Zeman

Prezident Zeman udělil milost chronicky nemocnému stíhanému za krácení daně

Prezident Miloš Zeman udělil milost těžce chronicky nemocnému, který je stíhán za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Prominul mu také půlroční podmíněný trest, který dostal za ohrožení pod vlivem návykové látky. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného. Udělení milosti Pražský hrad zveřejnil ve stejnou dobu, kdy je Zeman hospitalizován. 

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman se sešel se svým slovinským protějškem. Mluvili o vzájemných vztazích i slovinském předsednictví EU

Prezident Miloš Zeman hovořil se svým slovinským protějškem Borutem Pahorem o prioritách aktuálního předsednictví Slovinska v Radě EU, vzájemných i mezinárodních vztazích a o aktuální situaci a rizicích v Afghánistánu. Na Twitteru to po pondělním setkání v Lánech uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pahor se v úterý zúčastní také Pražského evropského summitu. Konference se bude zabývat aktuálními důležitými otázkami, které řeší Evropská unie. Vystupují na ní politici, úředníci i zástupci ekonomického sektoru.

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman podpořil rušení některých daňových výjimek i zdanění globálních firem, uvedla Schillerová

Prezident Miloš Zeman podpořil úsporná opatření ve výdajích i příjmech státního rozpočtu, včetně rušení daňových výjimek, které plánuje při konsolidaci veřejných financí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Po schůzce se Zemanem to novinářům řekla Schillerová. Podle ní prezident také podpořil nedávný návrh USA na zdanění globálních firem.

Již dříve Schillerová uvedla, že úsporná opatření na příjmové i výdajové straně zahrnují komplexní revizi daňového systému, včetně úprav spotřebních daní, revizi zdanění globálních společností a redukci daňových výjimek. Dále ministryně plánuje zmrazení platů úředníků, státních zaměstnanců a ústavních činitelů, snížení provozních výdajů ministerstev a státních úřadů o pět až deset procent a racionalizaci dalších agend. Jednou z cest je podle ministryně i sjednocení IT systémů v rámci státní správy.

Zdroj: ČTK

Zeman přijde do sněmovny podpořit rozpočet se schodkem 320 miliard, uvedla Schillerová

Prezident Miloš Zeman ubezpečil ministryni financí Alenu Schillerovou, že přijde 11. listopadu podpořit vládní návrh státního rozpočtu na příští rok do sněmovny. Schillerová to řekla po jednání s prezidentem v Lánech. Debata byla podle ní velmi technická, prezidenta zajímaly jako obvykle investice či platy státních úřadníků. 

Zeman podle Schillerové podporuje návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy, ale jen dočasně. "Prezident řekl, že sazby 15 a 23 procent podpoří, ale dal si podmínku na dva roky," podotkla. Teprve poté se podle ní bude mluvit o správném daňovém mixu. Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jana Hamáček předkládá návrh sazby 19 a 23 procent.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil sněmovně, aby schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Na příjmech má stát vybrat 1488 miliard korun a vydat má 1808 miliard. Schodek tak má činit 320 miliard. Návrh rozpočtu nezahrnuje zrušení superhrubé mzdy, s nímž vládní koalice počítá.

Zdroj: ČTK

Zeman označil úřad pro zahraniční styky za zbytečný. Sejde se s šéfem kontrarozvědky, aby mu představil priority úřadu

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) mluvil na úterní schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o fungování Úřadu pro zahraniční styky a informace. Ředitel úřadu Marek Šimandl se s prezidentem brzy sejde, aby mu mohl práci rozvědky a její priority představit. Hamáček to řekl po jednání novinářům. Zeman před týdnem označil Úřad pro zahraniční styky a informace a kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu za zbytečné.

Hamáček řekl, že se Zemanem mluvil především o úřadu kvůli vazbě služby na ministerstvo vnitra. "Panu prezidentovi jsem zrekapituloval, jaké změny proběhly za dobu, kdy jsem ministrem vnitra. Dohodli jsme se, že se v dohledné době se sejde s panem ředitelem Šimandlem, aby mu mohl práci služby a její priority odprezentovat," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK

Předseda Senátu si stěžoval u Zemana na Mynáře kvůli dopisu Kuberovi

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaslal minulý týden prezidentu Miloši Zemanovi dopis, ve kterém vyjadřuje nespokojenost s postupem jeho kancléře Vratislava Mynáře při odpovědi na otázky ohledně vzniku výhružného dopisu čínské ambasády k cestě někdejšího šéfa horní parlamentní komory Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Mynář jako oficiální odpověď poslal Vystrčilovi svou veřejnou reakci na dřívější informace médií o uvedeném dopisu. Uvedl to ve středu Deník N.

"Dovoluji si vám zdvořile sdělit, že stanovisko zaslané 7. dubna na moji adresu vaším kancléřem za naplnění mé žádosti ani při vynaložení maximální snahy a dobré vůle v žádném případě považovat nemohu," napsal Vystrčil podle Deníku N Zemanovi.

Zdroj: ČTK
Pokračovat