V kauze úniku informací o zmanipulovaných zakázkách chybovala žalobkyně. Výslech Tuhého byl namístě

ČTK ČTK
13. 1. 2017 13:27
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) se v páteční tiskové zprávě vyjádřilo k úniku informací v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek na IT firmy Tesco SW. Za chybu je odpovědná státní zástupkyně i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Zpráva se věnovala i výslechu Tomáše Tuhého, který byl podle ní důvodný a zákonný. Kauza souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014 v Olomouci.
Tomáš Tuhý musel kvůli kauze k výslechu.
Tomáš Tuhý musel kvůli kauze k výslechu. | Foto: Jakub Plíhal

Brno – Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) i dozorová státní zástupkyně pochybily podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v kauze úniku informací z vyšetřování firmy Tesco SW. Odpovědnost státní zástupkyně ale podle NSZ nedosahuje takové míry, aby na ni musela být podána kárná žaloba. Celý případ souvisí se složitou kauzou údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy.

Podle NSZ inspekce pochybila, když v záznamu o zahájení úkonů trestního řízení uvedla nesprávný směr komunikace mobilních telefonů. V médiích se dříve psalo o podezření, že z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, unikla informace z vyšetřování. Později ale vyšlo najevo, že směr komunikace byl opačný. "V dané věci bylo rovněž důvodné a v souladu se zákonem, aby podal vysvětlení policejní prezident Tomáš Tuhý," vyjádřil se k výslechu z června loňského roku Petr Malý, tiskový mluvčí NSZ.

Pochybení dozorové státní zástupkyně z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se podle NSZ odvíjí od pochybení GIBS. Podle NSZ státní zástupkyně adekvátně nereagovala na znalecký posudek, který určil příjemce a odesílatele komunikace z telefonu. NSZ uložil vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci, aby odpovědnost státní zástupkyně posoudil.

"Nejvyšší státní zástupce o svých zjištěních a závěrech rovněž informoval ředitele GIBS, kterého požádal, aby se zjištěným pochybením příslušníka GIBS zabýval v rámci své řídicí služební kompetence," uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

Kauza souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014. Odehrával se na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci, policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr dosavadního senátora Martina Tesaříka (ČSSD).

V souvislosti s kauzou zmanipulovaných zakázek na informační systémy čelí obvinění 27 lidí a dvě firmy. Trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Obvinění v kauze padlo podruhé, policie původně obvinila 20 lidí a osm firem. NSZ však některá trestní stíhání zrušilo.

 

Právě se děje

Další zprávy