
Český duchovní Tomáš Halík.
Český duchovní Tomáš Halík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Londýn - Český duchovní a filozof Tomáš Halík získal Templetonovu cenu pro rok 2014. Ocenění je považováno za Nobelovu cenu za náboženství.

Halík se po sovětské invazi do Československa zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Nadace zdůraznila, že se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

Filozof byl v roce 1972 označen komunistickým režimem za "nepřítele režimu". Po téměř dvě desetiletí působil v rozsáhlé síti akademiků, teologů, filozofů a studentů odhodlaných k budování intelektuálních a duchovních základů pro demokratický stát.

Po sametové revoluci byl poradcem vůdčích osobností - Václava Havla či kardinála Tomáška. Podílel se také na přechodu Československa k demokracii.

Halík v krátké děkovné řeči v Londýně řekl, že cenu vnímá i jako ocenění svých učitelů, kněží, kteří za komunismu velmi trpěli. Zdůraznil také, že za posilování duševní svobody za komunistického režimu v Československu se zvlášť zasloužili i někdejší dramatik a pozdější prezident Václav Havel a filozof Jan Patočka.

Český katolický kněz na tiskové konferenci po převzetí ceny připustil, že Česko patří k nejvíce sekulárním zemím v Evropě a že Češi jsou často vůči náboženství neteční. Za příčinu považuje především historický vývoj na českém území. Halík také hovořil o významu Boha, pokory a svobody dialogu či o významu umění přijmout rozpory života a odvahy jít do neznámého.

Templetonova cena byla založena v roce 1972 již zesnulým investorem a filantropem sirem Johnem Templetonem. Jedno z nejvýznamnějších ocenění je každoročně udělováno v Londýně za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života.

První laureátkou se v roce 1973 stala známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. V roce 2012 ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama a loni jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

S cenou je podle webu příslušné britské nadace spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun).

 

Právě se děje

Další zprávy