Praha - Hrany malého stolku lemuje řada pivních půllitrů, kolem se mačká šest mladých lidí. Pět z nich pokuřuje.
"Zákaz kouření? To tady nikdo neřeší," přiznává sedmadvacetiletá Lucie Janišová. Ona v ruce cigaretu nedrží, přestala kouřit před pár měsíci. V napajedelské restauraci Baltaci je spíš raritou.
Nezmění se to zřejmě ani s novým protikuřáckým zákonem, který v polovině června schválili zákonodárci. V platnost vejde příští rok.
Poslanci sice dali obcím možnost proti kouření zasáhnout - na veřejnosti ho může stopnout vyhláška. Starostka Napajedel Irena Brabcová ale přiznává: Nechce se mi to řešit něčím podobným, jako je závazná vyhláška. Na to jsou zákony.
Zákony proti kouření
Jaké "protikuřácké zákony" zažilo Česko?
1989
- Právní úprava z roku 1989 obsahovala absolutní zákaz kouření v kavárnách, barech a restauracích v době podávání snídaní, obědů a večeří.
2005
- Výslovný zákaz kouření v době jídla vypadl.
- V restauracích musí být zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky a nekuřáky.
2009
- Majitelé restaurací se mohou od července 2010 libovolně rozhodnout, jestli se v jejich podniku bude kouřit, nebo ne.
- Na každé restauraci musí být pouze nápis, jestli jde o lokál kuřácký, nebo nekuřácký.
- Zákon zakazuje kouření v letadle a ve vlaku (zákaz už ale České dráhy i ČSA zavedly před 2 lety).
- Zákon zpřísňuje tresty za alkohol a cigarety prodávané dětem. Obce budou moct udělit pokutu 50 tisíc až půl milionu korun.
"Já nejsem zastáncem nějakých městských vyhlášek, měly by být zákony. Je totiž lehké napsat papír, ale těžká je pak vymahatelnost. Pokud nejsem schopna zajistit vymahatelnost vyhlášky, nemá cenu ji vydávat," řekla Brabcová.
Možná na dětském hřišti
Podobně to vidí i starostové jinde. To, že zákonodárci přesunuli odpovědnost na majitele restaurací a na starosty, se jim nelíbí. Vyhlášky se příliš vydávat nechystají.
"Ne, žádnou vyhlášku vydávat nebudeme," potvrdil Petr Halfar, starosta Sudic na Opavsku. Pokud se ve vsi konají jakékoliv kulturní akce, kde by se mohly objevit také děti, kouřit se během nich nesmí. Všem je to obecně známo. Další omezení ale nikdo nechystá.
"Mohli bychom zakázat kouřit na dětském hřišti," připouští Michal Kurka, starosta v Dolní Ředici na Pardubicku. A dodává: "Ale snad jedině na tom hřišti. Protože na umělém kurtu, který je u hospody, se to nějak nehodí. Možná také v sále obecního hostince, ale tam už se teď normálně nekouří."
Přitom z průzkumů, které v loňském roce zpracovali sociologové z Centra pro výzkum veřejného mínění, vyplývá, že by lidé omezovat kouření chtěli.
Téměř všichni dotazovaní se například shodli, že by se měly cigarety zakázat v kinech, divadlech a veřejných prostředcích. Pro zákaz kouření se vyslovilo dokonce 95 procent lidí.
Tři čtvrtiny tazatelů by stoply kouření na pracovišti. A téměř šedesát procent lidí se pak vyslovilo i pro zákaz kouření v restauracích.
Záleží na majiteli
Poslanci schválili novou podobu takzvaného protikuřáckého zákona minulý měsíc. Odmítli původní novelu, která měla kouření v restauracích zakázat úplně.
Místo ní zvedli ruku pro takzvaný kompromisní návrh. Ten dává hostinským na výběr: Jejich restaurace může být kuřácká, nebo nekuřácká, záleží pouze na nich. Jediné, co musí udělat, je vylepit na dveře samolepku. Podle ní by se měl klient orientovat.
Ze 153 poslanců, kteří ve sněmovně hlasovali, bylo pro kouření v restauracích 96.
K tomuto tématu dále čtěte: |
Anketa ve sněmovně: Poslanci řekli, proč brání kuřáky. Svoboda je prý nad zdraví |
|
Co také bylo na stole: Ať kuřáci platí vyšší pojištění, navrhuje expert NERVu |
|
Kolik stojí kuřák: Stát na kouření vydělává, ještě víc však tratí na léčbě - miliardy |
|
Grafika: Kde v Evropě se najíte bez cigaretového dýmu? |
|
Online rozhovor: Zákaz kouření? O 5000 infarktů méně, tvrdí poslanec Boris Šťastný |