Zeman prý letos na Jakuninovu konferenci nepojede, Klaus ano

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2015 22:41
Konferenci Dialog civilizací organizuje šéf ruských železnic a blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin, který je na americkém sankčním seznamu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman letos na Rhodos na konferenci pořádanou šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem nepojede, píšou tabletový týdeník Dotyk a web iDNES.cz. Bývalý prezident Václav Klaus tam podle iDNES.cz vystoupit plánuje.

Na konferenci Dialog civilizací, kterou organizuje ruský oligarcha Jakunin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina, Miloš Zeman vystoupil koncem loňského září. Ve svém projevu mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy přijaly proti Rusku. Jakunin je na americkém sankčním seznamu.

Opoziční TOP 09 tehdy uvedla, že Zeman svým vystoupením zostudil Českou republiku. "Myslím si, že některé jeho výroky, které na ostrově Rhodos pronesl, nezapadají do koncepce naší zahraniční politiky," uvedl tehdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dotyk a iDNES.cz uvedly, že pozvání letos dostali Zeman i Klaus. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že tentokrát se český prezident akce nezúčastní. "Důvod je jednoduchý - pan prezident se této konference zúčastnil již v loňském roce," cituje Ovčáčka Dotyk.

Exprezident Václav Klaus tam naopak pojede. "Na konferenci vystoupit plánuje," řekl iDNES.cz Klausův spolupracovník Petr Macinka.

 

Právě se děje

Další zprávy