Výbor přerušil jednání o vydání Maříkové, SPD za jejími výroky o migrantech stojí

ČTK ČTK
10. 3. 2020 14:46
Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o policejní žádosti o vydání Karly Maříkové (SPD) k trestnímu stíhání kvůli jejím výrokům o migrantech. Na příští zasedání poslankyni zve, aby se mohla k záležitosti vyjádřit, chce také policejní spis. Klub SPD za svou poslankyní a jejími výroky i migrantech stojí. Proti jejímu stíhání jsou i zástupci KSČM, TOP 09 a STAN.
Poslankyně SPD Karla Maříková
Poslankyně SPD Karla Maříková | Foto: ČTK

Výbor pozve vedle Maříkové také policejního vyšetřovatele a státního zástupce, kteří musejí být nejprve zbaveni mlčenlivosti. Proto zatím není jasné, kdy bude jednání výboru k policejní žádosti pokračovat, řekl předseda mandátového výboru Stanislav Grospič (KSČM). Na některém z dalších zasedání dá výbor doporučení sněmovně, zda by měla žádosti vyhovět.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.

"Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU," napsala před víc než rokem Maříková.

Hamáček se ohradil proti obvinění SPD

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že celý klub SPD stojí za Maříkovou. "Znakem každé totality je konec svobody veřejně vyjadřovat své názory. Nejde jen o migranty, ale o svobodu, která odlišuje totalitu od demokracie," uvedl. Maříková proces považuje za zpolitizovaný. "ČR, která si říká demokratická země, začíná kriminalizovat politické názory, které nejsou elitám EU po chuti," míní. Stíhání chápe i jako o pokus o zastrašení dalších lidí s "vlasteneckými názory".

SPD v usnesení předsednictva uvedla, že žádost policie považuje za politickou kriminalizaci Maříkové a SPD, řízenou ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Vicepremiér se proti tomu ohradil. "Na rozdíl od SPD, která kdyby měla ministra vnitra, by se pravděpodobně takto snažila policii ovlivňovat, já dodržuji zákony. Do trestních kauz nemohu zasahovat," uvedl Hamáček. Klub ČSSD podle něj počká na doporučení výboru, o svém vlastním hlasování však má už Hamáček jasno.

Stejně jako SPD mluví i komunisté. Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) řekl, že Maříková by neměla být vydána. "Vzhledem k tomu, co o té kauze vím a jaké výroky proběhly médii daleko dřív, než je zmínila paní poslankyně, tak si myslím, že je to politický proces," uvedl. Stejný názor vyslovil jeho kolega z klubu KSČM Daniel Pawlas, podle kterého výrok Maříkové nikoho nepobouřil.

TOP 09 a STAN výrok odsuzují, ale stíhání nepodporují

Opozičním TOP 09 či Starostům sice výroky vadí, žádost policie o vydání k trestnímu stíhání však ve sněmovně pravděpodobně nepodpoří.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že klub TOP 09 se kloní k názoru svého šéfa a člena výboru Miroslava Kalouska. Ten výrok označil jako odpudivý, ale stíhání na jeho základě by považoval za nebezpečný precedens do budoucna. "Výroky jsou to naprosto nehorázné a odsouzeníhodné, ale je to politické vyjádření, které bychom měli pokrýt imunitou," dodala Adamová.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že výrok je nešťastný. "Osobně to neschvaluji a myslím, že to svědčí o tom, jaký je to člověk. Ale takových podobných výroků koluje na sociálních sítích velké množství. Nemyslím, že by poslanec měl být stíhán za veřejné výroky," řekla. Záležitost projedná ještě klub STAN a vyčká na vyjádření imunitního výboru. "Pokud mohu mluvit sama za sebe, říkám, že vydání nepodpořím," dodala.

Lidovci, Piráti či ANO zatím být konkrétní nechtěli. "Klub standardně čeká na usnesení výboru. My si počkáme na jeho rozhodnutí," uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že se strana rozhodne teprve poté, co se její zástupci na výboru seznámí se spisem. Na stanovisko výboru chtějí počkat poslanci hnutí ANO. Občanští demokraté budou mít podobně jako v dalších obdobných případech volné hlasování bez doporučení klubu, uvedla poslankyně Jana Černochová (ODS).

Poslanci nevydali Ondráčka ani Roznera

Kvůli výrokům čelili hrozbě stíhání v tomto volebním období Zdeněk Ondráček (KSČM) a Miloslav Rozner (SPD). Ondráčka chtěla policie obvinit kvůli výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi, kterého nařkl ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností.

Roznera chtěla policie stíhat za výrok o někdejším koncentračním táboře v Letech u Písku, o němž poslanec mluvil jako "neexistujícím pseudokoncentráku".

Sněmovna Ondráčka ani Roznera ke stíhání nevydala. Verdikt znamená, že policie by je mohla v těchto věcech stíhat potom, co přestanou být politiky chráněnými imunitou.

 

Právě se děje

Další zprávy