Rozhovor s reportérem: V Doněcku střílejí na domy obě strany

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 9. 2014 13:39
Reportér Aktuálně.cz Martin Novák se vrátil z východu Ukrajiny, kde byl i na území separatistů. V online rozhovoru odpovídal na otázky čtenářů.
Rozhovor s Martinem Novákem o Ukrajině
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Praha – "V Doněcku střílejí na obytné čtvrti - ať už záměrně, nebo ne - obě strany." V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to řekl reportér Martin Novák, který se právě vrátil z cesty po východní Ukrajině.

Ukrajina je podle něj hodně rozdělená. "Napsal jsem o tom jednu reportáž, že ta válka rozděluje i příbuzné, kamarády a kolegy v práci," uvedl v jedné ze svých odpovědí.

Říct, která strana má více příznivců, je podle něj obtížné.

"Třeba ve Slavjansku nebo Kramatorsku, odkud armáda separatisty vytlačila v červenci, podle mě mírně převažují stoupenci Kyjeva než ti, kteří jsou pro povstalce. V Doněcku ale mnoho lidí viní ukrajinskou armádu z toho, že ostřeluje město takzvaně naslepo a zabíjí civilisty," upozorňuje.

Další odpovědi reportéra, který území ovládané separatisty navštívil podruhé během půl roku, si můžete přečíst níže.

Rozhovor s Martinem Novákem o Ukrajině

Rozhovor skončil
17. 9. 2014
Ptá se: Vladimír Liška

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zdali nemáte nějaké video kde je vidět že ukrajinští vojáci Kyjevské vlády pomáhají zachraňovat zraněné z trosek domů případně vyprošťují těla aby je příbuzní mohli pochovat.Zatím jsem na všech záznamech viděl že to dělají jen separatisté, proč to nedělá i ukrajinská armáda?

Odpovídá: Martin Novák

Takové video nemám, ale předpokládám, že ani jedna strana nemá zájem na tom, aby oběti bojů nebyly zavčasu a normálně pohřbeny. Existují ovšem svědectví ukrajinských vojáků, kteří se dostali z obklíčení v Ilovajsku a tvrdí, že těla jejich spolubojovníků ležela na zemi dny, ne-li týdny, protože kvůli palbě nebylo možné je pohřbít nebo odnést. I to je válka, bohužel.

17. 9. 2014
Ptá se: Toňula

Z jakého důvodu se nesmí k řadě témat v Aktuálně.cz diskutovat?

Odpovídá: Martin Novák

Bohužel někteří jedinci si v diskusích pod rouškou anonymity vybíjejí své frustrace a mindráky způsobem, který se nehodí do civilizované společnosti.

17. 9. 2014
Ptá se: Ilja

Dobrý den, co si myslíte o rozrůstajícím se fašizmu na Ukrajině?

Odpovídá: Martin Novák

Nevidím roszrůstající se fašismus. Krajně pravicová a nacionalistická scéna tam nepochybně existuje, ale je marginální. Vliv organizací a bojůvek jako je Pravý sektor je zveličován ruskou a separatistickou propagandou. Ta používá označení fašisté jako klacek. Většina ukrajinské společnosti tyto názory nesdílí

17. 9. 2014
Ptá se: Jirka z Prahy

Dobré dopoledne
jenom jsem se chtěl zeptat, viděl jste skutečně ruské vojáky na Ukrajině? A co dělají? Utíkají zpátky do Ruska? Či jich zde pribývá?
Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Samozřejmě jsem tam nepotkal někoho, kdo by mi řekl dobrý den, já jsem ruský voják. Což neznamená, že tam ruští vojáci nejsou. Podle mě ano, hovoří pro to mnoho indicií. Například obrat na bojišti, kte kterému náhle došlo na konci srpna. Povstalci do té doby ustupovali a najendou začali vítězit. Toho mohla separatistická strana dosáhnout jen s výraznými posilami.

17. 9. 2014
Ptá se: Ostravak ostravski

Zdravím,pane Nováku-Nemáte dojem,že se celý tenhle konflikt jaksi posunul do neřešitelné roviny?Mi příjde,že to dopadne,jako v Koreji,demarkační čára a v zásadě jeden národ bude rozdělen a stále ve válečném stavu a udržována rovnováha jen tzv. příměřím.
Druhá otázka-je západ a hlavně USA tak naivní a myslí si že Rusko si nechá na zadním dvorku od pobaltí po Ukrajinu nainstalovat základny NATO? Kde jsou sliby po rozpuštění Varšavské smlouvy o zmražení a nepostupování směrem na východ?
A navíc,když na Majdanu glorifikují Banderu a ukrajinské pomocné jednotky SS,které dělaly zvěrstva na ruském a nejen ruském obyvatelstvu,tak se nelze postoji ruska divit!!!

Odpovídá: Martin Novák

Je jasné, že území, které mají separatisté nyní pod kontrolou, zůstane nějakou dobu mimo dosah Kyjeva. Ukrajinská armáda Doněck nebo Luhansk a oblast u hranic už zpět silou nezíská. Spíše půjde o to, aby ubránila Mariupol, Slavjansk a oblasti, ze kterých dříve povstalce vytlačila. Co se týká Bandery, nespojoval bych ho s SS. Kolem něj je nakupeno mnoho mýtů, které s realitou nemají moc společného. A nevím o tom,že by někdo Moskvě při rušení Varšavské smlouvy sliboval, že ta nebo ona země nevstoupí do NATO.

17. 9. 2014
Ptá se: Lily

Dobrý den,
mě by zajímal postoj obyčejného občana, jež žije v těchto těžce zkoušených oblastech. Vím, že se nedá obecně odopovědět, ale s jakými názory místních lidí na vzniklou situaci jste se setkal?

Odpovídá: Martin Novák

Lidé jsou hodně rozdělení. Napsal jsme o tom jednu reportáž, že ta válka rozděluje i příbuzné, kamarády a kolegy v práci. Nemám k dispozici žádný přesný průzkum, ale třeba ve Slavjansku nebo Kramatorsku, odkud armáda separatisty vytlačila v červenci, podle mě mírně převažují stoupenci Kyjeva než ti, kteří jsou pro povstalce. V Doněcku ale mnoho lidí viní ukrajinskou armádu z toho, že ostřeluje město takzvaně naslepo a zabíjí civilisty.

17. 9. 2014
Ptá se: Jan Penar

Dobrý den, co si myslíte o narůstajícím bolševismu a diktatůře KGB komunisty Putina v carském Rusku? Jsou tamní lidé opravdu tak hloupí, že putin si z nich udělal masu loutek?

Odpovídá: Martin Novák

Nejsou hloupí ani všichni nemají stejný názor. Některým se za Putina začalo dařit lépe než během deseti let po rozpadu Sovětského svazu, které byly pro obyčejné Rusy nesmírně těžké. Část Rusů prostě ze setrvačnosti nebo pod vlivem propagandy považuje Západ a NATO za nepřátele Rusko. V současné době s tím asi nejde mnoho udělat. Ale jak říkám, neházel bych všechny Rusy do jednoho pytle.

17. 9. 2014
Ptá se: Jiří Žurman

Nepřipadáte si hloupě? Nevadí Vám, že váš reportérský kredit jde k čertu s tím, jak papouškujete proti ruskou propagandu?

Odpovídá: Martin Novák

Díky, že mi přiznáváte - alespoň v minulém čase - něco jako reportérský kredit. Snažím se nepapouškovat žádnou propagandu. ani protiruskou, ani žádnou jinou.

17. 9. 2014
Ptá se: Jirka z Hradce

Dobrej,
nemyslíte si, že by bylo lepší to dohodnuté příměří zrušit, když se tam každý den bojuje-Doněck.
Ukrajina tímto prohrála.

Odpovídá: Martin Novák

Neřekl bych, že prohrála. Zejména v červenci dosáhla vcelku úspěchů, které se na počátku konfliktu zdály být nemyslitelné. Zmenšila území, které separatisté ovládají, přestože mnozí měli pochybnosti o její bojové morálce a bojeschopnosti. Podle posledních zpráv je jasné, že rebelové se za každou cenu chtějí zmocnit letiště v Doněcku. Střílí se hlavně tam a jeto jediné místo ve městě, kde se ukrajinské ozbrojené síly udržely.

17. 9. 2014
Ptá se: peklomor

Viděl jste u ukrajinské armády nějaké zbraně ze západu?

Odpovídá: Martin Novák

Neviděl. Jen ruské či ukrajinské.

17. 9. 2014
Ptá se: Vymítač trolů

proč konvoje s humanitární pomocí jezdí hlavně z východu a ze západu na ukrajinu směřují jen výzbroj a výstroj pro kyjevské síly ale téměř žádná humanitární pomoc pro obyčejné lidi. není to trochu divné?

Odpovídá: Martin Novák

Separatisté humanitární pomoc z oblastí, které kontroluje Ukrajina, nepouštějí na své území. A pokud ano, tak v málo přípdech a minimálně.

17. 9. 2014
Ptá se: Petr Zuziak

Dobrý den, je možné s jistotou tvrdit, že na Ukrajině působí regulérní složky ozbrojených sil Ruské federace, popřípadě lze to doložit věrohodnými důkazy?

Odpovídá: Martin Novák

Už jsem odpovídal, mnoho indícií na to ukazuje. Včetně zatčená ruských vojáků Ukrajinci nebo používání typů zbraní, které má ve výzroji ruská armáda, ale nikoliv ukrajinská. řada svědectví a také obrat ve vývoji války

17. 9. 2014
Ptá se: Petr

Před 5 dny byl zde rozhovor s ukrajinským záchranářem z Horlivky, který popsuje, co viděl. Že separatisti si vezmou na sebe ukrajinskou uniformu, přejedou na ukrajinské území a začnou střílet a potom se tam jdou ukázat, aby bylo vidět, kdo střílel. Nebo naloží na pickup minomet, dojedou před domy, kde bydlí obyčejní lidé, několik minut střílí na ukrajinské jednotky a pak rychle odjedou. Ukrajinská armáda dostává souřadnice a střílí zpátky, jenže minomet je dávno pryč. Ruská televize tam ale už stojí a natáčí granáty ukrajinské armády, které dopadají u civilních budov. Pak se může samozřejmě říkat že UA střílí na civilní baráky,že. Skutečně se to tam děje?

Odpovídá: Martin Novák

Osobně jsem to neviděl, takže to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Faktem ale je, že třeba v Doněcku střílejí na obytné čtvrti - ať už záměrně nebo ne - obě strany.

17. 9. 2014
Ptá se: Tomáš Vávra

Mate nějaký hmatatelný důkaz že na východ ua rusko dodává vojáky a zbraně ??? A též mě zajímá jak se divíte na práci válečného novináře Marka Franchetti , který strávil 3 týdny s praporem separatistu Vostok.(jelikož na The Sunday Times napsal že tam nejsou žádné ruské vojáci, a že jsou to obyčejné lide který se braní před agresi Kyjeva ) ???

Odpovídá: Martin Novák

Bez ruské pomoci by patrně separatisté už válku prohráli. Ostatně i jejich velitelé, například Igor Strelkov nebo bývalý premiér tzv. Doněcké lidové republiky Borodaj, jsou Rusové. V batalionu Vostok je mnoho Rusů, kteří se tím ani netají. Reportáž v Sunday Times jsem nečetl.

17. 9. 2014
Ptá se: Fanda

Dobrý den, co říkate na pohádku o separatistech? Podle mě prakticky neexistují, jen ruští zakuklenci na "dovolené".

Odpovídá: Martin Novák

To ne, zcela jistě tam bojují i místní. Třeba ti, kteří jsou na checkpointech kolem Doněcka, jsou místní.

17. 9. 2014
Ptá se: ossi

Jednoduchý dotaz: kdo rika pravdu-Kyjev nebo Moskva? Da se to poznat aspoň tam na miste? Díky

Odpovídá: Martin Novák

Nelze vše, co kdo řekne, nekriticky přebírat. Obě strany mlží, vynechávají některá fakta a překrucují. Ale upřímně: více propagandy vidím v Moskvě než Kyjevě.

17. 9. 2014
Ptá se: Petr

Viděl jste, že by ukrajiským obyč lidem bylo umožněno sklízet jejich obilí či další úrodu, nebo úroda pořád ještě stojí a nemá ji kdo sklidit? Před zimou by to byl velký problém.

Odpovídá: Martin Novák

S výjimkou míst, kde se přímo bojuje, podle mého názoru sklizeň normálně probíhá. Kombajn dokonce sklízel několik dní po pádu malajsijského letadla na poli nedaleko trosem boeingu.

17. 9. 2014
Ptá se: Vena

Dobrý den.
Dá se nějak odhadnout podpora teroristů podle národnosti? Koho podporují rusky mluvící Ukrajinci?
Děkuji.

Odpovídá: Martin Novák

Už jsem o tom mluvil, lidé jsou hodně rozdělení. Ale třeba v Dněpropetrovsku nebo Oděse, což jsou ruskozajyčná města, je podpora separatistů asi o dost menší, než doufali.

17. 9. 2014
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,

pomáhá ukrajinská armáda obyvatelům ve válečné zóně? Zatím to tak nevypadá. Ruská strana a média toho využívají ve svůj prospěch. Zatím jsem také nezaznamenal výraznou pomoc směrem k obyvatelům ani ze západní strany.

Dokážete na základě vašeho svěděctví odhadnout jak reálné jsou přiznané ztráty UA?
Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Už jsem odpovídal. Do oblastí, které ukrajinská armáda nekontroluje, separatisté pouští jen pomoc z Ruska. Domnívám se, že ztráty ukrajinské armády a praporů budou spíš vyšší než nižší. Už jsem zmiňoval tvrdé boje v Ilovajsku. Tam nikdo nemá přesný přehled, kolik vojáků zahynulo. Zřejmě stovky. Nebo u hranice s Ruskem. Palba z ruské strany a od separatistů z raketometů Grad a Uragan podle výpovědí některých vojáků ukrajinské pohraničníky decimovala. "Sbírali jsme jejich kusy do tašek," řekl jeden ze svědků kyjevskému časopisu Vesti Reporter. Takže asi tak.

17. 9. 2014
Ptá se: Pavel Nový

Dobrý den,

nevíte proč mají kyjevské jednotky na hlavách kukly a povstalci ne? Stydí se snad za něco kyjevští?

Odpovídá: Martin Novák

Někteří povstalci je také mají. Na některých místech ozbrojenci ani jedné strany nechtějí být identifikováni.

17. 9. 2014
Ptá se: Luigi Carpagani

Dobrý den. Můžete, prosím,sdělit názory civilistů z navštívené oblasti, jak vnímají a hodnotí proběhlý, spíše dobíhající konflikt?

Odpovídá: Martin Novák

Už jsem odpovídal.

17. 9. 2014
Ptá se: Ivo Vondrák

Pane Nováku, mám tři otázky, ta první se týká Vaší reportáže z Oděsy. Proč lžete o událostech z druhého května. Všichni dobře víme, že oběti neuhořeli důsledkem požáru, ale , že byli zaživa upáleny za pomoci zápalné směsy, taky zavražděná a předtím znásilněná žena ve vysokém stupni těhotenství neuhořela. Sám jsem shlédl několik videí, kde byla vidět i střelba do lidí lezoucích po budově a snažících se uniknout peklu odehrávajícího se uvnitř budovy.Ti, kteří seskočili , byli na zemi ubyti přihlížejícím davem bránícím i hasičům dostat se k budově.
Ta druhá otázka se týká, invaze armády RF. Viděl jste tato vojska a v jakém počtu? Není možno utajit invazi, ta v Gruzii, po vraždění Sakašviliho vojáky v Jižní Osetii byla ze strany RF viditená všude každý je mohl zaznamenat, jak je možné, že nyní ne?
No a na závěr ta třetí, myslíte si, že volby na Ukrajině budou svobodné a spravedlivé, když jsou dnes fašisti z Pravého sektoru vhodit poslance za stranu Regionů do kontejneru za přihlížení policiie a nadšeném hýkání přihlížejících?
Děkuji za odpovědi

Odpovídá: Martin Novák

Otázka je, kde se ta "směs" vzala, pokud tam byla. Základním problémem bylo, že hasiči přijeli pozdě a policisté nezasahovali, ačkoliv na místě byli. Dav, který budovu oblehl, se mstil za to, že před tím na ulici v Oděse do svých odpůrců stříleli proruští aktivisté. Čímž nehájím ten útok na Dům odborů, samozřejmě. Volby podle mě budou spravedlivé a svobodné. Ojedinělý incident s kontejnerem na tom mnoho nezmění.

17. 9. 2014
Ptá se: Jena

Dobrý den, co myslíte, že bude dál s Krymem? Existují nějaké šance, že by Rusko za tuto okupační-anexi zaplatilo?

Odpovídá: Martin Novák

Možná pokud by se dohodlo s Ukrajinou ve stylu něco za něco, ale spíše ne. Pro ukrajinskou vládu je složité oficiálně uznat anexi, i když v Kyjevě vědí, že je nevratná a Rusko se už Krymu nevzdá.

17. 9. 2014
Ptá se: Jindřich Novotný

Dobrý den, odvážný muži! Předem Vám skládám poklonu,já bych tam nejel ani za všechny peníze. Mohu-li se zeptat.Co říkáte na Porošenkův výrok, že 70% ruských vojáků se stáhlo za hranice. Jak to může vědět? On je někdo počítal také, když tam z Ruska na Ukrajinu šli :-) děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Předpokládám, že má k dispozici informace ukrajinské zpravodajské služby SBU. Nejspíš má tu zprávu z tohoto zdroje.

17. 9. 2014
Ptá se: Jan Novotný Brno

Má Ukrajinská armáda šanci silou porazit separatisty? Podle toho co vidím a čtu tak fašistické tendence mají Rusové jejich jednání mi připomíná Itálii ve 30 letech 20 st.. Bude Ukrajina v NATO ?

Odpovídá: Martin Novák

Měla by šanci, pokud by nebyli podporováni Ruskem. Nyní už patrně ne a půjde jen o to, jak velké bude území, spravované separatisty. Ukrajina v nejbližších letech podle mého názoru v NATO nebude.

17. 9. 2014
Ptá se: Pepa

Dobrý den proč podporujete medialně vladu v Kyjevě .Je zřejmé dle dostupných informací ,že žádná vláda v západní Evropě neválčila se svými občany tak brutálně. Z mého pohledu není omluvy pro odstřelování Novosibiřska.

Odpovídá: Martin Novák

Žádnou vládu mediálně nepodporuji. A Novosibirsk je v Rusku na Sibiři, to by se podle Vás tedy ukrajinská armáda dostala hodně daleko. :-)

17. 9. 2014
Ptá se: Tomáš Motl

Dobrý den,můžete nám v krátkosti vysvětlit činnost tzv.trestních oddílů a praporů typu Azov,Donbass atd???Je pravda,že vraždí civilní obbyvatelstvo a využívájí na svých mundúrech symboliku jednotek SS??

Odpovídá: Martin Novák

Nedomnívám se, že cíleně vraždí civilní obyvatelstvo. Informaci o nacistických symbolech zveřejnil německý deník Die Welt. Nedokážu posoudit, nakolik to odpovídá skutečnosti. Je možné, v těchto praporech nějací lidé s krajně pravicovou nebo fašistickou orientací jsou.

17. 9. 2014
Ptá se: mikkesh

Pripravujeme v EU tabory pro milion uprchliku, kteri si v tom fofru spletli svetove strany a omylem utekli k agresorovi ?
Jak vitaji obyvatele, co neutekli, kyjevske osvoboditele ? Nejak mi unikly fotky a videa zpevu, tancu a jasajicich osvobozenych (tedy krom Krymu)

Odpovídá: Martin Novák

Vítají je různě, o rozdílnosti názorů už jsem psal. Někde vyvěšují ukrajinské vlajky a nosí vojákům třeba jídlo a pití, ale lidé se také dost bojí veřejně projevovat názory. Bojí se, že se situace může znovu otočit a pak budou v nebezpečí.

17. 9. 2014
Ptá se: Luboš

Podporujete stavbu železné opony - elektrického oplocení mezi Ukrajinou a Ruskem? Doposud byla hranice prostá jakýchkoli staveb - byl mír. Podporujete tedy válečný stav, který EU vyhlásila Rusku a tedy vytvoření militantní zóny?

Odpovídá: Martin Novák

Opona by Ukrajincům za dané situace pomohla chránit hranici. Ale celý ten projekt mi přijde tak nákladný a komplikovaný, že příliš nevěřím v jeho realizaci. Už vzhledem k obrovské délce rusko-ukrajinské hranice.

17. 9. 2014
Ptá se: Luboš

Jeden z členů ISIL prohlásil, že budou bojovat proti Rusku, Sýrii a Čečensku. Myslíte, že západní státy mají radost z takového spojence?

Odpovídá: Martin Novák

Nevím o tom, že by někdo z Islámského státu ěnco takového prohlásil. Pokud ano, tak si myslím, že z takové spojence západní státy radost nemají.

17. 9. 2014
Ptá se: Kája

Co říkáte puči ,který byl proveden v Kyjevě a od toho všechno vraždění na UA začalo.

Odpovídá: Martin Novák

No puči... Prezident Janukovyč neustál tlak a utekl, když dlouho odmítal výzvy k odstoupení nebo alespoň k nějakému kompromisu. Pak to nezvládl, ani když speciální jednotky Berkut střílely do demonstrantů. Nebo možná právě proto.

17. 9. 2014
Ptá se: Schyzofrenik3

Proč novináři nekriticky přebírají zprávy vydané nějakým ukrajinským ministerstvem, i když se ukázalo, že sedmdesátkrát předtím lhali?
Jak je možné, že parta amatérů ve volném čase dá dohromady o několik úrovní lepší zpravodajství o Ukrajině (např. palba.cz), než profesionální novináři?

Odpovídá: Martin Novák

Je to věc názoru. Ale to, co nazýváte nekritickým přebíráním, jsou zkrátka citace důležité osoby. Když prezident nebo generál něco řeknou, je někdy důležité to zaznamenat a zveřejnit, jak to leží a běžíá bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí.

17. 9. 2014
Ptá se: Dunčo

Pídila se redakce, po identitě pro Kremelských přispěvatelích, v diskuzích?

Odpovídá: Martin Novák

Ne.

17. 9. 2014
Ptá se: sir Humprey

Dobrý den. Proč jste zrušili všechny diskuze u témat z Ukrajiny?
Je to čistě vaše rozhodnutí, nebo to byl příkaz odjinud?
Děkuji

Odpovídá: Martin Novák

Je to čistě naše rozhodnutí.

17. 9. 2014
Ptá se: pauli kisel

No a este trochu ekonomiky.. myslite si, ze EU pomoze Ukrajine? Ako? Vieme dobre, ze samotna EU je vo velkych problemoch, naco je dobra asociacna zmluva s Ukrajinou pre Europanov? Je realne, podla Vas, aby vstupila Ukrajina do EU v priebehu 5 rokov, alebo Turcinov klame Ukrajincov? Je podla Vas Porosenko populista bez realneho pohladu na situaciu na Ukrajine?

Odpovídá: Martin Novák

EU Ukrajině nějakým způsobem pomůže. Ale ne bez zásadních reforem, které asi Ukrajince budou ekonomicky bolet. Do pěti let Ukrajina v NATO zcela jistě nebude. Porošenka za populistu nepovažuji.

17. 9. 2014
Ptá se: J .Hulín

Dobrý den, jak moc je podle vás pravděpodobné, že se Ukrajina rozpadne na víc nových " nezávislý států ".

Odpovídá: Martin Novák

Není to asi moc pravděpodobné, pokud Vladimir Putin nebude mít zájem ještě víc rozšířit konflikt. Například pokus ustavit "lidové republiky" v Charkově nebo Oděse ztroskotal.

17. 9. 2014
Ptá se: Martin

Stále sa hovorí o ruských uprchlických táboroch. Existujú takéto tábory aj na Ukrajine, a nakej úrovni sú? Prečo sa hovorí viac o humanitárnej pomoci Moskvy, na akej úrovni je humanitárna pomoc Ukrajiny a EÚ, existuje?

Odpovídá: Martin Novák

Upřímně řečeno nevím o žádných táborech, nebo alespoň velkých táborech. Většina z těch, co uprchli, bydlí u známých, příbuzných nebo v domech, keré dostali k dispozici.

17. 9. 2014
Ptá se: sir Humprey

Krym už zůstane Rusku. Ukrajina se rozdělí. Putin se k válce nedá vyprovokovat.
Souhlasíte?

Odpovídá: Martin Novák

1) ano. 2) Neřekl bych rozděli, ale část jihovýchodu zůstane nějakou dobu mimo vliv Kyjeva. 3) Rusko už do války zasáhlo a účastní se jí. Děkuji všem za dotazy a omlouvám se, že jsem všechny nestihl zodpovědět.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 23 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 24 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 44 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 1 hodinou

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy