Zaorálek: Česko neplánuje stěhovat volyňské Čechy z Ukrajiny

ČTK ČTK
17. 9. 2014 11:36
Ministr ve středu odletěl na Ukrajinu, aby zkontroloval situaci krajanů v zemi. Podle něj úřad zatím nemá informace, že by se Češi na Ukrajině potýkali s útlakem.
Ministr Lubomír Zaorálek.
Ministr Lubomír Zaorálek. | Foto: Ludvík Hradilek

Kyjev - Česko neplánuje žádný hromadný odchod krajanů z Ukrajiny, kteří už nyní mají velmi zjednodušenou cestu, jak se trvale usadit v České republice. Novinářům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který ve středu přiletěl na Ukrajinu, aby se v Žytomyru setkal s volyňskými Čechy a seznámil se s jejich situací.

Přivezl s sebou také přes 100 kilogramů zdravotnického materiálu určeného pro nemocnice na východě Ukrajiny.

"Nemáme úmysl přestěhovat (ukrajinské) Čechy nějakou vlnou. Nejde nám o nějaký masový exodus," uvedl Zaorálek, podle něhož jeho úřad nemá informace, že by krajané byli na Ukrajině vystaveni nějakému útlaku. V zemi jich žije okolo 5000. Snahou Česka je podle něj naopak pomoci Ukrajině, aby se situace v zemi zlepšila.

V březnu se prostřednictvím Spolku volyňských Čechů v Žytomyrské oblasti obrátilo na české představitele 40 rodin s žádostí o pomoc s přesídlením do Česka kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v důsledku rusko-ukrajinského sporu o Krym, který Moskva mezitím anektovala. Česká vláda tehdy neviděla k repatriaci krajanů bezprostřední důvod, minulý týden ale repatriaci podpořil prezident Miloš Zeman.

Zaorálek se setká s volyňskými Čechy

Hlavním cílem Zaorálkovy cesty je právě Žytomyr na západě Ukrajiny, kde se odpoledne setká s volyňskými Čechy. "Jde nám o to, na místě zjistit, zda se situace nezměnila," přiblížil ministr. Česká diplomacie podle něj ani nemá informace, že by mezi krajany byl velký zájem o návrat do původní vlasti.

"Kdo dnes chce přesídlit, tak má poměrně zjednodušenou cestu," připomněl ministr, že čeští krajané na Ukrajině mohou od dubna při prokázání českého původu získat v ČR trvalý pobyt, což letos využilo asi 30 lidí.

V Žytomyru Zaorálek také odhalí pamětní desku připomínající 80 volyňských Čechů zavražděných v roce 1938 a setká se s gubernátorem Žytomyrské oblasti Serhijem Maškovským. Na závěr své návštěvy se pak v Kyjevě sejde s první náměstkyní ministra zahraničí Natalijou Halibarenkovou.

Ministr přivezl humanitární pomoc

"Chtěl bych zjistit, jak se Ukrajina připravuje na blížící se zimu a co pro ně můžeme udělat," uvedl ministr s tím, že by Česko mohlo poskytnout sušené mléko, stany či deky.

Už ve středu přivezl dodávku humanitární pomoci obsahující obvazový materiál, popáleninové sety, chirurgické rukavice, gázu nebo hemostatické sítě. Jde o poslední část ze dvou tun zdravotnického vybavení, které Praha poslala nemocnicím na východě Ukrajiny.

Nad rámec této pomoci plánuje Česko na východ země dodat ještě dva dýchací přístroje, jejichž nákup zajišťuje české velvyslanectví v Kyjevě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy