Na Ukrajině musíme jednat, vzpomeňte na ČSSR, varuje USA

Živě
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Příměří platí od 5. září, přesto dál umírají civilisté.
Příměří platí od 5. září, přesto dál umírají civilisté. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - "NATO tlačí Kyjev k silovému řešení konfliktu," je přesvědčen ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle něj Ukrajina stojí před volbou, zda se vydat cestou míru a konstruktivního dialogu ve společnosti, nebo sklouznout k autoritářství a nacionalistické radikální diktatuře.

Jeho prohlášení přišlo nedlouho poté, co ukrajinský parlament schválil zákon o "speciálním statusu" povstaleckých oblastí. Ani ten ale separatisty neobměkčil. V Doněcku se tak podle médií opět svádí bitva o letiště.

Na Ukrajinu letěl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se má mimo jiné sejít s krajany.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:00

Kanada připravuje smlouvu o zóně volného obchodu s Ukrajinou a poskytne Kyjevu půjčku 200 milionů dolarů na obnovu ukrajinské ekonomiky. Po setkání s prezidentem Petrem Porošenkem to v Ottawě oznámil kanadský premiér Stephen Harper. Podle ukrajinských médií se jednalo i o zjednodušení vízového režimu. V Kanadě žije silná ukrajinská menšina, podle kyjevského tisku má každý dvanáctý Kanaďan ukrajinské kořeny. Porošenko po příletu do Ottawy připomněl, že Kanada byla po Polsku druhou zemí, která po rozpadu SSSR uznala nezávislost Ukrajiny. Poděkoval zároveň kanadskému vedení za "důslednou podporu ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti".

Kanadský konzervativní premiér Stephen Harper
Kanadský konzervativní premiér Stephen Harper | Foto: Reuters
19:05

"Sankce nejsou politika. Sankce jsou nástrojem, kterým je možné politiku podpořit," řekl Fried. USA i EU podle něj usilují o podporu ukrajinské suverenity, územní celistvosti a o právo Ukrajiny vybrat si svobodně svou evropskou budoucnost. "To je právo, které uplatnila i sama Česká republika po roce 1989," řekl americký diplomat Daniel Fried. Dodal, že Praha si rovněž sama zvolila členství v NATO a Evropské unii. "Pro vás v České republice, pro vaše visegrádské partnery (Polsko, Slovensko a Maďarsko) a pro všechny země střední a východní Evropy je sjednocená Evropa skutečností," řekl. "Právě tuto Evropu ohrožují ruské akce na Ukrajině."

Daniel Fried
Daniel Fried | Foto: Archiv ministerstva zahraničí USA
19:00

Americké a unijní sankce proti Rusku, přijímané kvůli ruskému podílu na ukrajinské krizi, mají smysl i výsledky. Dnes to během telefonické konference s českými novináři prohlásil Daniel Fried, který má na ministerstvu zahraničí USA na starosti koordinaci sankcí. Fried také řekl, že ruský postup vůči Ukrajině ohrožuje světové a evropské uspořádání, které je výsledkem konce studené války. Za důvod toho, proč je nyní nutné jednat, jmenoval rozbití Československa v roce 1938 nacistickým Německem i okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem v roce 1968.

18:40

Ruští zákonodárci navrhli omezit podíly zahraničních vlastníků v ruských médiích na 20 procent. Opatření má zmírnit vnější vlivy a ochránit "informační suverenitu" Ruska. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, na který se odvolává agentura Reuters. Navrhovaná legislativa by upevnila kontrolu prezidenta Vladimira Putina nad ruskými médii. Ta nyní převážně podporují politiku Kremlu na Ukrajině a kritizují vládu v Kyjevě. Ruská vláda nyní hovoří o "informační válce", ve které je Moskva napadána západními reportážemi o ruských zbraních a vojácích posílaných na pomoc rebelům na východě Ukrajiny.

16:32

"Doufáme, že všechna opatření zákona budou implementována zodpovědným způsobem," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v reakci na normu, kterou ukrajinský parlament přiřknul Donbasu zvláštní status.

Jakýkoliv pokus změnit tento zákon podle Moskvy vyústí v konfrontaci v oblasti jihovýchodní Ukrajiny, napsal ITAR-TASS.

"Je evidentní, že snahy politických skupin na Ukrajině zrušit nebo pozměnit jeho podstatu vrátí situaci zpátky ke konfrontaci na jihovýchodě a zmaří úsilí mezinárodního společenství a rozumných politiků v zemi týkající se normalizace situace."

16:15

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Žytomyru poobědval se zástupci krajanského spolku a představiteli žytomyrské samosprávy.

Teď delegaci čeká přesun do Kyjeva, kde šéf diplomacie bude jednat s první náměstkyní ukrajinského ministra zahraničí Natalií Halybarenkovou.

Tématem budou přípravy ukrajinské vlády na blížící se zimu a způsoby, jak by mohla Česká republika pomoci. Zaorálek například zmínil možnost uvolnění části hmotných rezerv, jako jsou stany nebo deky.

Lubomír Zaorálek na rychlé návštěvě Ukrajiny.
Lubomír Zaorálek na rychlé návštěvě Ukrajiny. | Foto: Mikuláš Klang
15:14

Lubomír Zaorálek podle zpravodaje Aktuálně.cz po setkání s krajany nezískal pocit, že by měli zájem o nějaký velký přesun do Česka.

"Dnešní debata ukázala, že jde o to, aby se tu našim krajanům žilo dobře. A o to, abychom naši komunitu podpořili," prohlásil ministr zahraničí s tím, že žytomyrským Čechům přislíbil například modernější prostředky pro výuku češtiny.

14:18

Zhruba milion ukrajinských státních úředníků čeká "zkouška loajality". Na základě nového zákona zaměřeného na vymýcení korupčních praktik spojených s předchozím režimem budou prolustrováni, oznámil premiér Arsenij Jaceňuk.

Lustracím se nevyhnou ani členové vlády. "Všechny orgány centrální moci, které fungovaly za prezidenta Viktora Janukovyče, budou spadat pod tento zákon," vysvětlil předseda vlády.

13:53

Jedna z věcí, které volyňské Čechy trápí nejvíc, je přímým důsledkem krize na východě země.

Podle zástupkyně krajanů Ludmily Čižovské by pomohly programy, které by umožnily jejich dětem strávit přelom roku v Česku. Kvůli energetickým opatřením (nedostatek plynu) totiž bude v ukrajinských školách přerušena na dva měsíce výuka.

Žytomyrští by rovněž ocenili vytvoření pobočky českého centra v Žytomyru. Podle Čižovské totiž Češi, kteří jedou do Kyjeva, projíždí právě tudy.

13:48

Ruské zvláštní jednotky uzavřely budovu parlamentu krymských Tatarů v Simferopolu. Informovala o tom rozhlasová stanice Hromadske.

Už v úterý do budovy medžlisu vtrhli policisté, strhli z ní mimo jiné ukrajinskou vlajku.

13:43

Česká delegace se v místním kulturním domě sešla se třemi desítkami Čechů, píše ze Žytomyru zpravodaj Aktuálně.cz. Ministr Zaorálek chce slyšet jejich postřehy k tomu, co by mohlo ministerstvo zahraničí zlepšit.

Šéf diplomacie zmínil například možnost, že by na Ukrajinu mohl být vyslán druhý učitel češtiny.

"Je to pro mě tak důležitá věc, že jsem ochotný jednat s ministerstvem školství a toho učitele najít," ujistil krajany s tím, že by rád více využíval toho, že je na Ukrajině početná česká menšina.

Foto: Ludvík Hradilek
13:29

"Ukrajinský prezident (Petro Porošenko) není pacifista. Nevzdáme se jediného metru ukrajinské půdy," prohlásil jeho poradce Anton Herasčenko.

13:28

Premiér Arsenij Jaceňuk nařídil ministerstvu obrany, aby navzdory příměří zajistilo udržování armády ve stavu plné bojové pohotovosti. Rusům se podle něj nedá věřit.

Z Doněcku, bašty proruských vzbouřenců na východě Ukrajiny, dnes mezitím místní úřady hlásí další dvě oběti na životech mezi civilisty, informovala agentura AFP.

Foto: Reuters
13:08

Šéf české diplomacie si po skončení ceremoniálu promluvil s krajany. Žytomyrských Čechů se ptal, jak často jezdí do Česka.

Připomněl, že jeho dědeček na Ukrajině po první světové válce strávil několik let. "Zaorálka tu žádného nemáme," odpověděli mu se smíchem krajané.

12:52

Ministr Lubomír Zaorálek společně s gubernátorem Žytomyrské oblasti odhalili pamětní desku. Ceremoniál v Žytomyru zakončili volyňští Češi, kteří zazpívali "Ach synku, synku".

12:34

Obyvatelé oblastí, kde vznikla samozvaná "Doněcká lidová republika", nebudou moci hlasovat v předčasných volbách do ukrajinského referenda, které se uskuteční 26. října.

"Volby budeme ignorovat," prohlásil podle agentury ITAR-TASS vicepremiér "lidové republiky" Andrej Purgin. "Sami uspořádáme volby v republice koncem roku," podotkl. Datum podle něj dosud nebylo stanoveno.

Vítejte v Doněcké lidové republice.
Vítejte v Doněcké lidové republice. | Foto: Martin Novák
12:29

Ruské ministerstvo vnitra potvrdilo, že v říjnu provede další testy balistické střely Bulava.

12:25

Českou delegaci uvítala u památníku v Žytomyru zhruba desítka volyňských Čechů v krojích, hlásí z místa zpravodaj Aktuálně.cz.

12:19

Rusko chce ještě tento týden na východní Ukrajinu vyslat třetí konvoj s humanitární pomocí. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že humanitární situace v konfliktní oblasti je katastrofální.

"Do konce týdne budeme připraveni přikročit k této práci za předpokladu, že budou učiněna příslušná rozhodnutí," řekl náměstek ministra pro mimořádné situace Vladimir Stěpanov Radě federace, horní komoře ruského parlamentu. Práce na humanitárních dodávkách podle něj musí pokračovat s maximálním nasazením.

12:13

"Krajně pravicová a nacionalistická scéna tam (na Ukrajině) nepochybně existuje, ale je marginální. Vliv organizací a bojůvek, jako je Pravý sektor, je zveličován ruskou a separatistickou propagandou. Ta používá označení fašisté jako klacek. Většina ukrajinské společnosti tyto názory nesdílí," odpovídá reportér Aktuálně.cz Martin Novák v online rozhovoru na dotazy čtenářů.

Další odpovědi najdete zde.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
12:06

Nyní čeká ministra cesta k památníku represí, kde Zaorálek odhalí pamětní desku a připomínku popravených Čechů ze Žytomyru z 28. září 1938, píše z Ukrajiny zpravodaj Aktuálně.cz.

12:02

Lubomír Zaorálek se v ukrajinském Žytomyru sešel s gubernátorem oblasti Serhyjem Maskovskym. Prohlásil, že doufá, že se podaří vyřešit krizi v Donbasu co nejdříve, aby Ukrajina mohla být dobrým partnerem pro západní Evropu.

"My jsme si také prošli cestou k demokracii a doufáme, že vám s tím můžeme pomoci," řekl.

11:52

Tři špičkoví zpravodajci - bývalí vojenští diplomaté, kteří po mnoho let působili na Ukrajině a v Rusku - jsou frustrováni z naivity a neobratnosti Západu vůči Moskvě. Právě proto se rozhodli výjimečně vystoupit z anonymity: Vlastimil Pávek, Miroslav Poláček a Vladimír Suchodolinský.

10:46

Zcela odlišný názor než Matvijenková má část ukrajinských poslanců. Ti chtějí zákon označit za neplatný.

Podle kritiků - poslanců za stranu Vlast expremiérky Julije Tymošenkové a dalších - byla při schvalování údajně porušena platná pravidla hlasování.

Kvůli jeho tajnosti byla použita elektronická hlasovací zařízení. Protože není jasné, jak který poslanec hlasoval, byla prý věrohodnost hlasování zpochybněna.

10:44

Moskva hodnotí schválení zvláštního statusu východní Ukrajiny pozitivně. "Jde o krok správným směrem," prohlásila Valentina Matvijenková, předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

10:32

Spojené státy nemohou počítat s tím, že by jim Rusko pomohlo při hlasování v Radě bezpečnosti OSN. Podle agentury ITAR-TASS to prohlásil předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.

Dle jeho slov se to bude týkat například snahy Washingtonu bojovat proti Islámskému státu, radikální organizaci, která kontroluje velkou část Iráku a Sýrie.

