Informováním o výslechu Tuhého olomoučtí žalobci chybovali, připustil nejvyšší státní zástupce Zeman

ČTK ČTK
23. 10. 2016 13:19
Pavel Zeman podal minulý týden kárnou žalobu na jednoho pracovníka Vrchního státního zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce uvedl, že nejmenovaný pracovník chyboval tím, že v černu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Laubeho. O předvolání dvou policejních funkcionářů informoval v červnu Českou televizi náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár, Zeman nechtěl potvrdit, zdali se jedná právě o něj.
Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Jakub Plíhal

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal minulý týden kárnou žalobu na jednoho pracovníka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Uvedl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Chyboval podle něj tím, že v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.

O předvolání dvou policejních funkcionářů informoval v červnu Českou televizi náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Žalobci si v té době ověřovali, zda skutečným cílem změn v klíčových policejních útvarech není místo zlepšení jejich práce spíš snaha odstranit ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Šlachta kvůli změnám odešel, jeho útvar se poté stal součástí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Zeman v České televizi řekl, že si ve věci nechal na začátku září provést takzvaný dohled. Podle něj dospěl k tomu, že předvolání Tuhého a Laubeho bylo odůvodněné, protože bylo podepřeno o spisový materiál. "Byly dány důvody, aby byli tito funkcionáři předvoláni, nebyla to svémoc," uvedl Zeman.

Reorganizace policie vyvolala roztržku mezi ANO a ČSSD

Olomoucké státní zastupitelství ale podle něj porušilo paragrafy trestního řádu, které zapovídají informování veřejnosti o jménech lidí zúčastněných na trestním řízení. "Minulý týden jsem proto podal kárnou žalobu na jednoho funkcionáře státního zastupitelství v Olomouci," řekl. Nechtěl upřesnit, zda jde o Komára. Požadoval bych za nefér říkat jméno veřejně, než bude žaloba vůbec doručena, vysvětlil.

Reorganizace policejních útvarů, při níž se od začátku srpna ÚOOZ sloučil s protikorupční policií, vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství se nyní zabývá i poslanecká vyšetřovací komise.

Je to skličující, jde tu o naši bezpečnost, pokud došlo k úniku tajných informací, tak kdo jiný by tomu měl zabránit než právě policie, říká Válková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy