Přestat žít nad poměry. Vláda ve sněmovně startuje boj o zkrocení státního dluhu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 2. 2023 7:07
Snížit rozpočtový schodek a zpomalit zadlužování státu jsou úkoly, které vláda Petra Fialy z ODS slíbila v programovém prohlášení. Do sněmovny teď přichází s návrhem na nižší valorizace důchodů, jako prvním krokem k chystaným reformám. Opozice ale nesouhlasí, jednotní navíc nejsou ani ministři.

Vláda zažije ve sněmovně peklo, hrozil před únorovou schůzí dolní parlamentní komory předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jakmile se poslanci v úterý sešli, opozice se do vlády pustila. Schůze trvá do neděle a kabinet Petra Fialy přichází s prvními změnami k ozdravění státního rozpočtu. Protože už letos nebudou žádné volby, nemusí se vláda bát, že by jí nepopulární kroky odlákaly voliče. 

O stabilizaci veřejných financí jednal předseda vlády s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS naposledy minulý týden. "Plánujeme řadu změn. Politické rozhodnutí ale ještě nepadlo," uvedl Fiala. 

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun, letos stát plánuje 295 miliard. Státní dluh vzrostl na 2,895 bilionu, na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun. Nejvyšší kontrolní úřad označil loni Česko za nejrychleji se zadlužující zemi Evropské unie.

Podle odborníků měly reformy zahájit už předchozí vlády, díky podstatně lepší ekonomické situaci k tomu měly výhodnější podmínky. Fialův kabinet změny zakotvil ve svém programovém prohlášení. Uvedl, že je potřeba zabrzdit rozhazování peněz, nalézt úspory a zajistit rozumné hospodaření státu.

Reformy slibovala už předchozí vláda Andreje Babiše. Ministryně financí Alena Schillerová z ANO mluvila o zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD slibovala prosadit reformu důchodů. Nic se ale nestalo. 

Co tedy vládu a obyvatele Česka letos ohledně peněz čeká?

Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér České národní banky, radí vládě zahájit radikální ekonomické změny.
Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér České národní banky, radí vládě zahájit radikální ekonomické změny. | Foto: Václav Vašků

Snížení výdajů státního rozpočtu

Reforma důchodů je jedním z kroků k úsporám. Odborníci varují, že výdaje státu jsou příliš velké a je nezbytné je snížit. Vláda Petra Fialy to plánovala, jakmile však nastoupila, zasáhla Evropu krize způsobená válkou na Ukrajině a souvisejícím prudkým zdražením energií. Za první rok svého působení tak kabinet nedokázal přijít s reformami, které by zpomalily zadlužování.

"Promarněný rok s mnoha nečekanými výdaji zvedá nutnost stabilizace veřejných financí, s níž programové prohlášení v takové míře nepočítalo," zhodnotil rok vlády Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Premiér Fiala mluví o tom, že si Česko nemůže dovolit žít nadále na dluh. "Je třeba dostat veřejné rozpočty a státní rozpočet do kondice. Samozřejmě to bude bolet," prohlásil. Na konkrétní kroky kabinetu se však dosud čeká.

Radikální změny přitom považuje za nutné i Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady, která je poradním orgánem vlády. "Stát je při své velikosti a rozsahu poskytovaných veřejných služeb ze stávajících příjmů neufinancovatelný. Jsou nutné aktivní kroky vlády vedoucí k úpravě příjmové i výdajové strany rozpočtu," uvedl ekonom, který má k veřejným financím blízko i jako bývalý viceguvernér České národní banky.

 

Právě se děje

Další zprávy