Zeman: Pro imigranty peníze jsou, ale pro české děti ne?

David Kořínek
Aktualizováno 28. 7. 2015 18:01
Zařízením Klokánek, která se starají o opuštěné a odebrané děti, hrozí zavření kvůli chybějícím 30 milionům korun. Zeman nechápe, jak je to možné, když vláda posílá peníze na pomoc uprchlíkům.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Matej Slávik

Praha – Prezident Miloš Zeman vyjádřil lítost nad osudem Klokánků, na jejichž další fungování chybí 30 milionů korun. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident nechápe, jak je to možné, když Česká republika vynakládá finanční prostředky na pomoc uprchlíkům a opomíjí podporu Klokánků.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na vyjádření Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka konstatoval, že prezident Miloš Zeman nemá důvod se podbízet těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.

"Pan prezident vyjadřuje lítost, že se dosud nepodařilo nalézt 30 milionů na Klokánky, které pečují o české děti, třebaže částka na pomoc imigrantům bude zřejmě řádově vyšší," sdělil Ovčáček.

Prezident rovněž prý stále podporuje přijímání migrantů z kulturně blízkých oblastí. "Pana prezidenta přitom překvapilo, že Polsko s daleko větší rozlohou plánuje přijmout 2000 migrantů a Česká republika 1500," dodal Ovčáček.

O mimořádné finanční pomoci Klokánkům bude po návrhu ministerstva financí jednat vláda příští středu. Provoz zařízení ohrožuje zadlužení provozovatele, kterým je Fond ohrožených dětí.

Ten dluží desítky milionů korun za provozní náklady a výplaty zaměstnanců. Dalších více než 20 milionů fond dluží na sociálních odvodech.

Zeman by neměl sytit nevraživost vůči uprchlíkům

"Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům," reagoval na prezidenta Sobotka.

"Pan prezident dobře ví, že problém klokánků, které v minulých letech katastrofálně zadlužilo jejich bývalé vedení, nijak nesouvisí se solidárním českým podílem na zvládání nejhorší uprchlické krize od konce druhé světové války. Vláda bude jednat při řešení všech současných vážných problémů realisticky, ne populisticky," dodal premiér.

Proti vyjádření Zemana se ohradila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Vláda zítra (ve středu) nebude rozhodovat o pomoci českým dětem, ale o pomoci jedné soukromé organizaci," poznamenal mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Marksová zdůraznila, že klokánky rušit nechce. Je ale podle ní nutné si uvědomit, že Fond ohrožených dětí, jenž klokánky provozuje, přiznává dluhy zhruba 120 milionů korun.

Rozpočet je realistický

Ovčáček se za prezidenta vyjádřil i k hospodaření státu. "Pan prezident varoval před snahami snižovat deficit rychleji, než je plánováno. Protože tyto snahy jsou nerealistické, podvazovaly by ekonomický růst,“ řekl mluvčí.

"Zároveň pan prezident varoval před snahou opakovat minulé chyby. Rozpočtový deficit byl navyšován i v době ekonomického růstu. Shrnu-li to, pan prezident považuje sedmdesátimiliardový deficit rozpočtu na příští rok za realistický," dodal Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy