Neumannová unikla stíhání za Liberec. Policie jí věří

Martina Machová Martina Machová
26. 8. 2010 6:00
Firma, jíž MS v Liberci dluží přes milion, žalovala Neumannovou za podvod
Kateřina Neumannová podle policie za nic nemůže. Přestože podepisovala zakázky, na které již neměla
Kateřina Neumannová podle policie za nic nemůže. Přestože podepisovala zakázky, na které již neměla | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Prezidentka organizačního výboru mistrovství světa Kateřina Neumannová přestála prověřování, které vedla policie kvůli obřím dluhům, jež po šampionátu zbyly.

Policie totiž odložila trestní oznámení, jež podala společnost Roxy II, jíž organizátoři v čele s bývalou lyžařkou i rok a půl po mistrovství dluží 1,2 milionu korun.

Majitelé této společnosti viní Neumannovou z podvodu, zvýhodňování věřitele a předlužení. Policie však dospěla k závěru, že navzdory dluhům, které za týmem Neumannové zůstaly, se žádný trestný čin nestal.

Odložení případu zdůvodnila tím, že prezidentka organizačního výboru vršila dluhy v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.

Společnost Roxy II proti odložení případu podala stížnost, a tak je možné, že se tento případ ještě znovu otevře.

Musela to vědět

Firma tvrdí, že už na počátku roku 2009, necelé dva měsíce před startem mistrovství, musela jako Neumannová jako prezidentka organizačního výboru vědět, že si objednává služby, které nedokáže zaplatit.

Domnívá se také, že některé věřitele zvýhodnila. Kdyby totiž včas poslala pořadatelské sdružení do insolvence, argumentuje ROxy II, mohly být alespoň poměrně dluhy jednotlivých firem uhrazeny.

Maskot šampionátu lvíček Libi
Maskot šampionátu lvíček Libi | Foto: Ondřej Besperát

"Místo toho, podle nás, upřednostnila jen vybrané na úkor ostatních," řekl Aktuálně.cz výkonný ředitel společnosti Evžen Marek.

Podle firmy mohla být klíčová poslední platba od Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v červnu 2009. Peníze z částky ve výši 2,35 milionu švýcarských franků byly totiž poslední, které organizátorům na účet přišly.

Víra na druhou 

Policisté ale případ odložili s tím, že se známé olympioničce nic z toho nepodařilo prokázat.

Důvod? Podle policie Neumannová žila v přesvědčení, že stát její vršící se dluhy zaplatí. A jak uvádí policejní dokumenty, "mohla se domnívat, že dojde k naplnění rozpočtových a příjmových složek". Myslí přitom prodej vstupenek a peníze od sponzorů.

Některé závazky totiž podepisovala v době, kdy mistrovství probíhalo. Tedy v únoru 2009.

Policie tak argumentuje přesto, že z vyjádření politiků bylo už od prosince předchozího roku zřejmé, že s žádnou další dotací od státu nemohou Neumannová a její tým počítat. Začátkem prosince totiž vláda přiklepla do Liberce mimořádnou dotaci 189 miliónů.

Z čeho mohla prezidentka mistrovství nabýt víru, že dluhy splatí státní pokladna, police v dokumentech neuvádí a odmítla to říci i na přímou otázku Aktuálně.cz.

Úklid sněhu na Soukenném náměstí.
Úklid sněhu na Soukenném náměstí. | Foto: Ondřej Besperát

Jaká byla čísla?

Že byl se sdružení organizátorů záměrně předlužilo, policie také odmítla. "Nutno brát v úvahu i možnost získání dalších majetkových hodnot, což v našem případě představuje státní pomoc," opakuje policie.

Už dávno před mistrovstvím však byly zveřejněny zprávy, že se organizátorům nedaří získat sponzory a že se špatně prodávají i vstupenky na mistrovství. Že se nenaplňuje předpokládaný rozpočet, přiznával sedmdesát dní před zahájením i mluvčí mistrovství.

Proč se tedy policie domnívá, že prezidentka šampionátu nevěděla, že se jí nedaří rozpočet naplnit?

"V usnesení, které máte k dispozici je i odůvodnění, kde policejní komisařka objasňuje důvody, k nimž dospěla na základě detailního vyšetřování celé záležitosti. K tomu již nelze nic dodat, odůvodnění zahrnuje detailní popis," uvádí k tomu mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

A ani podvod není podle policie prokazatelný. "Sdružení vycházelo při své činnosti z vyrovnaného rozpočtu, což svědčí o tom, že výdaje měly být pokryty příjmy," stojí v odůvodnění.

Zda policie zkoumala, jestli se rozpočet zakládal na reálných číslech, z dokumentu patrné není.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy