Zákaz zvyšování nájmů bez časového omezení může být protiústavní, tvrdí senátoři ODS

ČTK ČTK
29. 4. 2020 12:07
Senátoři ODS chtějí, aby Ústavní soud posoudil zákonnost nastavení horního limitu nájmů, jak ho formou nařízení přijala minulý týden vláda kvůli koronaviru. Senátor Zdeněk Nytra (ODS) před středečním zasedáním horní komory uvedl, že pro návrh na zrušení opatření zatím sebral 24 podpisů. Je přesvědčen, že nařízení je neústavní, protože je vztaženo na neomezenou dobu opatření proti epidemii.
Senátor Zdeněk Nytra (ODS) před středečním zasedáním horní komory uvedl, že pro návrh na zrušení opatření zatím sebral 24 podpisů.
Senátor Zdeněk Nytra (ODS) před středečním zasedáním horní komory uvedl, že pro návrh na zrušení opatření zatím sebral 24 podpisů. | Foto: ČTK

Podle usnesení vlády z minulého týdne po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné bytů. Cenové moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Vláda jej případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné.

Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon již schválila Sněmovna přes názor Senátu, který podal návrh, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu firem.

Poslanci za vládní sociální demokracii Milan Štěch a Jiří Dienstbier uvedli, že se k návrhu ODS nepřipojí. Místopředseda komory Štěch míní, že je třeba při posuzování normy vzít v úvahu mimořádnost situace. Dienstbier si nemyslí, že by byla zatím přijata nějaká drasticky omezující pravidla ve vztahu k pronajímatelům. "V krizi se musí náklady nějak rozdělit, aby je všichni pokud možno unesli," uvedl.

K stížnosti se nepřipojí ani senátor Václav Láska z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21. I když rozumí autorům podání, myslí si, že by případné zrušení soudem mohlo zanést do chaosu vládou přijímaných opatření přinést další zmatky.

Dienstbier: Je čas krátkodobé pronajímání bytů regulovat

Krize podle někdejšího ministra pro lidská práva Dienstbiera ukázala, že lze překonat různá tabu v regulaci nájemního bydlení. "Uvolnily se jen v Praze tisíce bytů proto, že nelze provozovat nájmy přes různé online platformy," uvedl. Vyslovil se pro intenzivnější debatu, jak krátkodobé pronajímání bytů regulovat. "Aby šíleným způsobem nerostly ceny bydlení, protože bydlení je jedním ze základních práv a regulace je spíš dlouhodobě nedostatečná," dodal.

Láska řekl, že souhlasí s argumentaci autorů podání. Samotné zákony přijímané vládou podle něj ale přinesou chaos, kdyby pak žádosti o zrušení soud vyhověl, vyvolalo by to další vlnu zmatků a nejasností, vysvětlil, proč se k signatářům nepřipojí. Jeho kolega Tomáš Goláň se k stížnosti podle svých slov přidá, protože považuje kroky vlády v případě nájemného za systémově špatné.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy