Zeman a Sobotka: Česku budeme ve světě říkat Czechia

Jana Pfeiferová
6. 8. 2015 19:00
Jednoslovný název na dresech českých sportovců v zahraničí podporuje i Milan Štěch a Jan Hamáček.
Poznávací znamení: holínky made in Czechia. (Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká na stupních vítězů na olympiádě v Londýně 2012.)
Poznávací znamení: holínky made in Czechia. (Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká na stupních vítězů na olympiádě v Londýně 2012.) | Foto: ČTK

Praha - Bohuslav Sobotka podpořil jednoslovný název Czechia na dresech český sportovců v zahraničí. Tento název již po výzvě magazínu Hattrick podpořili i prezident republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, tedy všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé České republiky.

"Z hlediska prezentace České republiky v zahraničí lze využívání jednoslovného výrazu pro Českou republiku považovat za přínosné," uvedla Běla Hejná z kabinetu předsedy vlády.

Ministerstvo zahraničí si kvůli zavedení názvu nechalo udělat odborné posudky, které nové slovo podpořily, a proto podle kabinetu použití názvu Czechia na dresech naší sportovní reprezentace nic nebrání.

"Ve prospěch užívání výrazu Czechia hovoří i odborné posudky, jež si vyžádalo ministerstvo zahraniční např. u Ústavu pro jazyk český AV ČR či u názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního,“ píše Hejná v dopise z kabinetu předsedy vlády.

Nový název vítají i samotní sportovci, kladně se k němu vyjádřili například zástupci házenkářského svazu, svazu pozemního hokeje či České obce sokolské.

Kabinet se tak nyní zabývá otázkou notifikace nového jména v databázi OSN.

"V současnosti se zabýváme otázkou notifikace jednoslovného anglického neoficiálního názvu Czechia do příslušných databází Organizace spojených národů, které již obsahují jednoslovný název naší země v jiných jazycích," doplnila Hejná.

Název Czechia již delší dobu používá prezident Miloš Zeman ve svých zahraničních projevech. "Používám výraz Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika," vysvětlil během svého projevu při návštěvě Izraele před dvěma lety.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy