Praha - Prázdniny jsou v plném proudu a studenti vysokých škol mají před sebou důležitý úkol. Pokud pro následující školní rok raději nedají přednost pohodlí bytu, musí si rezervovat místo na kolejích. V soutěži Kolej roku letos hodnotilo přes čtyřicet tři tisíc studentů sto třicet studentských ubytoven v celé České republice.
Vítězem letošního roku je kolej Univerzity Pardubice. Je znát, že ubytovaní u ní oceňují především společenské vyžití a okolí. “Kolej tvoří především lidi a ti jsou tady vážně nejlepší,” komentuje ubytování v Pardubicích Patrik Doubek.
Výsledek je celkem nečekaný vzhledem k tomu, že od počátků soutěže v roce 2011 soutěžily o první místo vždy jen dvě koleje. Liberecký Harcov a brněnská ubytovna Pod Palackého vrchem. První zmiňovaná vyhrála všechny předešlé ročníky kromě toho v roce 2012.
Kolej Harcov byla v roce 2009 kvůli mistrovství světa v klasickém lyžování přebudována téměř do hotelové kvality. “Kolej je oblíbená, protože sídlí na kraji města, v přírodě, je to taková “harcovská vesnička”. Je tady dostupné všechno, co student potřebuje, včetně častých kulturních a společenských akcí,” chválí si studentka Technické univerzity v Liberci Ivana Kopečková.
Strahovské peklo
Z pražských kolejí dopadla nejlépe kolej Jižní Město Univerzity Karlovy, hned po ní však dostala nejvíce bodů Strahovská kolej. Celkově se v žebříčku umístila na sedmém místě.
Co tady studenti nejvíce oceňují je sportovní vyžití, okolí a život na koleji. “Kvalita pokojů je sice asi nejhorší v Praze, zato se zde nabízí spousta možností ke sportování od bazénu po lezeckou stěnu,” soudí student Nikita Sokolský.
Právě kvalitu vybavení hodnotí studenti jako velmi špatnou. Je zcela reálné, že si zde student ukládá oblečení do skříně, kterou popsal jeho vlastní otec při studiích za dob komunismu.
“Není to rozhodně místo, kde se dá žít, spíš přežívat. Kuchyni se vyhýbám obloukem, občas přetéká dřez, který je neustále ucpaný zbytky, plotýnka většinou ohřívá až po hodině,” popisuje studentka architektury Sabina Havránková. Chodby jsou prostorné na úkor velikosti pokojů, pro dva lidi lehce stísněných.
Jako hlavní minus ale Havránková vidí naprostou neexistenci nočního klidu. “Bydlím v suterénu, takže když mě nevzbudí zvracející opilci nebo hlučné rozhovory pod okny, vzbudí mě zaručeně festival nebo jiná akce na přilehlém parkovišti,” vysvětluje budoucí architektka a dodává, že organizátoři neberou na nevyspalé studenty žádný ohled.
Zvířecí spolubydlící v Podolí
Na Strahově se setkáte s běžně vyskytujícím se hmyzem, jako jsou mravenci, pavouci, tiplice nebo vážky. Kolej Podolí, která se v žebříčku umístila na jednadvacátém místě, však nabízí i soužití se štěnicemi nebo šváby.
“Bydlím na této koleji jen o letních prázdninách v bloku, kde jsou švábi dlouhodobý problém. Vím od svých spolubydlících, kteří tady bydlí druhým rokem, že u nás nebyl deratizér minulý týden poprvé,” popisuje studentka VŠE Simona Posmiková.
Švábi i štěnice se po koleji rozšiřují rychle, proto je důležité jednat okamžitě, když je některý z ubytovaných zahlédne. “Hospodářky kolejí byly rády, že jsem jim výskyt švábů oznámila. Řekly mi také příběh o ubytovaném studentovi, který žil v pokoji plném štěnic půl roku a nikomu o tom neřekl,” dodává Posmiková.
Jinak je prý s kolejí celkem spokojená. Sociální zařízení je zde společné pro dvě pokojové buňky. Studenti, kteří kolej hodnotili v soutěži, oceňují především dobré umístění a společenský život na koleji.
Raději zábavu než luxus
Je otázkou, do jaké míry jsou výsledky soutěže objektivní. Zatímco jedni více ocení ubytování s kvalitním vybavením, vlastním sociálním zařízením a klidným nočním životem, druzí (a těch je mezi studenty pravděpodobně mnohem více) si tyhle výhody odpustí a upřednostní dobré spolubydlící a pravý vysokoškolský život.
O tom svědčí také fakt, že se v první padesátce často umístily koleje, které se ani s nadsázkou nedají označit za luxusní, zato je u nich kladně hodnoceno společenské vyžití. Bohužel sehnat kolej s lepším standardem znamená v tuzemsku, až na výjimky, přistoupit na cenu často vyšší než nájemné za byt.
O dobré umístění se zasloužili z velké části tzv. ambasadoři starající se o propagaci soutěže na vlastní koleji. Už jen pro získání dostatečného množství bodů byl zapotřebí dobrý kolektiv, který hlasoval a posléze si těch osm tisíc lahví piva společně vychutnal.