Slovensko nakoupí americké vrtulníky Black Hawk

ČTK ČTK
29. 4. 2015 16:39
Koupě devíti víceúčelových strojů za 261 milionů dolarů je součástí projektu modernizace slovenské armády.
Black Hawk v akci.
Black Hawk v akci. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko nakoupí pro svou armádu devět amerických víceúčelových vrtulníků Black Hawk, za které zaplatí 261 milionů dolarů (6,5 miliardy Kč).

Novinářům to ve středu řekl slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Kontrakt zahrnuje i související výcvik pozemního personálu a servis samotných strojů, jejichž výrobcem je společnost Sikorsky Aircraft.

"Jde o největší modernizační projekt armády," řekl Glváč s tím, že Slovensko nakupuje za ceny, které má armáda Spojených států. První vrtulník Black Hawk by měla Bratislava obdržet v příštím roce, poznamenal ministr.

"Tento vrtulník není vyloženě bojový, částečně může podporovat pozemní vojsko," uvedl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu slovenské armády Milan Maxim. Řekl také, že armáda bude vrtulníky používat i na pomoc při živelních pohromách.

Na nákup vrtulníků vláda nevypsala mezinárodní tendr. Hlavní část splátek za stroje Black Hawk zaplatí Slovensko v prvních třech letech trvání kontraktu, který skončí v roce 2024.

Podle Glváče Slovensko plánuje spolu s americkým výrobcem vrtulníků zřídit na Slovensku výcvikové centrum pilotů vrtulníků, kde by se mohli školit i zahraniční piloti.

Odklon od ruské vojenské techniky

Nákup amerických vrtulníků je dalším krokem Slovenska v rámci odklonu od ruské vojenské techniky.

Stroje Black Hawk nahradí ve výzbroji slovenské armády stávající víceúčelové vrtulníky Mi-17 ruské výroby, kterým končí životnost. Na výrobě vrtulníků Black Hawk se podílí i česká společnost Aero Vodochody.

Slovenské ozbrojené síly se dlouhodobě potýkají se zastaralou technikou a kvůli snižování rozpočtu do své modernizace příliš neinvestovaly.

Nynější vláda premiéra Roberta Fica však loni na podzim odstartovala velké nákupy pro armádu, když země uzavřela kontrakt s italskou společností Alenia Aermacchi na dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan. Slovenské ministerstvo obrany v současnosti připravuje nákup nových vojenských radarů a se Švédskem vyjednává o pronájmu stíhaček.

Slovensko se loni zavázalo, že do roku 2020 zvýší výdaje na obranu na průměr evropských členů Severoatlantické aliance (NATO), což by podle dřívějších informací představovalo částku odpovídající asi 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země.

V současnosti Slovensko dává na svou obranu asi procento výkonu ekonomiky. Neplní tak závazek vyplývající z členství v NATO, aby na armádu vynakládalo dvě procenta HDP.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ve Zlatých Horách na Jesenicku hledaly desítky policistů a hasičů šestiletou dívku. Našli ji mrtvou

Oznámila to policie. Okolnosti smrti se vyšetřují.

Další zprávy