Zemanova cesta do Číny Evropské unii nevadí, tvrdí Zaorálek

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 17:08
Evropská unie navrhla společný bojkot čínských oslav 70 let od konce druhé světové války. Jediné Česko jej odmítlo, Miloš Zeman chce totiž do Číny jet.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupci české vlády nezpochybňují cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny na oslavu konce druhé světové války.

Cesta podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nevyvolala žádný zásadní rozpor ani v rámci Evropské unie. Odmítl informace v tisku, že by česká diplomacie kvůli prezidentově záměru vetovala návrh, aby se evropské politické špičky vyhnuly čínské oslavě.

Cestu schvaluje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Hospodářské noviny citovaly mluvčí ministerstva zahraničí Michaelu Lagronovou, že ministerstvo vědělo o Zemanově cestě, a "muselo proto koordinovanou pozici" při účasti státníků ze států Evropské unie odmítnout.

Zaorálek: V EU nikdo Zemanovu účast neodmítal

Podle Zaorálka se diskuse o tom v EU vedla pouze na pracovní úrovni, kde čeští zástupci ostatní seznámili s tím, že Zeman na oslavy pojede.

Nezaznamenal prý, že by někdo Česku jeho přístup vyčítal nebo nějak zpochybňoval. Odmítl také, že by Česká republika nějaký návrh vetovala.

"Nemyslím si, že by tam existoval nějaký dramatický problém nebo nějaká dramatická diskuse, to si myslím, že je umělé," řekl Zaorálek.

Je podle něj správné uctít oběti války. Připomněl také, že na čínské straně bojovalo během druhé světové války několik desítek Čechů včetně československého politika Františka Kriegla a bratra spisovatele Egona Erwina Kische.

Poznamenal také, že Čína uznala československou exilovou vládu Edvarda Beneše již v roce 1941, tedy v době, kdy tak ještě mnoho států neučinilo.

Srovnávat cestu s návštěvou Moskvy je nesmysl, říká Sobotka

Zemanovu cestu nezpochybňuje ani Sobotka. Zeman podle něj v rámci pietní vzpomínky důstojně uctí oběti druhé světové války.

"Nevidím na tom nic špatného. Srovnávat tuto cestu s nedávnou návštěvou Moskvy je nesmysl, vůči Číně neuplatňuje EU žádné sankce," sdělil premiér.

Poznamenal, že Zeman je silně angažován ve zlepšování česko-čínských vztahů, "které jsou i významnou prioritou" vlády. "Pozitivní posun ve vztazích s Čínou se už projevil jak v oblasti našeho exportu do Číny, tak i čínských investic v ČR," dodal Sobotka.

Zaorálek také odmítl argument, že by Zeman neměl na oslavy jezdit kvůli napětí mezi Čínou a Japonskem. V posledních měsících se podle něj dialog mezi Čínou a Japonskem zintenzivnil a je možné, že se připomínky konce války zúčastní i vysocí japonští představitelé.

Na pracovních schůzkách podle ministra někteří evropští lídři účast na oslavách zvažovali. Řada zemí ale prý pozvání nedostala. "Čína oficiálně pozvala Německo, Francii, Itálii, některé klíčové země," řekl.

Dodal, že Česko o pozvánce vědělo dopředu kvůli loňské Zemanově návštěvě v Číně.

Opozice: Opět vítězí ekonomické zájmy nad hodnotami

Opoziční politici jsou k Zemanově cestě do Číny o poznání kritičtější.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek vidí problém v tom, že prezident upřednostňuje ekonomické zájmy před dodržováním lidských práv.

"Je opravdu nutná účast na oslavě takového režimu, který je známý porušováním základních lidských práv? Buď opět vítězí ekonomické zájmy nad hodnotami, nebo se pan prezident stává stále méně kompetentním," uvedl Ženíšek.

"Svými osobními zájmy škodí ČR v mezinárodním světle," dodal.

Místopředseda ODS Martin Kupka poznamenal, že i jiné evropské státy udržují s Čínou ekonomické vztahy, jejich představitelé ale na oslavy nepojedou.

"Evropa se chtěla ze známých důvodů oslav nezúčastnit a Česká republika do toho z důvodů naladění pana prezidenta vstupuje a myslím, že to dobré není," řekl Kupka.

 

Právě se děje

Další zprávy