Dort a svalovci. Snímky oslav Neumannové šly na účet MS

Martina Machová Martina Machová
21. 9. 2010 23:05
Odkrýváme, jak vznikl obří dluh po libereckém šampionátu
Foto: Aktuálně.cz

Liberec - Podezření, že více než stomilionový dluh lyžařského mistrovství světa v Liberci nevznikl jenom objektivní nepřízní osudu, má další doklad.

Redakce Aktuálně.cz získala dokumenty, podle nichž si prezidentka organizačního výboru šampionátu Kateřina Neumannová nechala z peněz určených pro šampionát zaplatit fotografie z oslavy svých narozenin na zámku Sychrov. Sama bývalá lyžařka to ovšem popřela.

Tento případ navazuje na zjištění novinářů z Respektu - podle nich stejně naložil s penězi určenými pro akci štědře dotovanou státem také někdejší Neumannové přítel a podle mnohých faktický šéf šampionátu lobbista Josef Jindra.

Cesta k dortu

Redakce Aktuálně.cz má v rukou nejen fotografie, na nichž je například prezidentka šampionátu nesena na rukách svalovců k narozeninovému dortu, ale také fakturu, v níž bylo pořízení těchto snímků vyúčtováno.

Snímky byly vyfakturovány jako práce pro mistrovství, konkrétně jako součást fotodokumentace závodů Světového poháru v běhu na lyžích a v severské kombinaci, které se konaly v Liberci 15. až 17. února 2008.

Jednalo se o závody, které byly generálkou na šampionát (ten se konal téměř přesně za rok v roce 2009) a které se samy o sobě se velmi prodražily. Organizátoři totiž na ně museli kvůli špatným sněhovým podmínkám svážet sníh ze hřebenů Jizerských hor.

Na faktuře, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, je uvedena souhrnná částka 57,5 tisíc korun. Ve výčtu akcí, které měl fotograf zachytit, je vedle zmíněných závodů v areálech ve Vesci a na Ještědu uveden jako samostatný bod právě Sychrov.

Papaláši se baví

Právě zde slavila 15. února 2008 Kateřina Neumannová své pětatřicátiny. Ve funkci prezidentky šampionátu byla tehdy několik měsíců. Vlády nad organizací mistrovství se ujala poté, co byla na post prezidentky dosazena vůlí politiků a úředníků za éry Topolánkovy vlády.

S návrhářkou Věrou Kocovou
S návrhářkou Věrou Kocovou | Foto: Aktuálně.cz

Několik dní po párty na Sychorvě se konaly 50. narozeniny Josefa Jindry a vyúčtování fotodokumentace, která z nich byla pořízena, popisuje Respekt stejně jako v případě snímků z mejdanu někdejší zlaté olympioničky.

Na fotografiích z obou akcí jsou i politici i úředníci, kteří měli peníze pro mistrovství kontrolovat.

Kocourek to nevěděl

Patří k nim také tehdejší i současný náměstek ministra školství Jan Kocourek, který figuruje na zveřejněných obrázcích z Jindrovy oslavy.

Nyní Aktuálně.cz řekl, že o způsobu, jak byly fotografie zaplaceny, nevěděl.

"Nevěděl jsem o tom a považuji za nemožné, aby to bylo placeno z finančních prostředků státního rozpočtu," říká Kocourek, do jehož resortu mistrovství světa v klasickém lyžování spadalo.

Podle něj mohlo jít o peníze, kterými do rozpočtu šampionátu přispěla Mezinárodní lyžařská federace (FIS) nebo sponzoři. "V zásadách (nakládání s dotacemi státu, pozn. red.) je napsáno, že na propagaci finanční prostředky nejsou poskytnuty," dodává.

Deník Aktuálně.cz se chtěl na okolnosti vzniku fotografií zeptat i oslavenců.

Kateřina Neumannová s redakcí dlouhodobě nekomunikuje a nebylo jí možné zastihnout ani v jejím současném zaměstnání na ministerstvu obrany. Josef Jindra nezvedal telefon. Později se v telefonu ozval ženský hlas, že se zřejmě jedná o omyl.

V úterý večer nakonec Neumannová promluvila. "Ohrazuji se proti tomu, že jsou tyto fotky placeny z peněz pro mistrovství. Jsem na tuto kauzu hodně nazlobená. Divím se, že je fotograf vytáhl rok a půl po mistrovství. I když vzhledem k jeho minulosti mě to až zas tak nepřekvapuje," řekla podle serveru idnes.cz.

Jeho tvrzení považuje za nehoráznost. "Na začátku šampionátu jsem s ním neprodloužila smlouvu. Byl sám a já potřebovala komplexnější fotografické pokrytí mistrovství. Dala jsem proto přednost firmě s více fotografy," prozrazuje. Od té doby začaly podle ní útoky autora snímků.

Sama ovšem odmítla předložit důkazy, že si akci platila sama. "Nevím, proč bych měla někomu dokládat placení svých soukromých akcí. To je pro mne absolutně absurdní," řekla později deníku Aktuálně.cz.

Ve službách státu

Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová nyní stále pracuje pro stát, konkrétně na ministerstvu obrany jako poradkyně pro armádní sport. Sem přišla za úřadování ministrova náměstka Jaroslava Kopřivy, který byl odvolán po odhalení podezřelých nákupů vojenské techniky, na nichž se podílel právě s lobbistou Jindrou.

I Kopřivovi nástupci se však rozhodli, že si Neumannovou ve službě nechají, i když po ní zbyl z Liberce více než stomilionový dluh, s nímž si stát neví rady.

Gratulanti
Gratulanti | Foto: Aktuálně.cz

Exprezidentku mistrovství nevyšetřuje ani policie. Kriminalisté totiž odložili trestní oznámení, které na ni podala jedna z firem, které šampoinát za práci nezaplatil. Této splečnosti s názvem Roxy II organizátoři i rok a půl po mistrovství dluží 1,2 milionu korun.

Jedinými obviněnými v kauze libereckého mistrovství tak zůstávají prozatím bývalý rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa a majitel společnosti Investing CZ Josef Nadrchal.

Podle policie se dopustili pletich při veřejné soutěži, když zvýhodnili v jednom z výběrových řízení na rekonstrukci vysokoškolských kolejí libereckou stavební firmu Syner, nechvalně proslulou z takzvané "karlovarské losovačky".

 

Právě se děje

Další zprávy