Studenti už nebudou bojovat o místo na koleji. Zájem klesá

Bára Sobotková
6. 4. 2014 16:19
O koleje si žádá rok od roku méně studentů, sestavovat pořadníky podle adresy bydliště či studijních výsledků už proto nebude třeba.
Novým nábytkem jsou od loňského roku vybaveny například Kounicovy koleje. Za dvoulůžkový zrekonstruovaný pokoj nyní student zaplatí kolem 3600 korun.
Novým nábytkem jsou od loňského roku vybaveny například Kounicovy koleje. Za dvoulůžkový zrekonstruovaný pokoj nyní student zaplatí kolem 3600 korun. | Foto: SKM MU

Brno – Už žádné pořadníky a obavy z toho, jestli trvalé bydliště a školu dělí dostatečné množství kilometrů. Podmínky pro přidělování míst na kolejích Masarykovy univerzity se pro studenty od dubna mění.

Záleží jen na tom, jak rychle si zájemci v jednotlivých vlnách stihnou lůžko zarezervovat. Změnou chce Správa kolejí a menz nalákat více studentů, ale také zvýhodnit stálé nájemníky.

Od 15. dubna začnou s vybíráním míst studenti, kteří chtějí zůstat na své současné posteli. Následovat je 22. dubna budou ti, kteří na kolejích již bydlí, ale rádi by změnili místo a v týdnu od 29. dubna bude rezervace umožněna i všem ostatním zájemcům o ubytování.

Díky rozfázování registrace se má předejít zátěži systému. „Ze zkušenosti z minulých let víme, že více než polovina studentů, kteří si rezervují lůžko, si vybere stejné,“ říká vedoucí ubytovacího provozu Jana Hradilová.

Časové soutěži, jakou studenti zažívají například při registraci předmětů, se ale stejně nevyhnou. „Samozřejmě, že čím později si lůžko rezervují, tím menší počet pokojů můžou mít na výběr,“ potvrzuje Hradilová.

Nový systém rezervací má být jednodušší. „Dříve si museli studenti nejdříve požádat o koleje v jednom systému, dokládat různá potvrzení, čekat na sestavení pořadníku a pak si v jiném informačním systému lůžko rezervovat,“ popisuje Hradilová a dodává, že studenti si budou moci také sami rovnou vybírat libovolná místa na všech z deseti kolejí. Dříve si mohli vybrat jen dvě a pokud na nich nebylo volno, systém jim přidělil jinou volnou kolej.

Pořadníky ztratily smysl

Řadit zájemce podle adresy trvalého bydliště či studijního průměru dnes považuje kolejní správa za zbytečné. „Tohle kritérium mělo smysl v době, kdy o koleje žádalo mnohonásobně více studentů, než byla kapacita a bylo nutné je nějakým způsobem seřadit,“ vysvětluje Hradilová, „loni se však vyrovnala nabídka a poptávka po ubytování na kolejích,“ dodává.

Počet studentů žádajících o koleje stále klesá, od roku 2008 se snížil o jedenáct procent. Zatímco tehdy bylo na kolejích ubytováno téměř 2200 českých studentů, v roce 2012 už jen 1770. Naopak přibývá zahraničních, především slovenských, nájemníků, kteří nyní obývají většinu z celkové kapacity 4095 lůžek kolejí Masarykovy univerzity.

Konkurovat pohodlí privátů je pro koleje čím dál těžší. Během letních prázdnin minulých dvou let proto kolejní správa kompletně opravila společné koupelny v kolejích Mánesova, Tvrdého a Klácelova, vyměnila okna a zateplila budovy.

Srovnatelná cena, vyšší kvalita

„Letos se bude pokračovat v rekonstrukci bytových jader v koleji Vinařská a zateplení budovy Bratří Žůrků,“ říká Hradilová. Podle ní ale studenti nejvíce vnímají změny vybavení pokojů. Nový nábytek letos začne nahrazovat starý na kolejích Vinařská, stejně jako tomu bylo loni na Kounicových kolejích.

Největší zájem je o dvoulůžkové pokoje, které vyjdou na měsíc na 2400, ovšem jejich cena na rekonstruovaných kolejích šplhá ke 3400 až 3700. Rychle mizí také jednolůžkové pokoje, které se pohybují kolem tří tisíc. Nejlevnější variantou jsou čtyřlůžkové pokoje za 1600 až 1900 korun. Mnoho studentů se rozhoduje právě podle finančních možností.

Představa, že kolej stojí méně než privát, už je dávno mýtem. Za srovnatelnou cenu není problém sehnat soukromější a pohodlnější byt, a to i v centru města nebo v blízkosti školy. „Bydlím v pokoji pro dvě a platím nájem 2400 za měsíc. V bytě nás je celkově pět, máme krásnou kuchyň a dostatek místa,“ říká druhačka Zuzana Mazáčová.

Někteří odejdou, jiní se vrátí

Přesto, že se správa snaží naplňovat představy studentů a na některých kolejích na jejich žádost zařídila například posilovny, mnozí studenti mají jasné preference. „Uvažuji spíš o privátu, protože si budu moci sama zvolit, v jaké společnosti a prostředí budu většinu svého času. A taky proto, že to může vyjít lépe i finančně,“ říká maturantka Jana Šindelková.

Smlouvy na pronájem privátu jsou většinou uzavírány na 12 měsíců, čímž se takový finanční rozdíl do jisté míry stírá. „Výhoda koleje je jednoznačně v tom, že platíš jen po dobu, kterou tam jsi,“ zdůrazňuje studentka druhého ročníku vysoké školy Klára Smetanová, která uvažuje o tom, že dosavadní privát vymění za kolej.

Hradilová potvrzuje, že stejně jako někteří studenti odcházejí na priváty, nemálo se jich z bytů vrací zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy