reklama
 
 

Zeman: Armáda je připravena poslat k hranicím 1500 vojáků

Aktualizováno 2. 8. 2015 17:59
Prezident republiky v neděli řekl, že uprchlíci musí respektovat pravidla ČR. "Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vzkázal jim.

Praha - Prezident Miloš Zeman v neděli vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do České republiky nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země.

"Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vyzval je v rozhovoru pro server Blesk.cz. "Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území," dodal.

Prezident tím mířil zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří "na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace".

V rozhovoru také prezident uvedl, že se v posledních dnech sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem.

"Ten mi řekl, že je armáda připravena poslat na hranice 1500 vojáků," prohlásil Zeman a dodal, že policii v jejím přístupu ocenil. Generální štáb Armády ČR ale upozornil na to, že pokud by vojáci pomáhali policii střežit hranice, dotklo by se to několika jejích aktivit. "Pokud bychom hovořili o posílení až v těchto maximálních počtech, muselo by ze strany armády dojít k vyhodnocení té situace, například ve vztahu k omezení některých cvičení," řekl následně Radiožurnálu mluvčí štábu Jan Šulc.

Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do Česka 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500. V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Rozšířila také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Do konce roku by měla vzniknout nová zařízení, čímž by se vytvořilo dalších 1200 míst

Zeman k Sobotkovi: Byl to hysterický útok

Prezident se vrátil i k výroku premiéra Bohuslava Sobotky. Ten řekl, že by se politik Zemanova formátu neměl podbízet k těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.

Sobotka tak zareagoval na slova hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který během své tiskové konferenci uvedl, že "pan prezident vyjadřuje lítost, že se dosud nepodařilo nalézt 30 milionů na Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům bude zřejmě řádově vyšší."

Zeman v neděli na Sobotkova slova uvedl, že by se neměl snižovat k hysterickým útokům.

Lidé Ovčáčkovi a Mynářovi nevěří

Podle průzkumu, který uskutečnila agentura Phoenix research, má v prezidenta Zemana důvěru 54,2 procenta občanů, kancléři Vratislavu Mynářovi věří 34,4 procenta a mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi 22,5 procenta. Tázáno bylo 883 lidí.

"Je to tak trošku rozporné, protože tiskový mluvčí tlumočí názory prezidenta republiky, on si nevymýšlí vlastní," konstatoval Zeman.

Opakovaně se postavil i za Mynáře. Zdůraznil, že o výsledku a trvání kancléřovy bezpečnostní prověrky rozhoduje Národní bezpečnostní úřad, nikoliv prezident republiky. Stejně v minulosti argumentoval i Mynář.

autoři: Domácí, ČTK | 2. 8. 2015 11:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama