Voják zraněný v Afghánistánu je zpátky v Česku

Domácí Domácí
Aktualizováno 16. 7. 2014 15:16
Jeho stav je stabilizovaný, vrtulník ho po přistání převezl do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Voják, který byl zraněn v noci ze soboty na neděli při útoku povstalců v Afghánistánu, dorazil do České republiky.

Vojenský speciál přistál na letišti v Praze-Kbelích krátce po třinácté hodině. "Po příletu do ČR byl voják transportován vrtulníkem W-3A Sokol do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích,  kde se podrobí dalším vyšetřením a léčbě," řekl Jan Šulc z tiskového oddělení generálního štábu.

Stav zraněného muže, desátníka J. M., je podle Šulce stabilizovaný a vyžaduje specializovanou lékařskou péči. "S ohledem na rodinu vojáka nebudeme k jeho zdravotnímu stavu poskytovat další podrobnosti," uvedl Šulc.

Druhý útok na české vojáky

Šestatřicetiletý voják byl zraněn v neděli 13. července nedaleko vojenské základny Bagrám v afghánské provincii Parván. Muži byli napadeni střelbou z ručních zbraní a protitankovými granáty. Desátník utrpěl mnohačetné poranění kostí a měkkých tkání, podle úterních informací je ale mimo bezprostřední ohrožení života.

K útoku došlo jen několik dní poté, co při jiném vražedném útoku zahynuli čtyři čeští vojáci a pátý zemřel na následky zranění v nemocnici.

Na pomoc pozůstalým padlých kolegové z armády nechali zřídit speciální konto 44665522/0800 s variabilním symbolem 916. Do dnešního rána bylo na účet posláno téměř 1,3 milionu korun. Sbírka potrvá do konce srpna. Její výtěžek bude rozdělen rovným dílem mezi rodiny obětí.

Výsadkáři z Chrudimi také nabízejí na svých facebookových stránkách trička s nápisem "Jsem hrdý na naše vojáky". Stojí 300 korun, nejméně dvě třetiny částky dostanou rodiny padlých.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy