České gripeny už střeží Island, hlídat ho budou měsíc

ČTK ČTK
29. 7. 2015 13:57
Piloti už mají za sebou cvičné lety a od rána jsou připraveni k plnění úkolů. Česká armáda na Island poslala pět letounů, čtyři budou v pohotovosti, pátý je záložní.
Český gripen ještě na letišti v Čáslavi.
Český gripen ještě na letišti v Čáslavi. | Foto: Vojáci čáslavské základny

Praha - České gripeny ve středu ráno začaly hlídat islandské nebe. Do severské země švédské stroje v českých službách přeletěly minulý týden. V pondělí a v úterý si piloti vyzkoušeli cvičné lety, od rána jsou připraveni k plnění úkolů. Sdělila to Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu české armády.

Čeští stíhači na Islandu, který nemá vlastní ozbrojené síly, vystřídali kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu.

Čtyři české gripeny začaly střežit nebe v 06:00 islandského času (08:00 SELČ). "Jsem hrdý, že jsme sedmitýdenní cestu k nasazení zvládli tak, jak jsme si předsevzali," řekl k začátku měsíční mise velitel jednotky Martin Nezbeda.

Gripeny pronajaté od Švédů

K tomu, aby mohla jednotka bezpečně na Islandu působit, musely jí švédské vzdušné síly v krátké době zvýšit skladové zásoby náhradních dílů a pozemního technického vybavení.

Právě ze Švédska od výrobce Saab si Česko 14 gripenů, které má ve výzbroji, pronajímá.

Velitel skupiny leteckého pozemního personálu Jan Ďucha uvedl, že Švédové také v rámci přepravního programu Strategic Airlift Capability za pomoci letounů Boeing C-17 Globemaster toto vybavení vážící 50 tun přepravily na severský ostrov.

České stroje budou hlídat nebe nad Islandem do půlnoci 25. srpna. Letouny by se poté měly hned vrátit zpět na mateřskou základnu v Čáslavi, a to opět v doprovodu italského tankeru KC-767, aby mohly tankovat za letu. O několik dnů později ze země odletí i technický personál.

Česká armáda na Island poslala pět letounů, čtyři budou v pohotovosti, pátý je záložní.

Přelet až na druhý pokus

Přelet byl původně naplánován na minulou středu, krátce po startu ale pilot jednoho z gripenů zjistil závadu. Všechny letouny se proto vrátily zpět do Čáslavy. Na Island poté odletěly o den později. V zemi působí i několik desítek českých vojáků pozemního personálu.

Jde o čtvrté nasazení českých letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušného prostoru členských států NATO.

V letech 2009 a 2012 chránily české stroje vzdušný prostor pobaltských států.

Loni na podzim působily právě na Islandu, kde byly několikrát uvedeny do vyšší pohotovosti. K ostrému startu ale povolány nebyly. Do vzduchu se dostaly díky cvičným letům.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy