Průzkum: Volby by v březnu vyhrálo ANO s desetiprocentním náskokem nad ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2017 15:02
Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32,5 % hlasů, následované sociální demokracií, která na něj ztrácí deset procent. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by na třetí příčce skončili komunisté, dále by se do sněmovny dostala ODS, KDU-ČSL a TOP 09, pětiprocentní hranici by překročilo také hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie.
Volby by vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, na druhém místě by byla sociální demokracie.
Volby by vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše, na druhém místě by byla sociální demokracie. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by teď vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů s desetiprocentním náskokem před druhou sociální demokracií. Aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) předpokládá, že do sněmovny by se dále dostali komunisté, občanští demokraté a lidovci, pětiprocentní hranici by těsně překročila i TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Sociální demokraté by podle CVVM nyní získali 22 procent hlasů, KSČM 12 procent a ODS 8,5 procenta. Volební zisk pro KDU-ČSL by činil 6,5 procenta, o procento méně by dostala TOP 09 a SPD rovných pět procent hlasů. Pro piráty a zelené by hlasovalo shodně 1,5 procenta voličů.

Starostům a nezávislým (STAN), kteří podle dosavadní dohody budou v říjnu společně kandidovat s lidovci, přisoudil volební model procento hlasů, stejně jako hnutí Úsvit-Národní koalice.

Oproti únoru si ANO polepšilo o procento, ČSSD o dvě procenta a KSČM o procento a půl. Naopak ODS, KDU-ČSL i TOP 09 oproti minulému měsíci oslabily, nejvíce lidovci o 2,5 procenta. Zatímco minulý model CVVM přisuzoval SPD tři procenta, nynější jim dává šanci na poslanecká křesla.

I další agentury pro výzkum veřejného mínění favorizují jako vítěze voleb ANO před ČSSD, liší se ale v odhadovaném rozdílu mezi oběma nejsilnějšími stranami. Kolem pětiprocentní hranice umožňující vstup do dolní komory se pohybuje SPD či piráti.

Pokud by se konaly volby v březnu, zúčastnilo by se jich podle CVVM 59 procent občanů, tedy víceméně stejně jako v únoru i březnu. Deklarovaná účast by byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž v roce 2013 přišlo 59,5 procenta voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy