Vyřazený vagon, rozpadlá kůlna i temná jeskyně. Tak kdysi vypadala chudoba Prahy

Vyřazený vagon, rozpadlá kůlna i temná jeskyně. Tak kdysi vypadala chudoba Prahy
Hospodářská krize a nedostatek práce vyvolal hledání dalších možností bydlení. Nouzové kolonie byly zpravidla už zabydlené a vznikaly proto různé přístavky, přístřešky či "byty" v odstavených vagonech. Jedním z provizorií byl třeba i přístavek ke skalnímu obydlí ve strahovských skalách. Na snímku pořízeném kolem roku 1930.
Prodejna sirotčince Výrobna růžencová na Starém Městě v Konviktské ulici č. p. 296. Kolem roku 1910.
Neupřesněná nouzová kolonie z 20. až 30. let minulého století.
Další provizorium: Nocležníci v branické vápence. Snímek pořízený před rokem 1927.
Foto: Aktuálně.cz / Ukázka z knihy Jany Viktorínové „Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948)“, kterou vydalo v roce 2023 Muzeum hlavního města Prahy / Se souhlasem k užití / Muzeum hlavního města Prahy / Signatura,, HNN 015.102
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
7. 5. 2023 11:51
Ještě v první polovině 19. století tvořily chudinu osoby z typických skupin společnosti, jako byli například mentálně či fyzicky postižení, vdovy, sirotci, nemocní. S průmyslovou revolucí začaly do měst proudit dělníci, s tím se objevily výkyvy nezaměstnanosti a zejména nekvalifikovaní lidé končili v nouzových koloniích a ještě hůře, třeba i v místnostech vydlabaných ve skále.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy