Zeman prý letos na Jakuninovu konferenci nepojede, Klaus ano

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2015 22:41
Konferenci Dialog civilizací organizuje šéf ruských železnic a blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin, který je na americkém sankčním seznamu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman letos na Rhodos na konferenci pořádanou šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem nepojede, píšou tabletový týdeník Dotyk a web iDNES.cz. Bývalý prezident Václav Klaus tam podle iDNES.cz vystoupit plánuje.

Na konferenci Dialog civilizací, kterou organizuje ruský oligarcha Jakunin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina, Miloš Zeman vystoupil koncem loňského září. Ve svém projevu mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy přijaly proti Rusku. Jakunin je na americkém sankčním seznamu.

Opoziční TOP 09 tehdy uvedla, že Zeman svým vystoupením zostudil Českou republiku. "Myslím si, že některé jeho výroky, které na ostrově Rhodos pronesl, nezapadají do koncepce naší zahraniční politiky," uvedl tehdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dotyk a iDNES.cz uvedly, že pozvání letos dostali Zeman i Klaus. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že tentokrát se český prezident akce nezúčastní. "Důvod je jednoduchý - pan prezident se této konference zúčastnil již v loňském roce," cituje Ovčáčka Dotyk.

Exprezident Václav Klaus tam naopak pojede. "Na konferenci vystoupit plánuje," řekl iDNES.cz Klausův spolupracovník Petr Macinka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy