ODS a TOP 09 přišly o milion voličů, polovina volí ANO

ČTK ČTK
30. 9. 2013 11:51
Vyplývá to ze srovnání předvolebních průzkumů společnosti Factum Invenio.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Strany bývalé vládní koalice - ODS a TOP 09 - by podle analýzy zářijových průzkumů volebních preferencí ztratily proti volbám v roce 2010 zhruba milion voličů.

Půl milionu by se nově přiklonilo k hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, oproti minulým volbám by však posílili i komunisté a lidovci. Zemanovcům by ke vstupu do sněmovny mohl - za předpokládané nižší volební účasti - stačit stejný počet hlasů, kterého dosáhli při volbách před třemi lety.

Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky poskytla společnost analytika Jana Herzmanna. Její autoři přitom nepředpokládají, že by ve sněmovně nakonec zasedli zástupci více než sedmi stran.

Analýza také ukazuje, že zatímco první dvě místa vyplývající z analýzy několika různých agenturních průzkumů jsou jasná (vítěz ČSSD a druhá KSČM, přičemž nejpříznivější výsledky jim přisuzuje CVVM), lze očekávat těsný souboj o třetí místo, které může obsadit kdokoliv z trojice ANO, ODS a TOP 09 (uvedeno v abecedním pořadí).

Další strany jako SPOZ, KDU-ČSL a Úsvit se pohybují kolem hranice volitelnosti, první dvě spíše nad ní, v případě Úsvitu je tomu ale naopak - šanci dostat se do sněmovny mu přisuzuje pouze průzkum společnosti TNS AISA, který však počítá s neobvykle vysokou volební účastí 71 % (pro informaci - ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 hlasovalo 62,6 % voličů, letos se očekává nižší účast).

Kam se poděli voliči jednotlivých stran?

Zajímavé údaje přináší Herzmannova analýza, pokud jde o přechod voličů mezi jednotlivými stranami.

Prakticky jen o své stálé voliče - jejich podíl z celkového počtu hlasů by měl být ze všech stran zřejmě nejvyšší - se bude moci opřít ODS, která tak zároveň zaznamená patrně nejvyšší odliv voličů - z někdejšího více než jednoho milionu na přibližně 365 tisíc.

114 tisíc z někdejších voličů ODS zamíří k TOP 09, nižší, ale přesto stále poměrně vysoký podíl bývalého voličstva občanských demokratů (92 tisíc) plánuje tentokrát podpořit středopravicově se prezentující hnutí ANO Andreje Babiše. Kromě stálých voličů strany bude nově "volit pravici", jak zní předvolební heslo strany, 39 tisíc někdejších nevoličů.

Foto: Herzmann s.r.o.

S nepříznivou bilancí oproti minulým volbám se zřejmě bude muset vypořádat také strana Karla Schwarzenberga, kde však pokles počtu voličů nebude tak dramatický. TOP 09 by v porovnání s volbami 2010 přišla o 240 tisíc hlasů hlavně ve prospěch Babišova hnutí a získat by měla nakonec kolem 600 000 hlasů. Základ tvoří jejich někdejší voliči, kteří možná trochu překvapivě nepřechází k lidovcům, a potom dvě voličské vlny - jedná se jednak o zhruba 114 tisíc bývalých voličů občanských demokratů a jednak o 100 tisíc lidí, kteří loni nevolili.

ČSSD by podle studie patrně získala zhruba 1,2 milionu hlasů, tedy přibližně stejně jako v roce 2010. Primát si tato strana drží z pohledu získaných hlasů někdejších nevoličů - k volebním urnám by jich měla nově přitáhnout 210 tisíc. Nezanedbatelný počet nových voličů sociální demokracie tvoří ti, kteří dali v minulých volbách přednost ODS (56 tisíc) a straně Věci veřejné (64 tisíc).

KSČM by mohlo volit kolem tři čtvrtě milionu lidí, tedy o 170 000 více než před třemi lety, přičemž téměř polovinu (83 tisíc) tvoří bývalí voliči ČSSD, 105 tisíc hlasů by potom měla strana získat od těch, kteří v minulých volbách volit nešli.

SPOZ odláká asi 90 tisíc voličů ČSSD

Zemanovci by mohli získat podobně jako před třemi lety čtvrt milionu hlasů, což by jim při nižší volební účasti mohlo tentokrát na vstup do sněmovny stačit, jen čtvrtinu z nich by prý ale dodali jejich stabilní voliči.

Foto: Herzmann s.r.o.

Ztráty, které by měl sociální demokracii levicový SPOZ způsobit, pravděpodobně nebudou tak zásadní: Zemanovce by v letošních volbách mohlo podpořit asi 90 tisíc někdejších voličů ČSSD. Další významný zdroj hlasů potom budou podle předpokladů Herzmannovy analýzy představovat nevoliči, kterých však SPOZ "zmobilizuje" kolem 35 tisíc.

Prakticky jen o své kmenové voliče se bude - podobně jako zmíněná ODS - moci opřít též KDU-ČSL. Jejich základnu mírně rozšíří někdejší voliči ODS (15 tisíc) a nevoliči (10 tisíc).

Druhá šance voličů Věcí veřejných

Mimořádný úspěch zaznamenala ve volbách před třemi lety strana Víta Bárty Věci veřejné. Koaličně-opoziční působení strany poznamenané několika skandály však ani tentokrát neodradí neodradí bývalé voliče VV od "experimentů" s novými stranami (za nimiž navíc stojí opět dominantní lídři).

Téměř sto tisíc z nich hodlá svoji důvěru - a spolu s tím i svůj hlas - vložit v hnutí ANO. Dalších 64 tisíc někdejších voličů Věcí veřejných však tentokrát počítá s volbou "zavedené" sociální demokracie.

 

Právě se děje

Další zprávy