Praha - Politickou část asociační dohody s Ukrajinou by Evropská unie mohla podepsat 17. března na jednání šéfů diplomacií zemí EU nebo následně na summitu šéfů států a vlád EU, který se uskuteční v Bruselu 20. až 21. března.
Podle Evropské komise ale žádný termín podpisu zatím stanoven nebyl.
Uvedl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání se svou kolumbijskou kolegyní Maríou Ángelou Holguínovou.
Úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja vyjádřil v neděli v rozhovoru pro televizní stanici 1+1 naději, že Kyjev podepíše politickou část asociační smlouvy 17. nebo 21. března. "Mohu potvrdit, že to je datum, o kterém se jedná," uvedl Zaorálek.
Mluvčí Evropské komise však v pondělí zdůraznila, že žádné datum podpisu politické části asociační dohody stanoveno nebylo. Připustila jen, že podpis je pro Unii priorita a mělo by k němu dojít rozhodně před 25. květnem, na kdy jsou na Ukrajině vyhlášené prezidentské volby.
Na podpisu politické části asociační dohody se dohodli minulý týden šéfové států a vlád EU na mimořádném summitu k Ukrajině. Současně se shodli na tom, že osmadvacítka začne jednat s Kyjevem o hospodářské části smlouvy.
Právě listopadové odmítnutí ukrajinské vlády uzavřít s Bruselem připravenou asociační smlouvu stálo na začátku protivládních nepokojů na Ukrajině, které vyústily v pád bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a jeho vlády.
Proruský režim tak vystřídal prozápadní přechodný kabinet Arsenije Jaceňuka. Na převzetí vlády v Kyjevě bývalými opozičními silami reagovaly nesouhlasně ukrajinské regiony na východě a jihu země se silnou ruskou populací.
Parlament autonomního Krymu jednostranně vyhlásil připojení k Rusku a na 16. března vypsal referendum o této otázce, jehož legitimitu Kyjev i Západ odmítají uznat a odsoudily rovněž ruskou vojenskou intervenci na poloostrově.
Kolumbijská ministryně k dění na Ukrajině v pondělí v Praze prohlásila, že pro její zemi i celý jihoamerický kontinent je stěžejní stabilita a jednota Ukrajiny. Za důležité rovněž pokládá diplomatické řešení sporu.
"Evropští ministři zahraniční dělají vše, co je v jejich silách, a musí v tom pokračovat, aby dosáhli jednoty a stability Ukrajiny," soudí Holguínová.