Neumannová unikla stíhání za Liberec. Policie jí věří

Martina Machová Martina Machová
26. 8. 2010 6:00
Firma, jíž MS v Liberci dluží přes milion, žalovala Neumannovou za podvod
Kateřina Neumannová podle policie za nic nemůže. Přestože podepisovala zakázky, na které již neměla
Kateřina Neumannová podle policie za nic nemůže. Přestože podepisovala zakázky, na které již neměla | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Prezidentka organizačního výboru mistrovství světa Kateřina Neumannová přestála prověřování, které vedla policie kvůli obřím dluhům, jež po šampionátu zbyly.

Policie totiž odložila trestní oznámení, jež podala společnost Roxy II, jíž organizátoři v čele s bývalou lyžařkou i rok a půl po mistrovství dluží 1,2 milionu korun.

Majitelé této společnosti viní Neumannovou z podvodu, zvýhodňování věřitele a předlužení. Policie však dospěla k závěru, že navzdory dluhům, které za týmem Neumannové zůstaly, se žádný trestný čin nestal.

Odložení případu zdůvodnila tím, že prezidentka organizačního výboru vršila dluhy v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.

Společnost Roxy II proti odložení případu podala stížnost, a tak je možné, že se tento případ ještě znovu otevře.

Musela to vědět

Firma tvrdí, že už na počátku roku 2009, necelé dva měsíce před startem mistrovství, musela jako Neumannová jako prezidentka organizačního výboru vědět, že si objednává služby, které nedokáže zaplatit.

Domnívá se také, že některé věřitele zvýhodnila. Kdyby totiž včas poslala pořadatelské sdružení do insolvence, argumentuje ROxy II, mohly být alespoň poměrně dluhy jednotlivých firem uhrazeny.

Maskot šampionátu lvíček Libi
Maskot šampionátu lvíček Libi | Foto: Ondřej Besperát

"Místo toho, podle nás, upřednostnila jen vybrané na úkor ostatních," řekl Aktuálně.cz výkonný ředitel společnosti Evžen Marek.

Podle firmy mohla být klíčová poslední platba od Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v červnu 2009. Peníze z částky ve výši 2,35 milionu švýcarských franků byly totiž poslední, které organizátorům na účet přišly.

Víra na druhou 

Policisté ale případ odložili s tím, že se známé olympioničce nic z toho nepodařilo prokázat.

Důvod? Podle policie Neumannová žila v přesvědčení, že stát její vršící se dluhy zaplatí. A jak uvádí policejní dokumenty, "mohla se domnívat, že dojde k naplnění rozpočtových a příjmových složek". Myslí přitom prodej vstupenek a peníze od sponzorů.

Některé závazky totiž podepisovala v době, kdy mistrovství probíhalo. Tedy v únoru 2009.

Policie tak argumentuje přesto, že z vyjádření politiků bylo už od prosince předchozího roku zřejmé, že s žádnou další dotací od státu nemohou Neumannová a její tým počítat. Začátkem prosince totiž vláda přiklepla do Liberce mimořádnou dotaci 189 miliónů.

Z čeho mohla prezidentka mistrovství nabýt víru, že dluhy splatí státní pokladna, police v dokumentech neuvádí a odmítla to říci i na přímou otázku Aktuálně.cz.

Úklid sněhu na Soukenném náměstí.
Úklid sněhu na Soukenném náměstí. | Foto: Ondřej Besperát

Jaká byla čísla?

Že byl se sdružení organizátorů záměrně předlužilo, policie také odmítla. "Nutno brát v úvahu i možnost získání dalších majetkových hodnot, což v našem případě představuje státní pomoc," opakuje policie.

Už dávno před mistrovstvím však byly zveřejněny zprávy, že se organizátorům nedaří získat sponzory a že se špatně prodávají i vstupenky na mistrovství. Že se nenaplňuje předpokládaný rozpočet, přiznával sedmdesát dní před zahájením i mluvčí mistrovství.

Proč se tedy policie domnívá, že prezidentka šampionátu nevěděla, že se jí nedaří rozpočet naplnit?

"V usnesení, které máte k dispozici je i odůvodnění, kde policejní komisařka objasňuje důvody, k nimž dospěla na základě detailního vyšetřování celé záležitosti. K tomu již nelze nic dodat, odůvodnění zahrnuje detailní popis," uvádí k tomu mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

A ani podvod není podle policie prokazatelný. "Sdružení vycházelo při své činnosti z vyrovnaného rozpočtu, což svědčí o tom, že výdaje měly být pokryty příjmy," stojí v odůvodnění.

Zda policie zkoumala, jestli se rozpočet zakládal na reálných číslech, z dokumentu patrné není.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 45 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy