Zeman Putinovi "jménem svým i jménem občanů České republiky" pogratuloval k výročí konce druhé světové války. Uvedl v něm, že se česká vděčnost a upřímné díky bojovníkům riskujícím své životy také pro českou svobodu nezměnily. "A to ani přesto, že osudy a vztah našich zemí nebyly po porážce hitlerovské tyranie nijak lehké a snadné nejsou ani nyní," uvedl Zeman.
"Odmítáme však přepisovat historii. Nezapomínáme, že v bojích za osvobození Československa položilo život na 140.000 vojáků Rudé armády. Víme, že bez jejich obětí, bez hrdinství ruského lidu a dalších národů Sovětského svazu a bez hrdinného odhodlání vojáků Rudé armády, která - ač si to někteří přepisovači historie odmítají připustit - osvobodila většinu území tehdejšího Československa, bychom se nikdy nestali nezávislým a sebevědomým národem, jakým jsme dnes," dodal.
Vyjádřil lítost, že si nemohl připomenout konec války společně s Putinem na Rudém náměstí v Moskvě. Rusko tradiční vojenskou přehlídku odložilo kvůli pandemii nového typu koronaviru.
Zeman dopis poslal ruskému prezidentu v době napjatých česko-ruských vztahů. Českou republiku a Rusko v posledních měsících rozděluje pohled na některé události ze společné historie týkající se roku 1945 či okupace ze srpna 1968. Rusko nelibě neslo odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, nelíbí se mu také odhalení pamětní desky protisovětským vlasovcům, kteří se podíleli na konci druhé světové války na osvobození Prahy.
Některým českým politikům proto hrozí trestním stíháním, což naopak vyvolalo ostrou českou kritiku. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v posledních dnech opakovaně prohlásil, že sovětské jednotky přijely na konci Pražského povstání do fakticky svobodné Prahy. Poukázal také na to, že Rusko na počátku války bylo německým spojencem a podílelo se na napadení Polska. Kvůli sporům s Ruskem dostal Hřib, stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), policejní ochranu.