Zeman: Armáda je připravena poslat k hranicím 1500 vojáků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2015 17:59
Prezident republiky v neděli řekl, že uprchlíci musí respektovat pravidla ČR. "Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vzkázal jim.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Praha - Prezident Miloš Zeman v neděli vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do České republiky nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země.

"Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vyzval je v rozhovoru pro server Blesk.cz. "Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území," dodal.

Prezident tím mířil zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří "na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace".

V rozhovoru také prezident uvedl, že se v posledních dnech sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem.

"Ten mi řekl, že je armáda připravena poslat na hranice 1500 vojáků," prohlásil Zeman a dodal, že policii v jejím přístupu ocenil. Generální štáb Armády ČR ale upozornil na to, že pokud by vojáci pomáhali policii střežit hranice, dotklo by se to několika jejích aktivit. "Pokud bychom hovořili o posílení až v těchto maximálních počtech, muselo by ze strany armády dojít k vyhodnocení té situace, například ve vztahu k omezení některých cvičení," řekl následně Radiožurnálu mluvčí štábu Jan Šulc.

Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do Česka 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500. V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Rozšířila také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Do konce roku by měla vzniknout nová zařízení, čímž by se vytvořilo dalších 1200 míst

Zeman k Sobotkovi: Byl to hysterický útok

Prezident se vrátil i k výroku premiéra Bohuslava Sobotky. Ten řekl, že by se politik Zemanova formátu neměl podbízet k těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.

Sobotka tak zareagoval na slova hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který během své tiskové konferenci uvedl, že "pan prezident vyjadřuje lítost, že se dosud nepodařilo nalézt 30 milionů na Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům bude zřejmě řádově vyšší."

Zeman v neděli na Sobotkova slova uvedl, že by se neměl snižovat k hysterickým útokům.

Lidé Ovčáčkovi a Mynářovi nevěří

Podle průzkumu, který uskutečnila agentura Phoenix research, má v prezidenta Zemana důvěru 54,2 procenta občanů, kancléři Vratislavu Mynářovi věří 34,4 procenta a mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi 22,5 procenta. Tázáno bylo 883 lidí.

"Je to tak trošku rozporné, protože tiskový mluvčí tlumočí názory prezidenta republiky, on si nevymýšlí vlastní," konstatoval Zeman.

Opakovaně se postavil i za Mynáře. Zdůraznil, že o výsledku a trvání kancléřovy bezpečnostní prověrky rozhoduje Národní bezpečnostní úřad, nikoliv prezident republiky. Stejně v minulosti argumentoval i Mynář.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dvou dodávek a dálnice je neprůjezdná. Policisté dopravu odklánějí na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot.

Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy