Žalobci definitivně odmítli vyšetřovat Neumannovou

Martina Machová Martina Machová
22. 9. 2010 15:50
Liberečtí státní zástupci potvrdili, že odloží trestní oznámení kvůli dluhům po lyžařském mistrovství
Kateřina Neumannová
Kateřina Neumannová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - I když nese odpovědnost za více než stomiliónový dluh, exprezidentka světového mistrovství v klasickém lyžování Kateřina Neumannová se minimálně na nějaký čas zbavila nebezpečí, že by ji za ekonomický neúspěch šampionátu začala vyšetřovat policie. 

Okresní státní zastupitelství v Liberci totiž definitivně odložilo trestní oznámení jednoho z věřitelů šampionátu, který viní organizátory v čele s Neumannovou z podvodu, předlužení a zvýhodňování věřitele.

Policie přitom případ odložila s odůvodněním, že nešlo o žádný z avizovaných trestných činů, protože Neumannová prý vršila dluhy v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.

Žalobci se s tím nyní ztotožnili a někdejší olympijskou medailistku s konečnou platností před stíháním spasili.

Jejich verdikt navíc přichází krátce poté, co se ukázalo, že Neumannová či její bývalý přítel Josef Jindra si z rozpočtu mistrovství nechali zaplatit fotodokumentaci ze soukromých akcí.

Mejdan prezidentky Neumannové si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Nedůvodné, řekla justice

Reklamní agentuře Roxy II, která trestní oznámení podala, dluží organizátoři rok a půl po mistrovství 1,2 milionu korun.

V době, kdy Neumannová nasmlouvávala služby této firmy, bylo přitom z vyjádření politiků zřejmé, že s žádnou další dotací od státu nemůže počítat. A ne zrovna optimisticky vypadaly i výhledy na zisk z prodeje lístků a sponzoringu, což přiznávali i sami organizátoři.

Roxy II se proto proti původnímu verdiktu policie odvolala, ale neúspěšně.

"Stížnost proti usnesení o odložení věci byla zamítnuta coby nedůvodná," informoval deník Aktuálně.cz mluvčí libereckých žalobců Petr Hořín.

Velké zklamání

Z čeho mohla prezidentka mistrovství nabýt víru, že dluhy splatí státní pokladna, police v dokumentech neuvádí a její zástupci to odmítli říci i na přímou otázku Aktuálně.cz.

Vedení firmy rozhodnutí žalobců hodnotí jako "velké zklamání".

S přáteli
S přáteli | Foto: Aktuálně.cz

"Myslím, že nejméně na zvýhodnění věřitele důkazy jsou. Po šampionátu přišlo od Mezinárodní lyžařské federace přibližně 40 milionů. Místo toho, aby byly pohledávky plošně umořeny, byly zaplaceny jen vybrané," komentoval konečný verdikt výkonný ředitel společnosti Evžen Marek.

Do budoucna je připraven se přidat k žalobě na stát, kterou připravuje výbor věřitelů mistrovství nebo k jinému trestně právnímu řízení, pokud by se prokázalo, že peníze určené na šampionát skončily v jiných rukou.

Sama Kateřina Neumannová se domnívá, že stejně dopadnou i další případné žaloby či trestní oznámení. "Nebojím se jich," říká.

Podle ní měly inkriminované výdaje pokrýt zisky ze vstupenek. A co jí vedlo k přesvědčení, že vše zaplatí stát? "Toto odůvodnění jsem nepsala,"odvětila.

 

Právě se děje

Další zprávy