Zatímco Černochová tepe OSN, v Praze se pro Spojené národy tiše chystá vrcholná akce

Jan Horák Jan Horák
1. 11. 2023 10:10
V listopadu se v Praze sejdou představitelé Rady OSN pro lidská práva. Jak redakci Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo zahraničí, akci pořádá Česko coby stávající předsednická země rady. Ta je hlavní orgánem Organizace spojených národů pro prosazování lidských práv ve světě. Její jednání v Praze v tomto formátu bude prvním od roku 2019.
Proti výrokům ministryně obrany Jany Černochové o OSN se nepřímo ohradil i prezident Petr Pavel. Na Pražském hradě proběhne také galavečeře Rady OSN pro lidská práva.
Proti výrokům ministryně obrany Jany Černochové o OSN se nepřímo ohradil i prezident Petr Pavel. Na Pražském hradě proběhne také galavečeře Rady OSN pro lidská práva. | Foto: ČTK

Minulou sobotu vyzvala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) k vystoupení Česka z Organizace spojených národů. Reagovala tím na rezoluci, kterou OSN vyzvala k humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy, kde operuje izraelská armáda. Rezoluce nezahrnovala odsouzení teroristického hnutí Hamás, jejíž útok na Izrael bojům v Gaze předcházel.

Česko přitom předposlední týden v listopadu hostí v Praze vrcholnou akci OSN. O jejím uspořádání bylo rozhodnuto dlouho předtím, než Černochová na sociální síti X, dříve Twitter, svůj kritický příspěvek napsala. Jak redakci Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo zahraničí, v Praze bude jednat Rada OSN pro lidská práva.

"Jedná se o neformální setkání členů Rady OSN pro lidská práva, které má být příležitostí pro otevřenou debatu nad dlouhodobějšími tématy, která se vztahují k radě, ale i lidským právům jako takovým," sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Akce proběhne 23. a 24. listopadu. Poprvé v historii organizuje tuto událost Česko.

Bude tu i vysoký komisař pro lidská práva

K setkání se připojí špičky zdejší politiky. Akci otevře první den galavečeře na Pražském hradě za účasti prezidenta Petra Pavla a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Šéf diplomacie pak druhý den zahájí pracovní program, jejž bude hostit Černínský palác. Zúčastní se ho představitelé, zpravidla velvyslanci, všech sedmačtyřiceti zemí rady.

"Pokud naše předsednictví přispěje ke zlepšení situace jediného politického vězně a jeho rodiny, ulehčí život lidem ve válečných konfliktech či pomůže nastavit nová pravidla pro zmírnění nefér podmínek vůči některé diskriminované skupině, naplní zcela svůj cíl a budu na českou diplomacii pyšný," sdělil Aktuálně.cz Jan Lipavský. Česko radě předsedá letošní rok.

Po boku Lipavského odstartuje pracovní program předseda rady, český diplomat Václav Bálek, a vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Rakouský právník působí v OSN od roku 1991, komisařem se stal loni. Jeho úřad slouží jako výkonný orgán rady, čítá 1300 zaměstnanců a na svou agendu má rozpočet v přepočtu přes čtyři miliardy korun.

S Türkem bude jednat mezi čtyřma očima premiér Petr Fiala (ODS), zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a komisař se zastaví i v Senátu. Mezitím proběhne hlavní program. "Účastníci budou ve třech skupinách řešit otázky spojené s budoucností rady, propojením jejího mandátu s dalšími pilíři OSN a možnostmi zapojení všech relevantních aktérů do činnosti rady," přiblížil mluvčí Drake.

Otevřenější debata

Černínský palác vzhledem k neformální podobě akce očekává otevřenější debatu, která by mohla vést k dohodám, jež se na oficiální půdě OSN uzavírají těžko nebo vůbec. Jak podotkl mluvčí Drake, jednou z priorit českého předsednictví je zvýšit efektivitu rady. Pražský neformální summit má být příležitostí, jak k tomu přispět.

Ministr zahraničí Jan Lipavský na půdě OSN.
Ministr zahraničí Jan Lipavský na půdě OSN. | Foto: Reuters

Uspořádání takové akce je zvyklostí, kterou předsednická země rady zpravidla dodržuje. Když ji však loni řídila Argentina, proběhlo jen skromnější setkání v Ženevě, kde Rada OSN pro lidská práva sídlí. V letech 2021 a 2020 se rada kvůli pandemii nemoci covid-19 neformálně nepotkala vůbec. V klasické podobě zorganizoval akci naposledy roku 2019 Senegal v metropoli Dakar.

Rada OSN pro lidská práva vznikla roku 2006 a navazuje na předchozí činnost lidskoprávní komise OSN. Jejím úkolem je monitorovat porušování lidských práv ve světě, snažit se mu předcházet a rezolucemi vytvářet tlak na problematické země. Poslední oficiální zasedání rady trvalo pět týdnů od září do října, zabývala se situací na Ukrajině, v Rusku či Afghánistánu.

"Stydím se za OSN"

Přípravy na akci probíhají v atmosféře výroků Jany Černochové o vystoupení Česka z OSN. Ministryně obrany ji považuje za nefunkční. "Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá Česko v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme," napsala v sobotu v půl desáté večer.

Na její výroky reagovali její vládní kolegové i Pražský hrad. Ministryni v jejím nápadu nikdo nepodpořil. "Před několika týdny jsem na jednáních v New Yorku zdůrazňoval, že Česko dlouhodobě podporuje reformy OSN včetně Rady bezpečnosti. To lze dělat pouze zevnitř," napsal na sociální síti X prezident Petr Pavel.

Premiér Fiala Deníku N sdělil, že sice chápe rozhořčení Černochové nad rezolucí, jež se nevyslovila proti útoku Hamásu, který v Izraeli zavraždil 1400 lidí včetně dětí, ale Česko si podle něj hlas v OSN musí ponechat. Odchod z této organizace odmítl i šéf Pirátů Ivan Bartoš. Ministr Lipavský prohlásil, že Spojené národy stojí na principech, které jsou jedněmi z klíčových pro fungování Česka.

V úterý dopoledne ministryně Černochová na sociální síti X kritizovala OSN za to, že radě pro lidská práva od čtvrtka předsedá Írán. Radu přitom celý rok řídí Česko. Írán "jen" povede dvoudenní sociální fórum, jež se koná v rámci rady. Ministryně původní příspěvek smazala. V novém uvedla, že měla na mysli právě fórum. 

 

Právě se děje

Další zprávy