Na jednání, o kterém Hrad nijak neinformoval, upozornil Deník N. Podle něj Mynář ujišťoval velvyslance Čanga Ťien-mina, že se český přístup k politice jedné Číny nezměnil. "Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny," řekl serveru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů," dodal.
Zeman v neděli v televizi Prima řekl, že mu vadí, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan, kterou společně s dalšími senátory a podnikateli absolvoval v minulém týdnu. Misi senátní delegace prezident označil za "klukovskou provokaci".
Vystrčil naopak nařkl Zemana v jeho kritice cesty z několikanásobné lži. Prezidentovo rozhodnutí respektuje, odmítl ale, že by rozhodnutím uskutečnit návštěvu ostrova ostatní ústavní činitele urazil.
Vystrčil minulý týden při ukončení cesty řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. Cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu.
Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé, včetně Francie a Německa, a také premiér Andrej Babiš (ANO) i ministerstvo zahraničí, které si kvůli výhrůžkám předvolalo čínského velvyslance.
Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřeny především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.