Pět českých univerzit se dostalo do žebříčku TOP 1000 světa

Kristýna Zemanová, Tereza Hrabinová
17. 7. 2015 12:05
V pořadí figurují kromě Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity také České vysoké učení technické, Univerzita Palackého v Olomouci a Vysoká škola chemicko-technologická.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět českých univerzit se dostalo do žebříčku tisícovky nejlepších vysokých škol z celého světa. V první desítce figurují tradičně z evropských univerzit jen Oxford a Cambridge, vyhrál americký Harvard.

Tradičně nejlépe se ve vyhodnocení Center for World University Rankings (CWUR) umístila Karlova univerzita, která obsadila 270. místo. Na 702. příčce pak jako druhá nejlepší česká škola skončila Masarykova univerzita z Brna.

Desítka nejlepších univerzit

  1. Harvard University
  2. Stanford University
  3. Massachusetts Institute of Technology
  4. University of Cambridge
  5. University of Oxford
  6. Columbia University
  7. University of California, Berkeley
  8. University of Chicago
  9. Princeton University
  10. Cornell University

Do pořadí se dostaly také České vysoké učení technické (716. místo), Univerzita Palackého v Olomouci (724. místo) a Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), která skončila na 980. místě.

Zatímco Karlova nebo Masarykova univerzita se v podobných žebříčcích objevují pravidelně, například pro Univerzitu Palackého je to teprve druhá účast.

Stále větší pozornost

"Vnímáme to především jako potvrzení toho, že Univerzita Palackého a její vědecké i pedagogické aktivity získávají stále větší pozornost v globálním kontextu,” uvedl tiskový mluvčí Palackého univerzity Radek Palaščák.

Spokojení s umístěním jsou i na VŠCHT, ačkoliv škola obsadila pozici až v samotném závěru žebříčku.

Vedoucí komunikace VŠCHT Michal Janovský si to vysvětluje i tím, že na rozdíl od velkých univerzit nemůže škola kvůli svému úzkému zaměření pokrýt všechna hodnoticí hlediska.

"I sami tvůrci žebříčku přiznávají, že i přes jejich snahu o normalizaci se na nejlepších místech umísťují především velké univerzity," dodává Janovský.

Podobné námitky zaznívají i od Palackého univerzity. "Žebříček Center for World University Rankings vychází při hodnocení z osmi kritérií, která nejsou úplně 'šita na míru' Univerzitě Palackého. O to víc si ale úspěchu v něm vážíme," vysvětluje Palaščák.

Karlovu univerzitu předběhla Moskva

Karlovu univerzitu mezi zeměmi východního bloku (kromě Německa) předstihly jen dvě moskevské školy.

Podle rektora Tomáše Zimy by se škola umístila mnohem výš, nebýt současného financování vysokých škol v České republice daleko pod průměrem vyspělých zemí.

"Z hlediska západoevropského průměru chybí ve vysokém školství v Česku přinejmenším 7 až 10 miliard korun,” popisuje Zima.

V ukazateli "průměrné výdaje na jednoho studenta" tak v terciárním vzdělávání zůstává Česká republika pod průměrem zemí OECD a zaostává za tímto průměrem i v oblasti vědecké a tvůrčí.

Nejvíce univerzit je v žebříčku z USA, Číny, Japonska, Británie, Německa, Francie, Itálie a Španělska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy