Zeman: Armáda je připravena poslat k hranicím 1500 vojáků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2015 17:59
Prezident republiky v neděli řekl, že uprchlíci musí respektovat pravidla ČR. "Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vzkázal jim.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Praha - Prezident Miloš Zeman v neděli vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do České republiky nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země.

"Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," vyzval je v rozhovoru pro server Blesk.cz. "Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území," dodal.

Prezident tím mířil zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří "na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace".

V rozhovoru také prezident uvedl, že se v posledních dnech sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem.

"Ten mi řekl, že je armáda připravena poslat na hranice 1500 vojáků," prohlásil Zeman a dodal, že policii v jejím přístupu ocenil. Generální štáb Armády ČR ale upozornil na to, že pokud by vojáci pomáhali policii střežit hranice, dotklo by se to několika jejích aktivit. "Pokud bychom hovořili o posílení až v těchto maximálních počtech, muselo by ze strany armády dojít k vyhodnocení té situace, například ve vztahu k omezení některých cvičení," řekl následně Radiožurnálu mluvčí štábu Jan Šulc.

Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do Česka 5000 až 7000 nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500. V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Rozšířila také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Do konce roku by měla vzniknout nová zařízení, čímž by se vytvořilo dalších 1200 míst

Zeman k Sobotkovi: Byl to hysterický útok

Prezident se vrátil i k výroku premiéra Bohuslava Sobotky. Ten řekl, že by se politik Zemanova formátu neměl podbízet k těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.

Sobotka tak zareagoval na slova hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který během své tiskové konferenci uvedl, že "pan prezident vyjadřuje lítost, že se dosud nepodařilo nalézt 30 milionů na Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům bude zřejmě řádově vyšší."

Zeman v neděli na Sobotkova slova uvedl, že by se neměl snižovat k hysterickým útokům.

Lidé Ovčáčkovi a Mynářovi nevěří

Podle průzkumu, který uskutečnila agentura Phoenix research, má v prezidenta Zemana důvěru 54,2 procenta občanů, kancléři Vratislavu Mynářovi věří 34,4 procenta a mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi 22,5 procenta. Tázáno bylo 883 lidí.

"Je to tak trošku rozporné, protože tiskový mluvčí tlumočí názory prezidenta republiky, on si nevymýšlí vlastní," konstatoval Zeman.

Opakovaně se postavil i za Mynáře. Zdůraznil, že o výsledku a trvání kancléřovy bezpečnostní prověrky rozhoduje Národní bezpečnostní úřad, nikoliv prezident republiky. Stejně v minulosti argumentoval i Mynář.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy