Přenos oslav 28. října: Hrad neodpovídá ČT, Zeman není proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2015 14:17
Šéf České televize před několika dny uvedl, že Hrad dosud na červnový dotaz ohledně přímého přenosu oslav neodpověděl. Chtěl proto hlavu státu znovu oslovit.
Miloš Zeman při loňském předávání vyznamenání 28. října.
Miloš Zeman při loňském předávání vyznamenání 28. října. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman nemá nic proti tomu, aby Česká televize přímo vysílala jeho projev na státní svátek 28. října. Přesto Hrad ještě televizi neodpověděl, jestli bude moci letošní oslavy vysílat. Generální ředitel České televize Petr Dvořák, s nímž se Zeman ve středu sejde, kvůli tomu hlavě státu nedávno psal.

Prezident podle mluvčího Jiřího Ovčáčka obdržel žádost Dvořáka o přijetí. "Pan prezident této žádosti, která se týká vysílání oslav státního svátku 28. října Českou televizí vyhoví a setkání se uskuteční zítra (ve středu) v 16:30 na Pražském hradě. Již nyní mohu informovat, že pan prezident nemá žádné námitky proti tomu, aby Česká televize v přímém přenosu oslavy státního svátku 28. října 2015 vysílala," podotkl hradní mluvčí.

Šéf České televize před několika dny uvedl, že Hrad dosud na červnový dotaz ohledně přenosu oslav neodpověděl. Chtěl proto hlavu státu znovu oslovit.

Na červnový dotaz prezident nereagoval

"Ten termín se blíží, a přestože jsme oslovili kancelář prezidenta republiky na začátku června, nemáme konkrétní odpověď. Mám v plánu psát dopis přímo prezidentu republiky, aby nám dal vědět, jestli máme počítat s tím, že budeme předávání státních vyznamenání 28. října vysílat, nebo ne," řekl Dvořák minulou středu na veřejném zasedání rady ČT.

Reagoval tak na dotaz radního Vratislava Dostála, který se šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala ptal, jak zpravodajství ČT po několika napjatých událostech s prezidentem vychází.

Mluvčí prezidenta tehdy řekl, že o tom, kdo bude přenos vysílat, zatím není rozhodnuto. "Byli jsme osloveni ČT dopisem, na který jsme odpověděli," uvedl. "Žádné rozhodnutí z naší strany ještě nepadlo, ale věc bude dořešena v blízké době," dodal.

Jednou ze sporných událostí mezi Hradem a Českou televizí byla letošní stížnost Hradu na neodvysílání briefingu mluvčího Ovčáčka v přímém přenosu. Debata se vedla také o televizních poplatcích.

Zeman bude s Valachovou jednat o jmenování profesorů

Mluvčí také informoval o plánované schůzce prezidenta s ministryní školství Kateřinou Valachovou (za ČSSD). Na pátečním setkání v Lánech s ní bude jednat o vysokoškolském zákoně. Jedním z témat bude zřejmě i jmenování profesorů.

Mluvčí Ovčáček má za to, že v úvahu přicházejí v zásadě tři varianty. "Tou první je, že by profesory jmenoval předseda Senátu, další možností je, že by se toho zhostily samy vysoké školy, a další možností - a pan prezident o tom hovořil - je, že by měl jakési právo veta. To znamená, nadále by profesory jmenoval, ale v případě vážných pochybností, například morálního charakteru, by odmítl tento akt učinit. Ostatně stalo se tak," uvedl.

Narážel tak na fakt, že Zeman v minulosti odmítal některé profesory jmenovat. Letos například odmítl jmenovat trojici kandidátů - Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou.

Ovčáček zkritizoval pondělní výzvu vědců

Ovčáček na tiskové konferenci mimo jiné také sdělil svůj osobní názor na aktivitu českých akademiků, kteří v pondělí vyzvali k toleranci vůči uprchlíkům. Fyzikální chemik Pavel Jungwirth v reakci řekl, že výzva má naopak příkopy zahlazovat.

"Dovolím si se svolením pana prezidenta v této věci sdělit svůj osobní názor," uvedl Ovčáček. "Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností," řekl mluvčí Hradu na adresu vědců. Nejlepší odpovědí na petici je podle něj parafráze jejího obsahu. "Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení," prohlásil Ovčáček.

Podle Jungwirtha se zdá, jako by Ovčáček za svým prohlášením sledoval nějakou svou osobní agendu. Vědci se prý snaží, aby se česká společnost chovala dospěle, ať už je někdo intelektuálem nebo není. Cílem výzvy podle něj je, aby lidé mysleli a řešili problémy racionálně.

"A nenechat se hnát emocemi, jako to dělá pan prezident, když dává do jednoho pytle Klokánky a imigranty. To je přesně to, proti čemu my jsme. A to, co rozděluje společnost, protože pan prezident rozděluje společnost. My se ji naopak snažíme sjednotit kolem racionálního cíle a myšlení," reagoval Jungwirth.

V petici se stovky vědců, univerzitních profesorů i vysokoškolských pracovníků ohradily proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu.

 

Právě se děje

Další zprávy