Věřitelé MS v Liberci podají žaloby, stát je ignoruje

Domácí Domácí
16. 9. 2010 11:15
V následujících týdnech zažalují stát, Neumannovou i lyžařský svaz
Kateřina Neumannová se bude muset vypořádat s dalšími soudními spory
Kateřina Neumannová se bude muset vypořádat s dalšími soudními spory | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Liberec - Věřitelům libereckého šampionátu v lyžování už došla trpělivost a během několika týdnů začnou řešit spor o více než stomilionový dluh soudní cestou.

Poslední kapkou se stalo zrušení již čtvrté naplánované schůzky s ministrem školství, která měla proběhnout ve čtvrtek.

Podle informací serveru Týden.cz neuvedl Josef Dobeš ani pořádný důvod, ani nenavrhl další termín pro jednání.

Dobeš prý středeční schůzku odložil na poslední chvíli s odůvodněním, že nemá čas. "Máme pocit, že se s námi pan ministr ani sejít nechce. Ne, že nemá čas. Přes naše opakované výzvy s námi nikdo nejedná. Veřejně vyzýváme premiéra Petra Nečase, ať se tím konečně začne vláda zabývat," uvedl zástupce sdružení věřitelů Vojtěch Hlaváček.

Podívejte se na fotogalerii z libereckého šampionátu

Zvýhodňování věřitelů

Věřitelé přitom doufali, že na schůzce ministra přesvědčí o nutnosti vstřícnějšího přístupu vůči libereckým dluhům. Po jejím dalším zrušení ale definitivně ztratili důvěru, že s nimi někdo vůbec chce jednat.

Podle Hlaváčka se navíc plánuje stát zachovat nezákonně, když má v úmyslu vyplatit věřitelům pouze dvacet milionů na DPH z neproplacených faktur.

"Někteří dodavatelé nebyli plátci DPH, a nedostanou tak nic. Tím dojde k zvýhodňování věřitelů a porušení zákona," uvedl pro Týden Hlaváček s tím, že na ministerstvu financí je prý závěrečná zpráva ministerstva školství o libereckém šampionátu, která obsahuje doporučení, aby stát pouze vrátil DPH.

Věřitelé se proto rozhodli sepsat hromadné žaloby a během několika týdnů je poslat příslušným soudům.

Normální podvod

"Budeme postupovat ve dvou liniích. V první nám půjde o náhradu škody. Tam zažalujeme stát, město Liberec a lyžařský svaz. V druhé linii podáme žalobu na organizační výbor a jeho prezidentku Neumannovou. Zajímá nás, jak se hospodařilo a jestli nedošlo k trestnému činu," vysvětlil nejbližší postup Hlaváček.

Zástupce sdružení již dříve Týdnu řekl, že věřitelé budou chtít také prověřit, jak velkému riziku byly jejich investice v době šampionátu vystaveny. "Pokud se ukáže, že organizátoři věděli, že nám nebudou mít čím zaplatit, je to normální podvod," dodává Hlaváček.

Dluhy za šampionát už zavinily na dvě desítky žalob. Vojtěch Hlaváček si nemyslí, že vrácení DPH problémy vyřeší, řada věřitelů je prý v druhotné platební neschopnosti a stojí před bankrotem.

Bez úroků, které stále nabíhají, dluží celkově organizátoři MS 2009 podnikatelům 108 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy