Vydělávají bokem, obchodují, a sněmovna jim platí byt

Bronislav Pavlík Martina Machová Bronislav Pavlík, Martina Machová
20. 10. 2010 6:05
Skutečný vztah tří středočeských poslanců k veřejným penězům v době krize
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistická poslankyně Miroslava Vostrá je členkou dolní komory parlamentu nepřetržitě osm let a za tu dobu pobírá nejen poslanecký plat, který je vysoko nad průměrem mezd v republice, ale navíc sněmovna zaplatila za její bytový komfort téměř jeden a půl milionu korun.

Poslankyně totiž vlastní rodinný dům, který je od budovy sněmovny vzdálen vzdušnou čarou nějakých dvacet kilometrů, a přece si nechává z rozpočtu sněmovny celých osm let platit byt v centru Prahy.

Do května 2007 jí sněmovna každý měsíc připlácela 13 800 korun, poté se částka zvýšila na 17 tisíc. Příspěvek si poslankyně nechává vyplácet i poté, co byla zvolena letos v květnu do nové sněmovny, jejíž poslanci a vedení deklarují velkou snahu šetřit veřejné peníze.

Případ, kdy poslanci vlastní či stavějí dům v nedalekém okolí Prahy, a stejně si nechávají veřejnými penězi přispívat na další byt v hlavním městě, není ojedinělý.

Potřebuju ho, i když jen někdy

Dům poslankyně Vostré stojí v Braškově na Kladensku, poblíž nové dálnice, po níž trvá cesta do Prahy vozem deset, dvacet minut. U vesnického stavení, kde žije poslankyně s dcerou, stojí standardní zahradní bazén se zakrytím. 

Je to vesnické stavení, bazén na zahradě Miroslavy Vostré nechybí.
Je to vesnické stavení, bazén na zahradě Miroslavy Vostré nechybí. | Foto: Ludvík Hradilek

Poslankyně přesto říká, že k tomuto standardu byt v hlavním městě potřebuje. Není prý velký, velikostí odpovídá zhruba poslanecké ubytovně.

"Využívám ho zpravidla při jednání sněmovny, pokud končí v 19 a někdy i déle, na přespání do druhého dne, kdy opět pokračuje jednání," říká Miroslava Vostrá.

Je ale zřejmé, že ve dnech, kdy není sněmovní schůze, zeje byt za 17 tisíc veřejných peněz spíše prázdnotou. 

"Pokud je poslanecký týden jako takový, tak to zcela výjimečně, a pokud je týden výborový, tak rovněž výjimečně. Pokud není akce večer," říká poslankyně.

Sněmovna zasedá běžně dva týdny a mezi jednotlivými schůzemi bývá měsíční prodleva.

Pronajímám usedlost

Pohled do majetkového přiznání ukazuje, že poslankyně Vostrá nežije jenom z poslaneckého platu. I když svými vedlejšími příjmy zdaleka nepatří ke špičkám sněmovny.

Za léta 2007, 2008 a 2009 uvedla, že má peníze z pronájmu zemědělského areálu v Úhonicích. Za zmíněné tři roky se z tohoto pronájmu přiznala k příjmu zhruba 447 tisíc korun.

Během předposledního poslaneckého mandátu (2006-2010) dále splatila více než polovinu svého úvěru. Z původních 340 tisíc z roku 2007 jí zbylo na konci uplynulého volebního období doplatit 129 tisíc.

Cesta do Černošic

Podobný případ jako poslankyně Vostrá je i její kolega z ODS Aleš Rádl.

Ten se stal sice poslancem až v roce 2006, ale příspěvek na byt si nechává vyplácet, i když má trvalé bydliště ještě blíž Praze než Miroslava Vostrá. Do voleb byl starostou v Černošicích, kam z pražského nádraží Smíchov jezdí téměř každou hodinu několik vlakových spojů - cesta trvá asi tak dlouho jako ze zmíněného Braškova autem po dálnici.

Z poslancova majtekového přiznání zjistíme, že byt v Praze za sněmovní peníze drží přesto, že v Černošicích koupil rok po nástupu do sněmovny pozemek za 2,3 milionů korun a vzal si hypotéku na 2,2 milionů korun, kterou pozvolna splácí.

Přímo v Černošicích pak můžeme sledovat, jak stavba jeho nové vily běží. 

Jak můžeme sledovat, výstavba vily poslance Rádla běží.
Jak můžeme sledovat, výstavba vily poslance Rádla běží. | Foto: Ludvík Hradilek

Starosta, poslanec, koncipient

Aleš Rádl na rozdíl od Miroslavy Vostré patří k poslancům s vyššími mimosněmovními výdělky. Podle majetkového přiznání pobírá k poslaneckému platu ještě plat starosty Černošic (12 tisíc měsíčně), v roce 2007 si jako expert České konsolidační agentury přišel na 767 tisíc korun.

Od roku 2009 si pak přivydělává k oběma stálým platům za veřejné funkce jako koncipient v advokátní kanceláři Rödl & Partner. V roce 2009 přiznal téměř 146 tisíc korun, za první letošní pololetí pak 85,5 korun.

Deník Aktuálně.cz se chtěl Rádla zeptat, zda pražské bydlení využívá více pro svoje poslanecké povinnosti nebo spíš kvůli zaneprázdnění v soukromé právnické praxi, ale neuspěl. 

Poslanec nejprve nereagoval na telefonáty ani na zaslané sms zprávy, a když ho Aktuálně.cz zastavilo na chodbě sněmovny o přestávce jednání hospodářského výboru, nenechal ani položit otázku.

"Bez komenáře," řekl a rychle odešel. 

Vila ve Zdicích

Třetím poslancem, který si nechává platit byt, i když bydlí v okruhu 50 kilometrů od Prahy, je sociální demokrat Richard Dolejš ze Zdic.

Jsou zhruba 46 kilometrů od hlavního města, s nímž je spojuje dálnice D5 a zhruba 35 minut jízdy autem.

Tady bydlí ve Zdicích Richard Dolejš.
Tady bydlí ve Zdicích Richard Dolejš. | Foto: Ludvík Hradilek

Dolejš, který podle zjištění Aktuálně.cz bydlí ve velké vile v klidné části Zdic, přitom podle jeho majetkového přiznání často obměňuje svůj vozový park.

V roce 2008 si pořídil nový vůz za 853 tisíc korun. Část zaplatil ze svého, na zbytek si vzal leasing 334 tisíc korun. Ve stejném roce pak prodal dvě jiná auta. Jedno za 350 a druhé za 190 tisíc korun.

Po skončení minulého mandátu vykázal dluh za auto jen 176 tisíc korun. K tomu po celé volební období splácel hypotéku milion 279 tisíc korun. 

Proč má byt v Praze za sněmovní peníze a jak ho využívá, se Aktuálně.cz od sociálního demorkata nedozvědělo. Mobilní telefon ani při opakovaných pokusech nebral a na sms prosby o rozhovor nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy