Vojenský výbor NATO určuje obrannou strategii aliance, současně je klíčovým poradním orgánem Severoatlantické rady coby rozhodující politické síly celého obranného paktu. Výbor od června 2021 řídí admirál nizozemského námořnictva Rob Bauer. Jde o nejvýše postaveného vojáka ve strukturách aliance.
Bauer se ve středu a ve čtvrtek zdržuje v Praze. Za sebou už má přivítání s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou na vrchu Vítkov, což je pro české ozbrojené síly symbolické místo. Na generálním štábu pak oba muži jednali o bezpečnostní situaci ve světě či posílení východního křídla NATO. Bauer pak zasedl ke stolu s náměstkem Blažkovcem.
Uvedený itinerář prvního muže vojenské části NATO vedení české armády oficiálně zveřejnilo, víc ale už neoznámilo. Bauer má však první den pobytu v Praze další plán. Od půl šesté vystoupí v debatě s náčelníkem Řehkou na soukromé vysoké škole Cevro Institut. Debatu povedou na téma budoucnost kolektivní obrany.
"Míváme zajímavé hosty"
"Míváme zajímavé hosty, jako byl například zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoana. Dlouhodobě spolupracujeme s některými institucemi, takže se nám to daří. Tohle bylo díky spolupráci s generálním štábem," popsala Aktuálně.cz okolnosti uspořádání akce ředitelka interního centra školy Kateřina Weissová.
Domluvit debatu s předsedou Bauerem a náčelníkem Řehkou se institutu povedlo nejpozději předminulý týden. Vojenské duo doplní poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar (ODS). "Byl jsem požádán o moderování akce, samozřejmě vyhovím," napsal redakci Pojar, který byl až do loňska prorektorem školy.
Cevro Institut obdobné diskuse pořádá opakovaně, zmíněný zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoana loni v září rozmlouval s bývalou estonskou prezidentkou Kerstiou Kaljulaidovou či ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Příští týden tam vystoupí bývalý příslušník izraelské tajné služby Mosad Gad Šimron.
"Naší povinností je pokračovat v podpoře Ukrajiny tak dlouho, jak bude třeba."
Rozpravu s předsedou vojenského výboru NATO pořádá Centrum transatlantických vztahů, což je výzkumná a vzdělávací platforma školy. Debatu avizovalo centrum na svém webu a sociální síti X (dříve Twitter), ředitelka Weissová pak pozvánky rozesílala vybraným představitelům státní správy.
Zakladatel a předseda správní rady Langer
Cevro Institut jako liberálně-konzervativní akademii založil v červnu 2006 pozdější ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který je dnes předsedou správní rady institutu. Vysoká škola nabízí soukromé vzdělání v oblasti státní správy, bezpečnosti či kybernetiky. Mezi jejími absolventy jsou často lidé působící ve strukturách státu.
Ředitelka Centra transatlantických vztahů Weissová dříve pracovala jako poradkyně a později vedoucí sekce někdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Předsedou rady centra je europoslanec Alexandr Vondra (ODS), jejími dalšími členy jsou uvedený Tomáš Pojar a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
Cevro Institut čerstvě oznámil zájem stát se univerzitou. Miliardou korun ho proto podpořila Nadace C-Educa, kterou založil byznysmen v těžbě uhlí Pavel Tykač. "Jsem konzervativec a přeji si, aby u nás byla zavedena vysoká škola poskytující vzdělání vycházející z touhy po poznání, z kritického myšlení, z pokory a respektu vůči člověku jako výsostnému nositeli práva rozhodovat o svém životě," uvedl.
Na této půdě přitom při debatě s admirálem Bauerem budou chybět někteří očekávatelní hosté. Nezúčastní se ministr zahraničí Lipavský, o akci nevěděl. Nedorazí ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ta se s Bauerem nepotká vůbec, protože je tento týden nemocná. Kvůli kolizi v programu Bauer nebude jednat ani s premiérem Petrem Fialou (ODS).