Přestat žít nad poměry. Vláda ve sněmovně startuje boj o zkrocení státního dluhu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 2. 2023 7:07
Snížit rozpočtový schodek a zpomalit zadlužování státu jsou úkoly, které vláda Petra Fialy z ODS slíbila v programovém prohlášení. Do sněmovny teď přichází s návrhem na nižší valorizace důchodů, jako prvním krokem k chystaným reformám. Opozice ale nesouhlasí, jednotní navíc nejsou ani ministři.

Vláda zažije ve sněmovně peklo, hrozil před únorovou schůzí dolní parlamentní komory předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jakmile se poslanci v úterý sešli, opozice se do vlády pustila. Schůze trvá do neděle a kabinet Petra Fialy přichází s prvními změnami k ozdravění státního rozpočtu. Protože už letos nebudou žádné volby, nemusí se vláda bát, že by jí nepopulární kroky odlákaly voliče. 

O stabilizaci veřejných financí jednal předseda vlády s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS naposledy minulý týden. "Plánujeme řadu změn. Politické rozhodnutí ale ještě nepadlo," uvedl Fiala. 

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun, letos stát plánuje 295 miliard. Státní dluh vzrostl na 2,895 bilionu, na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun. Nejvyšší kontrolní úřad označil loni Česko za nejrychleji se zadlužující zemi Evropské unie.

Podle odborníků měly reformy zahájit už předchozí vlády, díky podstatně lepší ekonomické situaci k tomu měly výhodnější podmínky. Fialův kabinet změny zakotvil ve svém programovém prohlášení. Uvedl, že je potřeba zabrzdit rozhazování peněz, nalézt úspory a zajistit rozumné hospodaření státu.

Reformy slibovala už předchozí vláda Andreje Babiše. Ministryně financí Alena Schillerová z ANO mluvila o zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD slibovala prosadit reformu důchodů. Nic se ale nestalo. 

Co tedy vládu a obyvatele Česka letos ohledně peněz čeká?

O důchodovou reformu se v roce 2012 pokusil ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Vláda Bohuslava Sobotky z ČSSD ji ale po pár letech zrušila.
O důchodovou reformu se v roce 2012 pokusil ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Vláda Bohuslava Sobotky z ČSSD ji ale po pár letech zrušila. | Foto: Lukáš Bíba

Zahájení důchodové reformy

Řešení letošní valorizace je ale jen malý krůček ve srovnání s tím, co vládu čeká. Pokud nynější důchodový systém zůstane, na výplaty penzí v budoucnu nebudou peníze. Prodlužuje se průměrný věk dožití, do důchodu navíc budou odcházet silné ročníky ze 70. let, zatímco počet lidí v aktivním věku, kteří na důchody vydělávají, bude klesat.

O nutnosti reforem politici už dvě dekády mluví, činy ale odkládají. O výraznější změnu se pokusila vláda Petra Nečase z ODS v roce 2012. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 tehdy zavedl druhý penzijní pilíř v podobě soukromých fondů, kam mohli lidé ukládat část úspor. Opatření ale využilo jen několik desítek tisíc lidí a v roce 2015 jej sněmovna zrušila. Vláda Andreje Babiše vytvořila v roce 2016 Komisi pro spravedlivé důchody, reformu ale neprovedla.

Nynější premiér Petr Fiala v sobotním vysílání Otázky a odpovědi z Kramářovy vily ohlásil, že během jara jeho vláda oznámí základní parametry vlastní důchodové reformy. "Uděláme ji, aby lidé, kteří jsou dnes mladší 40 let, měli vůbec šanci mít důstojnou penzi," prohlásil.

Zatím ale žádný oficiální návrh na vládě neexistuje. Navzdory tomu, že se objevují informace, o kolik by se měla posunout hranice pro odchod do důchodu. "Poctivá odpověď je: 'V tuto chvíli to nikdo neví,'" uvedl Fiala. Slíbil ale, že případné zvýšení by se týkalo lidí, kteří půjdou do penze kolem roku 2040.

 

Právě se děje

Další zprávy