Jakub Heller
Aktualizováno 1. 3. 2020 20:08
Mám zrušit cestu do Itálie nebo Thajska? Jak předejít nákaze? A jakou mám šanci přežít, když už se nakazím? Server Aktuálně.cz se pokusil na tyto a další otázky odpovědět a na jednom místě shrnout všechny podstatné informace o novém druhu koronaviru, který se rozšířil po celém světě.
Jak moc je virus nakažlivý?
Virus 2019-nCoV dokáže přejít z člověka na člověka a podobně jako i jiné viry se šíří vzduchem. K přenosu nákazy nejčastěji dojde přímo kašlem či tak, že se zdravý člověk dotkne infikovaného povrchu a sáhne si do očí či úst.
Z pohledu infekčnosti však 2019-nCoV není ani zdaleka tím nejhorším, co lidstvo zná. Například virus spalniček vydrží mimo tělo hostitele i déle než dvě hodiny. Mnohem déle než se tomu zdá být u nového koronaviru.
Světová zdravotnická organizace už ostatně vydala předběžné odhady, které hovoří o tom, že jeden člověk nakažený virem 2019-nCoV infikuje v průměru další 1,4 až 2,5 člověka. Jen pro představu, u sezonní chřipky se počítá s tím, že každý nakažený infikuje dva až tři další lidi. Nositel viru spalniček však nakazí dvanáct až osmnáct dalších nešťastníků.
Odborníci však upozorňují, že se virus 2019-nCoV neustále vyvíjí a že způsob i závažnost, s jakou infikuje lidi, se může ještě změnit.