Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tvrdí, že ceny zboží nebudou plně kopírovat zvýšení sazby daně z přidané hodnoty, které vláda plánuje kvůli důchodové reformě.
Vláda hodlá absolutní většinu zboží zařadit do sazby 20 procent, to znamená, že například u potravin se DPH zvýší o 10 procent.
"Nepromítne se to plně do cen," říká ministr Klaousek.
A v rozhovoru s novináři upřesňuje, na čem se koalice už zcela dohodla a co zbývá doladit.
Ve vzduchu zatím ještě visí požadavek Věcí veřejných, aby reforma víc zohlednila "mezigenerační solidaritu". Jak konkrétně by ale měla vypadat, zatím jasné není.
Co je v tuto chvíli už pevně dohodnuté?
Dobrovolné spoření: každý bude moci platit pojištění do státního pilíře ne 28 procent své mzdy, ale 25 - pod podmínkou, že si ta 3 procenta plus další 2 bude spořit sám pro sebe na stáří, budou to jeho peníze, budou podléhat dědickému řízení, ale nebude je smět použít na nic jiného než na důchod.
Dohodli jsme se, že sjednocení sazby DPH na 20 procentech budeme kompenzovat rodinám s dětmi daňovou úlevou ve výši 3 tisíce korun ročně a důchodcům valorizací penzí.
Myslíte, že zvýšení příjmů o 3 tisíce korun ročně vykompenzuje rodinám s dětmi zvýšené náklady, nebojíte se, že se sníží spotřeba?
Já se rozhodně nebojím snížené spotřeby. Zejména potraviny jsou zboží s vysokou cenovou elasticitou - takže propočty, co všechno se zdraží o 10 procent, ty jsou úsměvné. Nikde se takovéto administrativní opatření nepromítlo plně do cen. Trh je schopen to tlumit. Naše studie mluví zhruba o tříprocentním cenovém skoku.
Věci veřejné i premiér říkají, že se ještě neshodujete v jedné věci: zvýšení mezigenerační solidarity. O co přesně jde?
Já bych to neviděl jako bod, ale jako přání koaličního partnera: zvýšit něco, čemu on říká "mezigenerační solidarita". Ale zatím nedošlo k přesné formulaci toho návrhu, takže čekáme na požadavky.
Co říkáte kritice ČSSD, že jste neměli v programu zvyšování daní?
Neměli jsme v programu zvyšování daní, ale měli jsme v něm penzijní reformu, ne zvyšování přímých daní. Také přímé daně nezvyšujeme. Zase snižujeme odvody zaměstnavatelům, takže tu zátěž spíš jen přesouváme z přímých do nepřímých daní.
Kolik přiněse do rozpočtu vyšší sazba DPH?
Inkaso bude 58 miliard korun počítáno pro letošní rok. O DPH se ale stát dělí s rozpočty obcí a krajů, které se ale nepodílí na penzijní reformě. Takže toto vyšší inkaso půjde výlučně pro důchodový účel. Proto bude nutná i novela zákona o rozpočtovém určení daní.