Zeman a Sobotka: Česku budeme ve světě říkat Czechia

Jana Pfeiferová
6. 8. 2015 19:00
Jednoslovný název na dresech českých sportovců v zahraničí podporuje i Milan Štěch a Jan Hamáček.
Poznávací znamení: holínky made in Czechia. (Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká na stupních vítězů na olympiádě v Londýně 2012.)
Poznávací znamení: holínky made in Czechia. (Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká na stupních vítězů na olympiádě v Londýně 2012.) | Foto: ČTK

Praha - Bohuslav Sobotka podpořil jednoslovný název Czechia na dresech český sportovců v zahraničí. Tento název již po výzvě magazínu Hattrick podpořili i prezident republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, tedy všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé České republiky.

"Z hlediska prezentace České republiky v zahraničí lze využívání jednoslovného výrazu pro Českou republiku považovat za přínosné," uvedla Běla Hejná z kabinetu předsedy vlády.

Ministerstvo zahraničí si kvůli zavedení názvu nechalo udělat odborné posudky, které nové slovo podpořily, a proto podle kabinetu použití názvu Czechia na dresech naší sportovní reprezentace nic nebrání.

"Ve prospěch užívání výrazu Czechia hovoří i odborné posudky, jež si vyžádalo ministerstvo zahraniční např. u Ústavu pro jazyk český AV ČR či u názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního,“ píše Hejná v dopise z kabinetu předsedy vlády.

Nový název vítají i samotní sportovci, kladně se k němu vyjádřili například zástupci házenkářského svazu, svazu pozemního hokeje či České obce sokolské.

Kabinet se tak nyní zabývá otázkou notifikace nového jména v databázi OSN.

"V současnosti se zabýváme otázkou notifikace jednoslovného anglického neoficiálního názvu Czechia do příslušných databází Organizace spojených národů, které již obsahují jednoslovný název naší země v jiných jazycích," doplnila Hejná.

Název Czechia již delší dobu používá prezident Miloš Zeman ve svých zahraničních projevech. "Používám výraz Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika," vysvětlil během svého projevu při návštěvě Izraele před dvěma lety.

 

Právě se děje

Další zprávy