Dodejme, že Rusko - společně s Čínou - v posledních letech několikrát zablokovalo rezoluce týkající se války v Sýrii. Moskva totiž patří k nejbližším spojencům Damašku.

rada bezpečnosti osn
rada bezpečnosti osn | Foto: Reuters
10:23

Kanada uvalila na Rusko další sankce. Dopadly mimo jiné na banku Sberbank či zbrojní firmy. Rusko reagovalo, že krok Ottawy nezůstane bez odpovědi.

10:06

V uplynulých dnech jste měli možnost číst reportáže reportéra Aktuálně.cz Martina Nováka, který navštívil válečnou oblast na jihovýchodě Ukrajiny. Byl v Doněcku, na frontové linii v Luhanské oblasti, v místech zničených prudkou palbou a také v Kyjevě a Oděse.

Jak to vypadá na území ovládaném separatisty? Co si lidé v Donbasu o konfliktu myslí? Zeptat se Martina Nováka můžete v online rozhovoru. Na otázky bude odpovídat od 12:00.

Památka na jedno z mnoha bombardování silnice v Doněcku.
Památka na jedno z mnoha bombardování silnice v Doněcku. | Foto: Martin Novák
09:59

V Doněcku se podle médií opět svádí bitva o letiště. To sice stále kontroluje armáda, ale podle dostupných zpráv čelí tvrdé ofenzivě proruských ozbrojenců.

09:55

Letoun s šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem přistál v Kyjevě. Ministr chce během plánované zastávky v Žytomyru zjistit, jaká je situace volyňských Čechů. Podle něj ministerstvo od dubna maximálně krajanům na Ukrajině usnadnilo možnost získat víza či trvalý pobyt. Od jara už prý o něj požádaly zhruba tři desítky Čechů.

"Trvalý pobyt je však nezbaví povinnosti služby v ukrajinské armádě," zmínil Zaorálek podle zpravodaje Aktuálně.cz obavu krajanů, že se jejich synové budou muset účastnit bojů na východě země.

Podle Zaorálka ovšem udělení občanství podléhá přísnějšímu režimu a ministerstvo žádné hromadné přesidlování nechystá. Nejsou totiž informace, že by Češi na Ukrajině byli jakýmkoliv způsobem utlačováni nebo jim hrozilo přímé nebezpečí.

09:46

Podle Lavrova je Moskva přesvědčena o tom, že existuje "reálná šance na zastavení bratrovražedné války na Ukrajině".

09:44

"NATO tlačí Kyjev k silovému řešení konfliktu," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Ukrajina dnes stojí před volbou - vydat se cestou míru a konstruktivního dialogu ve společnosti, nebo sklouznout k autoritářství a nacionalistické radikální diktatuře," nebral si servítky v rozhovoru pro list Rossijskaja Gazeta.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:40

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se chystá na cestu do Ameriky. Během svého pobytu se mimo jiné sejde s premiérem Kanady či přijme pozvání šéfa Bílého domu Baracka Obamy.

09:37

Na Ukrajinu zamířil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na palubě letadla bylo podle zpravodaje Aktuálně.cz i přes sto kilogramů zdravotnického materiálu - obvazy, rukavice atd. Náklad bude vyložen v Kyjevě a následně ho Červený kříž odešle na východ Ukrajiny.

09:35

Separatisté oznámili, že povstalecké oddíly takzvané "Luhanské lidové republiky" i samozvané "Doněcké lidové republiky" se spojily do Sjednocených ozbrojených sil Novoruska. Jejich velitelem byl jmenován generálplukovník Ivan Korsun.

09:32

Nejprve krátké shrnutí úterního dění:

Ukrajinský parlament ratifikoval nejen asociační dohodu, ale především přijal dva zákony, jež mají ukončit krveprolití v Donbasu. První počítá se "speciálním statusem" povstaleckých oblastí, jenž separatistům zajišťuje poměrně velké pravomoci. Druhý se pak týká amnestie. Normy ale vyvolaly nevoli nejen části zákonodárců, ale i demonstrantů v Kyjevě.

Separatisté do metropole vzkázali, že zákony "prostudují" a možná části z nich využijí.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ukazuje podepsanou asociační dohodu s Evropskou unií. Tu v úterý 16. září ratifikovaly parlament i europarlament.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko ukazuje podepsanou asociační dohodu s Evropskou unií. Tu v úterý 16. září ratifikovaly parlament i europarlament. | Foto: Reuters
09:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj krize na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 9. 2014 0:07
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy