Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) začne fungovat od pondělí 21. září, uvedl na Twitteru vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Návrh projedná na příštím zasedání vláda, dodal ministr vnitra, který štáb na jaře vedl a pravděpodobně bude jeho předsedou i nyní. Řádné jednání kabinetu je aktuálně naplánováno na pondělní odpoledne. Opětovné spuštění činnosti ÚKŠ, po kterém volaly kraje, ČSSD a větší část opozice, v pátek přes původní nesouhlas potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).
Dnes jsme se s premiérem @AndrejBabis dohodli na obnovení činnosti ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 18, 2020
Ve čtvrtek premiérovi adresovala výzvu k obnovení štábu, který fungoval na jaře na začátku epidemie, Asociace krajů. "Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji," řekl Babiš Deníku.
O podrobnostech ke zřízení štábu by měl ještě v pátek Babiš jednat s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který ÚKŠ na jaře předsedal a z titulu své funkce by měl znovu stanout v jeho čele. Podle místopředsedy Asociace krajů Jiřího Běhounka (za ČSSD) a ministra Adama Vojtěcha (za ANO) by se měla vláda zřízením krizového štábu zabývat na pondělní řádné schůzi.
Rozhodnutí přišlo pozdě, tvrdí opozice
Podle opozice však přišlo premiérovo rozhodnutí pozdě. "Krize je závažná, premiér opakovaně selhává a lže. V čele země by neměl v takové chvíli stát člověk, který mění názory z hodiny na hodinu. Je to nebezpečné pro zemi a především pro její obyvatele," uvedl šéf ODS Petr Fiala. Šéf lidovců Marian Jurečka napsal, že Babiš jedná až pod tlakem a pozdě. "Opakuje stejnou chybu jako v březnu. ÚKŠ má jasné kompetence a možnosti dle zákona a já si od něj slibuji daleko lepší koordinaci a systematická opatření, která se již měla realizovat," uvedl.
Také podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se osvědčil tlak opozice a veřejnosti. "Má smysl a bylo by chybou si myslet, že nic nezmůžeme. Premiér se tím ale nezříká odpovědnosti a při každé příležitosti budu připomínat, že naprosto selhal," uvedla. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová Babišovi vyčítá, že mu jde především o vlastní PR.
Je dobré, že se ústřední krizový štáb sejde. Jak jsme za Piráty žádali. Je škoda, že panu premiérovi méně záleží na ochraně veřejného zdraví než na vlastním PR obrazu. Trvalo mu to.
— Olga Richterová (@olgarichterova) September 18, 2020
Názor na svolání štábu změnil až po našem větším mediálním "zářezu" před chvílí ve sněmovně.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) napsala, že Česko ztratilo spoustu cenného času. "Honza Hamáček to teď bude mít nesmírně těžké," zmínila na Twitteru šéfa ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka, který by se měl vedení štábu ujmout.
Svolání štábu není na stole, tvrdil Babiš v pondělí
Na zřízení ÚKŠ se kabinet neshodl na několika posledních zasedáních, naposledy toto pondělí, kdy podle Hamáčka narazili sociální demokraté na nesouhlas koaličního partnera hnutí ANO. Babiš v pondělí uvedl, že svolání štábu "není na stole", protože funguje rada pro zdravotní rizika, ve které jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři. Svolání štábu původně odmítal i na jaře.
Asociace krajů se podle Běhounka ve čtvrtek shodla na tom, že kvůli nepříznivým predikcím ohledně nákazy je namístě znovu aktivovat krizové řízení. Vojtěch na jednání ministrů se zástupci krajů na návrh nijak nereagoval, dodal hejtman. V pátek ve sněmovně před Babišovým prohlášením se Vojtěch vyhnul odpovědi na otázku, zda bude aktivaci štábu podporovat, což předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil za zbabělost.
Ve štábu chtějí zastoupení i obce
Své zastoupení v ústředním štábu požadují některé místní samosprávy. Nominovat by je měly obecní svazy, uvedl v tiskové zprávě předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN).
Zapojení obecních samospráv do činnosti štábu je podle sdružení důležité kvůli tomu, aby se lépe dostávaly informace přímo do obcí. "Je to logické také vzhledem ke specifiku ČR, tedy vysokému počtu obcí v mezinárodním srovnání. Obce během jarní fáze pandemie prokázaly, že jsou schopné se efektivně zapojit do řešení problémů, které pandemie působí. Potřebují k tomu ale informace z první ruky," dodal Polčák.
ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně kabinet změnil statut, aby štáb mohl místo Hamáčka vést tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Po dvou týdnech se vedení ujal Hamáček.