Praha - Vláda Petra Nečase schválila svůj návrh rozpočtu na příští rok a posílá ho sněmovně.
Dokument z dílny ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) počítá se schodkem 105 miliard korun, což jsou 3,5 procenta HDP.
Do Státního fondu dopravní infrastruktury byly na poslední chvíli přesunuty čtyři miliardy z dluhové služby a rezervy na dofinancování.
"Považuji za klíčové, že jsme dosáhli koaliční shody," komentoval jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem následně připustili, že musí být obezřetní, sledovat vývoj na zahraničních trzích a připravit případné krizové varianty.
"To, co nám dělá starosti je příjmová část rozpočtu, protože rozpočet je stanoven na základě červencových čísel. Nemůžeme vyloučit, že se nebude opakovat dejavu z roku 2008 a bude docházet k ochlazování evropské ekonomiky, poklesu poptávky a poklesu našich příjmů," uvedl Kalousek.
Doprava nedostala, co chtěla
Největší spor se vedl právě o peníze pro resort dopravy, pro který ministr Pavel Dobeš (Věci veřejné) požadoval "minimálně" 9 miliard korun navíc. Ze svého pohledu chtěl v ideálním případě navíc až 14 miliard.
Nakonec ale dostal "jen" necelou polovinu této částky. Podle ministra Dobeše tak stále hrozí, že stát přijde ztráta evropských peněz na dopravní stavby, protože stát nebudem mít na jejich kofinancování. Rovněž ale na společné tiskové konferenci s ministrem financí a premierérem uvedl, že se mu podařilo vyjednat maximum možného.
Věci veřejné svého ministra zavázaly, aby se snažil pro resort peníze získat, v opačném případě, aby pro rozpočet nehlasoval.
"Předsednictvo jej zavázalo, aby bojoval za miliardy pro dopravu," řekl Aktuálně.cz Tomáš Jarolím.
Ostatních ministrů se ale výzva, aby v opačném případě pro rozpočet nehlasovali, netýkala. Místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová potvrdila, že předsednictvo umožnilo pouze ministru dopravy Pavlu Dobešovi, že pokud neprojdou požadavky VV pro resort dopravy, on nemusí pro rozpočet hlasovat.
Výhrůžky VV, že v tom případě rozpočet jako strana nepodpoří, se tedy - alespoň na úrovni vlády - nesplnily.
Ještě minulý týden přitom VV spojovaly problém peněz na dopravu s otázkou navracení majetku církvím, když se předseda poslanců VV Vít Bárta nechal slyšet, že pokud se 9 miliard navíc pro dopravu nenajde, Věci veřejné zablokují i dohodu o vyrovnání s církvemi.
To ale den nato popřela po zasedání vlády vicepremiérka za VV Karolína Peake.
Kalousek s Nečasem ve vzácné shodě
Ministr financí i premiér Petr Nečas (ODS) už dopředu avizovali, že žádný resort nemůže očekávat výraznější přidání peněz. Ministr Kalousek opakoval, že přidá, jen pokud jinému škrtne, a premiér upozornil, že "drtivá většina požadavků uspokojena nebude".
Celkem chtěli ministři oproti návrhu do vlády ještě 16 miliard korun navíc.
Pro příští rok vydá rozpočet o 20 miliard korun na sociální dávky včetně důchodů. Vyšší výdaje ale pokryjí jen očekávanou inflaci.
Víc peněz dá vláda také na výzkum - celkem 2 miliardy jsou určeny pro Akademii věd a Grantové i Technologické agentuře. Tím zvýší jejich rozpočet o čtvrtinu. Naopak vysoké školy mají přijít o 750 milionů korun.
Ostatní resorty zůstávají po odečtení inflace na letošní úrovni. Fakticky si ale pohorší armáda a životní prostředí.
Podobně i školství, to dostane sice o miliardu víc, reálně to ale zaznamená pokles o 3 procenta. Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) sice už před časem upozorňoval, že mu chybí slíbené 4 miliardy na regionální školství. Dokonce hrozil, že sníží platy školníkům a kuchařkám, ony 4 miliardy navíc ale nakonec nedostal.
Odbory: Rozpočet nenaplníte!
Proti rozpočtu protestovaly i odbory.
Jejich zásadní připomínkou k rozpočtu bylo, že se podle nich vůbec nepodaří příjmy a výdaje rozpočtu splnit s tím, že vládní odhady vývoje ekonomiky jsou nepodloženě optimistické ().
"Aktuální ekonomická data naznačují, že lze reálně očekávat, že parametry, na kterých je státní rozpočet na rok 2012 postaven, nebudou naplněny," píše ČMKOS ve svém stanovisku (celý text si můžete přečíst ZDE).
Zatímco ministerstvo financí předpokládá, že ekonomika v příštím roce poroste o 2,5 procenta a podle toho konstruuje rozpočet, odbory odhadují "jen velmi mírný růst HDP" a tvrdí, že očekávaný růst HDP je nadhodnocen "zhruba o 70 až 90 miliard". Kvůli tomu čekají příjmy státního rozpočtu nižší zhruba o 25 až 30 miliard.
Na stávce se ale odbory v pondělí neshodly s tím, že počkají, až odboráře "více podpoří veřejnost".