Pavel k diplomatům mluvil o Ukrajině i Blízkém východě. Ruského velvyslance nepozval

ČTK ČTK
27. 10. 2023 16:49
Prezident Petr Pavel v pátečním projevu k velvyslancům působícím v Česku hovořil mimo jiné o válce na Ukrajině, kde je podle něj porušováno mezinárodní právo a Rusko útočí na nevinné lidi. Zmínil také konflikt na Blízkém východě. Terorismus nemá v naší společnosti místo, nelze nijak ospravedlnit hrozné činy radikálního hnutí Hamás v Izraeli, uvedl.
Foto: Profimedia

Tradiční akce, konající se v předvečer státního svátku 28. října v Rothmayerově sále Pražského hradu, se zúčastnila prezidentova žena Eva či ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

V dubnu v prvním projevu k zahraničním ambasadorům Pavel hovořil o nenahraditelné roli diplomacie. "Od té doby jsme byli svědky mnoha zneklidňujících událostí po celém světe, což demonstruje důležitost a potřebu otevřené komunikace jakožto nástroje pro předcházení budoucí eskalace," řekl Pavel. Apeloval také na naslouchání postojům a obavám ostatních s empatií a respektem, bez předsudků a soudů.

Pozastavil se také u role sociálních médií, které umožňují rychlé šíření novinek, ale také dezinformací či úmyslných lží. Reprezentanti států se přitom podle prezidenta učí využívat sociální média ke smysluplné komunikaci s vlastními občany. "Obdivuji úroveň a frekvenci vaší komunikace s občany," řekl diplomatům.

Současné konflikty podle prezidenta nemohou být vyřešeny jednoduše nasloucháním oběma stranám a následným nakreslením pomyslné čáry někde uprostřed. Zmínil hrubé porušování mezinárodního práva na Ukrajině a ruské útoky na nevinné lidi. Česko podle hlavy státu zůstává věrné svému postoji a podpoře ukrajinské suverenity. "Pokud padne Ukrajina, padneme všichni," řekl. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij na páteční setkání pozván nebyl.

Prezident hovořil také o izraelsko-palestinském konfliktu, který začal teroristickými útoky palestinských radikálů z hnutí Hamás 7. října. "Následky jsou strašné, nepochopitelné. Tisíce nevinných lidí bylo zabito, zraněno, uneseno nebo vysídleno," řekl. "Terorismus nemá v naší společnosti místo. Absolutně nelze ospravedlnit hrozné činy Hamásu. Nakonec teroristé zaplatí za svá zvěrstva, ať se nachází kdekoli," doplnil prezident.

Pavel i přes současnou situaci věří v diplomatické dovednosti profesionálů, kteří svůj život věnovali snaze udělat svět lepším místem. Připomněl, že diplomacie hrála klíčovou roli ve vzniku Československa a později České republiky.

Hlava státu uvedla tři podmínky pro to, aby Česko bylo zřetelně silným a cenným mezinárodním partnerem. První je konzistentní a na hodnotách založená zahraniční politika. Ocenil, že se pravidelně setkává s dalšími nejvyššími ústavními činiteli. Druhou podmínkou je udržovat a navyšovat důvěru občanů. Jde podle něj o dlouhodobý úkol, který vyžaduje stálý a upřímný dialog. Třetí podmínkou je snaha o vzájemné hovory s lídry ostatních států a udržení otevřených komunikačních kanálů.

 

Právě se děje

Další zprávy