Věřitelé MS v Liberci podají žaloby, stát je ignoruje

Domácí Domácí
16. 9. 2010 11:15
V následujících týdnech zažalují stát, Neumannovou i lyžařský svaz
Kateřina Neumannová se bude muset vypořádat s dalšími soudními spory
Kateřina Neumannová se bude muset vypořádat s dalšími soudními spory | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Liberec - Věřitelům libereckého šampionátu v lyžování už došla trpělivost a během několika týdnů začnou řešit spor o více než stomilionový dluh soudní cestou.

Poslední kapkou se stalo zrušení již čtvrté naplánované schůzky s ministrem školství, která měla proběhnout ve čtvrtek.

Podle informací serveru Týden.cz neuvedl Josef Dobeš ani pořádný důvod, ani nenavrhl další termín pro jednání.

Dobeš prý středeční schůzku odložil na poslední chvíli s odůvodněním, že nemá čas. "Máme pocit, že se s námi pan ministr ani sejít nechce. Ne, že nemá čas. Přes naše opakované výzvy s námi nikdo nejedná. Veřejně vyzýváme premiéra Petra Nečase, ať se tím konečně začne vláda zabývat," uvedl zástupce sdružení věřitelů Vojtěch Hlaváček.

Podívejte se na fotogalerii z libereckého šampionátu

Zvýhodňování věřitelů

Věřitelé přitom doufali, že na schůzce ministra přesvědčí o nutnosti vstřícnějšího přístupu vůči libereckým dluhům. Po jejím dalším zrušení ale definitivně ztratili důvěru, že s nimi někdo vůbec chce jednat.

Podle Hlaváčka se navíc plánuje stát zachovat nezákonně, když má v úmyslu vyplatit věřitelům pouze dvacet milionů na DPH z neproplacených faktur.

"Někteří dodavatelé nebyli plátci DPH, a nedostanou tak nic. Tím dojde k zvýhodňování věřitelů a porušení zákona," uvedl pro Týden Hlaváček s tím, že na ministerstvu financí je prý závěrečná zpráva ministerstva školství o libereckém šampionátu, která obsahuje doporučení, aby stát pouze vrátil DPH.

Věřitelé se proto rozhodli sepsat hromadné žaloby a během několika týdnů je poslat příslušným soudům.

Normální podvod

"Budeme postupovat ve dvou liniích. V první nám půjde o náhradu škody. Tam zažalujeme stát, město Liberec a lyžařský svaz. V druhé linii podáme žalobu na organizační výbor a jeho prezidentku Neumannovou. Zajímá nás, jak se hospodařilo a jestli nedošlo k trestnému činu," vysvětlil nejbližší postup Hlaváček.

Zástupce sdružení již dříve Týdnu řekl, že věřitelé budou chtít také prověřit, jak velkému riziku byly jejich investice v době šampionátu vystaveny. "Pokud se ukáže, že organizátoři věděli, že nám nebudou mít čím zaplatit, je to normální podvod," dodává Hlaváček.

Dluhy za šampionát už zavinily na dvě desítky žalob. Vojtěch Hlaváček si nemyslí, že vrácení DPH problémy vyřeší, řada věřitelů je prý v druhotné platební neschopnosti a stojí před bankrotem.

Bez úroků, které stále nabíhají, dluží celkově organizátoři MS 2009 podnikatelům 108 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy