Kdo složí vládu a kolik hlasů propadne? Deset věcí, které sledovat u voleb

Michaela Endrštová Tomáš Klézl Michaela Endrštová, Tomáš Klézl
Aktualizováno 9. 10. 2021 14:15
Volby do Poslanecké sněmovny skončily. Místnosti se uzavřely, komise sčítají hlasy. Vůbec poprvé se budou mandáty počítat podle nového volebního zákona. Voliči již rozhodli, zda Andrej Babiš zůstane premiérem, zda ze sněmovny zmizí ČSSD a komunisté, nebo zda vznikne první vláda bez účasti ODS a sociální demokracie. Aktuálně.cz připravilo souhrn toho nejzajímavějšího, na co zaměřit pozornost.
Předseda KSČM Vojtěch Filip 25. května 2021
Předseda KSČM Vojtěch Filip 25. května 2021 | Foto: Radek Bartoníček

Vypadnou tradiční levicové strany ze hry?

Až do voleb roku 2017, kdy levicové hlasy "odsál" Andrej Babiš s hnutím ANO, byly ČSSD a KSČM zvyklé na početný zisk křesel ve sněmovně. Tentokrát ale obě tradiční levicové strany bojují o to, aby se do sněmovny vůbec dostaly. Pokud by se jim to nepodařilo, bylo by to vůbec poprvé, co by pětiprocentní laťku nepřekročily.  

"Jedná se o strany, které mají neuvěřitelně dlouhou a souvislou parlamentní tradici. V případě ČSSD měla strana zastoupení ve sněmovně od roku 1992, v případě KSČM od roku 1990," říká politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Sociální demokracie a KSČ, na kterou dnešní KSČM navazuje, mají navíc za sebou i účast v parlamentu předválečné československé republiky, v několika poválečných letech, a v případě komunistů i v dlouhém období totalitního režimu mezi lety 1948 a 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy