Armáda si nechá vrtulníky Sokol, vláda souhlasí s opravou

ČTK ČTK
30. 7. 2015 15:23
Ministerstvo obrany za zakázku zaplatí asi miliardu korun.
Vrtulník W-3A Sokol
Vrtulník W-3A Sokol | Foto: Martin Holcman

Praha - Armáda bude i nadále používat záchranářské vrtulníky Sokol. Vláda v noci na čtvrtek odsouhlasila generální opravu osmi strojů a servis všech deseti vrtulníků do roku 2021, sdělilo tiskové oddělení Úřadu vlády.

Ministerstvo obrany za zakázku zaplatí asi miliardu korun.

"Předmětem zakázky je servisní podpora deseti vrtulníků W-3A Sokol, a to v letech 2015 až 2021," uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Servisní podpora podle něj zahrnuje opravu, údržbu a servis vrtulníků, dodávku náhradních dílů, ale třeba i aktualizaci letové příručky, technické dokumentace, školení posádek a technického personálu a konzultace.

Převážně pro leteckou záchrannou službu

Vrtulníky Sokol slouží především letecké záchranné službě. Určeny jsou ale i k humanitární evakuaci zdravotně postižených podle programu MEDEVAC nebo pro Leteckou pátrací a záchrannou službu (SAR - Search and Rescue).

Předpokládaná hodnota zakázky je zhruba miliarda korun bez DPH. "Tato částka byla stanovena na základě plánování provozu vrtulníků W-3A Sokol k plnění stanovených úkolů a předběžných jednání s výrobcem vrtulníku W-3A Sokol Agusta Westland Świdnik. Platby budou prováděny postupně po vykonání prací na základě objednávek," dodal Medek.

Osmi vrtulníkům bude končit životnost. "Po dlouhých diskusích a velmi pečlivém zvažování jsme přece jenom dospěli k tomu, že má smysl jít do generálních oprav vrtulníků Sokol," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Loni byly již opraveny dva vrtulníky. Modernizace každého z nich stála 110 milionů korun. Ministerstvo obrany nyní vyjednává o ceně pro osm dalších strojů, snaží se získat množstevní slevu.

Zástupci úřadu předpokládají, že za opravu jednoho sokola zaplatí kolem 80 milionů korun bez DPH.

Smluvní vztah přímo s výrobcem

"Novinkou je, že oproti dřívějšku už nepůjde servis a generální opravy přes zprostředkovatelskou firmu Zenith. Prostředníka se podařilo ministerstvu vyloučit, smluvní vztah bude přímo s výrobcem, společností Agustou Westland, se kterým vyjednáváme i výhodnější cenu," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Stropnický očekává, že úspora bude asi deset milionů na jeden vrtulník. Kdyby ministerstvo podle něj pořídilo nové stroje, každý by stál nejméně 200 milionů.

Pokud by měly stejné schopnosti jako sokoly, které mohou létat za jakéhokoli počasí i v noci, náklady by byly možná i přes 300 milionů za stroj, poznamenal ministr. Ministerstvo by také muselo zaplatit za přeškolení personálu.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Františka Malenínského armáda počítá, že sokoly budou moct pro armádu v případě jejich střídání a efektivního využívání letových hodin létat možná až do roku 2030.

Armáda původně počítala s tím, že jí bude stačit pouze šest Sokolů. Nakonec se ale rozhodla, že využije všech deset. "Před pár lety to hodnocení bezpečnostního prostředí bylo jiné," poznamenal k původnímu záměru náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Stroje slouží především k záchranářským pracím, primárně byly ale pořízeny pro vojenské účely.

 

Právě se děje

Další zprávy