Ladislav Vrabel musí tento týden ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích. Soudce i insolvenční správce ho totiž kvůli odhalení Aktuálně.cz podezřívají z toho, že maří insolvenci, do které se sám přihlásil. Zavázal se, že bude postupně splácet své dluhy ve výši tři miliony korun, výměnou za to se vymanil z 27 exekucí. Pak ale nepřiznal žádné příjmy a tvrdí, že na splácení dluhů nemá.
Přesto Vrabel Aktuálně.cz tvrdil, že si pohodlně vydělává prodejem realit v Srbsku. Z internetové inzerce plyne, že prodal motorku Kawasaki a koupil si nový stroj od BMW. Zpeněžil také iPhone nebo hodinky Apple. K prodeji inzeruje i pozemek u Vltavy za dva miliony korun. Žádný z těchto příjmů ale nepřiznal a ke splacení svých dluhů neposkytl. Více než 20 let neplatí například sociální pojištění, z něhož stát lidem vyplácí důchody.
Jeho příznivcům to však nevadí. Nejprve mu na soukromý účet, vedený na jeho manželku, poslali více než tři čtvrtě milionu korun. Vrabel tvrdí, že peníze využívá na pořádání demonstrací. Když insolvenční správce oznámil, že dary považuje za Vrabelův majetek a Českou spořitelnu vyzval, aby mu peníze převedla, Vrabel peníze obratem přeposlal na účet svého společníka a spolupořadatele zářijové demonstrace Jiřího Havla.
Nyní Vrabelovi fanoušci začali peníze potřebné na splácení dluhů posílat přímo insolvenčnímu správci. "V pátek navečer mi volala příznivkyně Ladislava Vrabela, přičemž sdělovala, že existuje skupina osob, kteří by mu chtěli pomoci, protože si dle jejich názoru pomoc zaslouží," napsal insolvenční správce Martin Koubek do poslední zprávy pro soud.
A podivil se, že na účet mu skutečně peníze začaly přicházet - zatím dostal přes deset tisíc korun. "Musím připustit, že je to zajímavý způsob, jak se vypořádat se svými dluhy - přesvědčit několik tisíc příznivců, ať přispějí na úhradu dluhů v oddlužení," dodal Koubek.
Jdou po mně, odvysílal Vrabel fanouškům
Porovnáním plateb přitom zjistil, že jde i o lidi, kteří předtím posílali peníze na demonstraci. Reagují na Vrabelovo prohlášení, který vysílá pro více než deset tisíc svých fanoušků na Facebooku. Dezinformátor předvolání k soudu označil za spiknutí elit proti němu ve snaze ho umlčet. "Pokud se mi nepodaří zůstat na svobodě, Plán předám několika lidem. Pokud jej budete následovat, vyhrajeme," napsal mimo jiné.
Své dluhy Vrabel zdůvodňuje tím, že bojoval proti úplatkářství a "korupční struktury" mu podnikání zlikvidovaly. Vrabel byl spojený s několika pizzeriemi v Českých Budějovicích. Státu ale 20 let dluží za sociální pojištění, VZP neplatil zdravotní pojištění od roku 2000. Neuhradil ani pokuty za jízdu načerno českobudějovickou hromadnou dopravou, některé ještě z roku 1999. Nesplatil úvěr od Komerční banky, nehradil poplatky za popelnice nebo elektřinu. Aktuálně.cz to zjistilo z údajů v insolvenčním rejstříku.
Svým příznivcům tvrdí, že exekuce, kterých on sám měl celkem 27, nejsou nic výjimečného. Mají je i mnozí účastníci jeho demonstrací. "Tam se jednou člověk dostane do té pasti a strašně těžko se z toho vylézá ven," řekl Vrabel v posledním facebookovém vysílání.
Covidové dotace od státu 1,9 milionu
Insolvenční správce to ale vidí jinak. Podle něj se Vrabel své majetky pokouší skrýt. "V zásadě lze konstatovat, že dlužník, který systematicky aktiva vytvořená jeho činností převádí na jiné osoby či je ponechává v jejich vlastnictví, poškozuje své věřitele," napsal Koubek.
Zajímá ho, zda Vrabel skutečně vydělává peníze prodejem nemovitostí v Srbsku Čechům, jak tvrdil Aktuálně.cz. Zřízené k tomu má i webové stránky, kde nemovitosti nabízí.
Vrabel zároveň figuruje v trojici firem, které ale nejsou napsané na něj. Jedna je v obchodním rejstříku vedená na jeho srbskou ženu Bojanu Vurdeljovou. Podle Vrabelova vyjádření společnost provozovala občerstvení u Vltavy. Pozemek s občerstvením Vrabel nyní za miliony prodává na Facebooku. Je napsaný na další Srbku, které půdu daroval Vrabelův otec.
Další dvě firmy spojené s českobudějovickou pizzerií, za kterou Vrabel vystupoval, jsou vedené na anglickou schránkovou firmu. Ta opět uvádí, že ji vlastní Vrabelova žena. Vrabel dělá ředitele. I automobily této pizzerie Vrabel nabízí ve svých inzerátech, stejně jako pronájem samotné restaurace a licencování její značky.
Než Vrabel začal organizovat protesty proti vládě a na podporu Ruska, šířil loni dezinformace o covidu. Mimo jiné na internetu psal o údajné hrozbě "genocidy neočkovaných" ze strany vlády. Zmíněná trojice firem, kterých je dodnes jednatelem, si zároveň od státu podle databáze projektu Hlídač státu vyžádala a získala covidovou podporu v celkové výši téměř 1,9 milionu korun.
Insolvenční správce soud už vyzval ke zrušení všech tří společností. Neplní totiž zákonné povinnosti a nezveřejňují v rejstříku své hospodaření. "Jednatel společnosti Ladislav Vrabel je v insolvenci a nelze ověřit, zda nepobírá benefity v této společnosti, a je tak ohrožen zájem věřitelů," uvedl Koubek. Vrabelovy podezřelé obchody také nahlásil Finančnímu analytickému úřadu, který v Česku monitoruje nelegální finanční toky.
Za maření insolvence hrozí až tři roky vězení
U soudu chce Koubek také objasnit, jak je možné, že Vrabel na svém Facebooku prodává majetek. Například o motorce, za kterou dostal 40 tisíc korun, jasně psal, že je jeho. "Je to moje láska, ale zamiloval jsem se jinde. Pořídil jsem si rychlejší, mladší, znáte to. Bigamii neprovozuji, takže Kawa jde k někomu jinému. Peníze mě až zas tak netrápí, tak jsem ji dal zalevno," napsal Vrabel zhruba před rokem.
"Movité věci či pozemky nepatří dlužníkovi, nicméně je s podivem, že se k jejich užívání a prodeji či pronájmu na online tržišti hlásí. Jsem názoru, že minimálně ze zprostředkování prodeje musí mít příjem, jinak dlužník nevynakládá v tomto případě úsilí pro uspokojení pohledávek věřitelů," sdělil soudu insolvenční správce.
Vrabel po soudu požadoval, aby jeho stání posunul. Tvrdí, že je v Srbsku a jeho žena má nemocnou matku. Soudce to ale zamítl. Pokud Vrabel nepřijede, hrozí mu až padesátitisícová pokuta a policie ho může k soudu předvést.
Soud také už dříve upozornil, že Vrabelovi hrozí v případě, že porušil povinnosti dlužníka, nejen sankce podle insolvenčního zákona, ale i podle trestního práva. "Kdo v insolvenčním řízení maří nebo hrubě ztěžuje výkon funkce insolvenčního správce, a tím ohrozí účel insolvenčního řízení, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti," varoval v předvolání soud.
Soudce Zdeněk Strnad v pondělí obeslal Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích a dal mu ke zvážení vstup do probíhajícího insolvenčního řízení. Žalobci tak učinili, a mohou ho tak detailně monitorovat.
Vrabel vyzývá k národní revoluci
Vrabel ve videích mluví o "národní revoluci" a svolává další demonstraci. Činnost Aktuálně.cz, které ho prý likviduje, by chtěl zakázat. Příznivcům také tvrdí, že když shromáždí více podpisů, než kolik získala současná vláda hlasů, prezident Miloš Zeman jmenuje vládu odborníků. Prezident přitom žádnou takovou pravomoc nemá.
Odborníky chce vybírat sám Vrabel. Hodlá také tlačit na poslance. "Budeme zjišťovat, kde se nacházejí, abysme je někde chytli," dodal Vrabel s tím, že protestující nepřestanou, dokud vládu nevymění. Plánuje, jak vybere ministra vnitra, policejního prezidenta či soudce. Tvrdí dokonce, že policie je na jeho straně.
Vrabel nedávno své příznivce také vyzval k omluvě ruským okupantům a Vladimiru Putinovi za posílání zbraní Ukrajině a údajnou podporu terorismu ze strany Česka.
Naposledy Vrabel poskytl rozhovor srbské mutaci ruského propagandistického serveru Sputnik. Text tvrdí, že Vrabel shromáždil v Praze na 100 tisíc lidí, kteří prý protestovali proti EU a NATO a požadovali, aby se Česko přeorientovalo na Rusko. Vrabel podle textu usiluje o svržení prozápadní vlády. Prohlašuje, že Česko je okupováno Ukrajinci. Dezinformátor se také ruské propagandě chlubí, že díky svým kontaktům v Srbsku odhalil sledujícím údajnou pravdu o "ruské speciální operaci" na Ukrajině, kterou česká média tají.