Voják zraněný v Afghánistánu je zpátky v Česku

Domácí Domácí
Aktualizováno 16. 7. 2014 15:16
Jeho stav je stabilizovaný, vrtulník ho po přistání převezl do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Voják, který byl zraněn v noci ze soboty na neděli při útoku povstalců v Afghánistánu, dorazil do České republiky.

Vojenský speciál přistál na letišti v Praze-Kbelích krátce po třinácté hodině. "Po příletu do ČR byl voják transportován vrtulníkem W-3A Sokol do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích,  kde se podrobí dalším vyšetřením a léčbě," řekl Jan Šulc z tiskového oddělení generálního štábu.

Stav zraněného muže, desátníka J. M., je podle Šulce stabilizovaný a vyžaduje specializovanou lékařskou péči. "S ohledem na rodinu vojáka nebudeme k jeho zdravotnímu stavu poskytovat další podrobnosti," uvedl Šulc.

Druhý útok na české vojáky

Šestatřicetiletý voják byl zraněn v neděli 13. července nedaleko vojenské základny Bagrám v afghánské provincii Parván. Muži byli napadeni střelbou z ručních zbraní a protitankovými granáty. Desátník utrpěl mnohačetné poranění kostí a měkkých tkání, podle úterních informací je ale mimo bezprostřední ohrožení života.

K útoku došlo jen několik dní poté, co při jiném vražedném útoku zahynuli čtyři čeští vojáci a pátý zemřel na následky zranění v nemocnici.

Na pomoc pozůstalým padlých kolegové z armády nechali zřídit speciální konto 44665522/0800 s variabilním symbolem 916. Do dnešního rána bylo na účet posláno téměř 1,3 milionu korun. Sbírka potrvá do konce srpna. Její výtěžek bude rozdělen rovným dílem mezi rodiny obětí.

Výsadkáři z Chrudimi také nabízejí na svých facebookových stránkách trička s nápisem "Jsem hrdý na naše vojáky". Stojí 300 korun, nejméně dvě třetiny částky dostanou rodiny padlých.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy