Praha - Vědci ji označují za jednu z nejnebezpečnějších chorob na světě: ebola. Neexistuje na ni vakcína, nikdo prozatím neobjevil lék. Nyní se vymkla kontrole. Podle primářky Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové ale není pravděpodobné, že by se ebola výrazně rozšířila v Evropě.
"Vzhledem k epidemiologickým opatřením by jistě bylo šíření v Evropě velmi ztížené, pokud by k němu vůbec došlo, spíše při zavlečení ojedinělého případu by byla provedena okamžitá izolace a tím by další kontakty nehrozily," uvedla primářka v online rozhovoru se čtenáři.
Ebola již překročila hranice Afriky a pravděpodobně se dostala do Asie. V karanténě hongkongské nemocnice leží žena, které se po návratu udělalo zle a podle místních médií vykazuje stejné příznaky jako pacienti s ebolou. Pokud testy přítomnost viru potvrdí, půjde o první potvrzený výskyt onemocnění mimo černý kontinent.
Jednat začali také Britové. Jejich ministr zahraničí svolal krizový štáb. Pohraničníci byli vyzváni, aby si všímali lidí s typickými příznaky a izolovali je.
Riziko nakažení virem v době dovolených vyvolává obavy u turistů, převážně pak u těch, kteří míří do Afriky. Severní země kontinentu, které patří mezi vyhledávané destinace, ale v tuto chvíli pro turisty nebezpečné nejsou. "Tyto oblasti nejsou nyní zařazeny mezi rizikové, není tam hlášen žádný výskyt a bohužel nakažený ebolou může vycestovat v podstatě kamkoliv," říká Roháčová.