Přestat žít nad poměry. Vláda ve sněmovně startuje boj o zkrocení státního dluhu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 2. 2023 7:07
Snížit rozpočtový schodek a zpomalit zadlužování státu jsou úkoly, které vláda Petra Fialy z ODS slíbila v programovém prohlášení. Do sněmovny teď přichází s návrhem na nižší valorizace důchodů, jako prvním krokem k chystaným reformám. Opozice ale nesouhlasí, jednotní navíc nejsou ani ministři.

Vláda zažije ve sněmovně peklo, hrozil před únorovou schůzí dolní parlamentní komory předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jakmile se poslanci v úterý sešli, opozice se do vlády pustila. Schůze trvá do neděle a kabinet Petra Fialy přichází s prvními změnami k ozdravění státního rozpočtu. Protože už letos nebudou žádné volby, nemusí se vláda bát, že by jí nepopulární kroky odlákaly voliče. 

O stabilizaci veřejných financí jednal předseda vlády s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS naposledy minulý týden. "Plánujeme řadu změn. Politické rozhodnutí ale ještě nepadlo," uvedl Fiala. 

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun, letos stát plánuje 295 miliard. Státní dluh vzrostl na 2,895 bilionu, na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun. Nejvyšší kontrolní úřad označil loni Česko za nejrychleji se zadlužující zemi Evropské unie.

Podle odborníků měly reformy zahájit už předchozí vlády, díky podstatně lepší ekonomické situaci k tomu měly výhodnější podmínky. Fialův kabinet změny zakotvil ve svém programovém prohlášení. Uvedl, že je potřeba zabrzdit rozhazování peněz, nalézt úspory a zajistit rozumné hospodaření státu.

Reformy slibovala už předchozí vláda Andreje Babiše. Ministryně financí Alena Schillerová z ANO mluvila o zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD slibovala prosadit reformu důchodů. Nic se ale nestalo. 

Co tedy vládu a obyvatele Česka letos ohledně peněz čeká?

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL | Foto: ČTK

Boj o mimořádnou valorizaci penzí

Do sněmovny přichází vláda s návrhem, jak pro letošek omezit zvyšování důchodů. Právě penze tvoří největší položku mandatorních výdajů, které stát musí zaplatit, ať se děje, co se děje. Nařizuje mu to zákon. Kromě důchodů jde o sociální dávky, platby do zdravotního pojištění či náklady na obsluhu státního dluhu. Už to samo tvoří nadpoloviční většinu celkových státních útrat. Loni do penzí podle ministerstva financí putovalo téměř 595 miliard korun, letos to má být přes 630 miliard.

Širší změnu valorizací chystá ministerstvo práce a sociálních věcí. "Chci, aby se dále nerozevíraly nůžky mezi starobními důchodci," prohlásil šéf ministerstva Marian Jurečka z KDU-ČSL. Omezit chce zvyšování nadprůměrných penzí a zároveň hledat způsob, jak pomoci těm, kteří pobírají velmi nízkou částku.

Zvyšování důchodů při určité míře inflace ukládá vládě zákon. A nynější vysoká inflace valorizaci vyžaduje. Kabinet Petra Fialy se ale obává, že na vyšší penze nebude letos mít. Navrhuje proto jednorázové opatření, aby průměrný starobní důchod od června vzrostl jen o 760 místo 1770 korun.

Opozice je však jednoznačně proti. SPD už oznámila, že případnou změnu napadne u Ústavního soudu. Návrh kritizuje i šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. V rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že by důchodová reforma měla začít debatou o změnách v daních, a ne ve valorizacích důchodů.

 

Právě se děje

Další zprávy