Zvyšme daně firmám. Nepřijatelné, radši dražší vodu. O co se nyní přou vládní strany?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 5. 2023 13:46
Jednání pěti stran vládní koalice o nezbytném snížení vysokého deficitu státního rozpočtu se dál táhnou. I když někteří koaliční politici tvrdí, že už jsou strany blízko dohodě, v mnoha názorech na to, kde uspořit a kde vzít peníze, se výrazně liší. Aktuálně.cz přináší přehled, s jakými návrhy šly jednotlivé vládní strany do jednání.

Březen. Duben. Květen. Vládní politici stále odsouvají termín, kdy zveřejní takzvaný konsolidační balíček, který má být lékem na stále zadluženější státní pokladnu. Rozdíl mezi příjmy a výdaji státu se v posledních letech zvětšuje natolik, že před tím ekonomové stále důrazněji varují.

Nynější vládní strany v době, kdy ještě byly v opozici, kritizovaly Babišovu vládu a žádaly, aby Česko výrazně zkrotilo rozbujelé státní výdaje a začalo se chovat šetrněji. Jenže od sněmovních voleb na podzim roku 2021, po kterých se tehdejší opozice ujala vlády, už uplynul téměř rok a půl, ale žádné výraznější šetření nenastalo. 

Naopak, státní pokladna je na tom ještě hůře. Přispěly k tomu i neplánované výdaje související s válkou na Ukrajině, včetně dotování energií občanům nebo opakovaného zvyšování důchodů kvůli inflaci.

"Představíme konsolidační balíček v polovině května," zní zatím poslední termín od premiéra Petra Fialy (ODS). Brání se tomu, aby řekl cokoliv ze zákulisí jednání o tom, jak chce vláda problém s rozpočtem řešit. Vadí mu však, že je za to kabinet kritizovaný. "Postupujeme v rámci předem oznámeného harmonogramu. A přesto si občas přečtu, že je vláda nerozhodná, váhavá a že je její politika zklamáním. Pěkně se to střílí do vlády, která se snaží být otevřená, důkladná, promýšlí svá opatření, mluví s odborníky a hledá dobrá řešení," postěžoval si Fiala tento týden v komentáři pro web Forum24.cz.

Státní dluh
Státní dluh | Foto: Aktuálně.cz

Odborníci vládu vyzývají, aby na nic nečekala a pustila se do šetření. Jenže každá z pěti vládních stran má o úsporách jinou představu. ODS jako nejsilnější vládní strana odmítá například zvýšení daní u fyzických i právnických osob, některé další strany by ale zejména v případě zdanění firem byly pro. A podobných sporných bodů je mnoho.

"Pro nás je klíčové, že nyní v této těžké situaci nechceme nějakým výrazným zdaněním znovu zatížit občany nebo firmy. Ani nevěřím, že by to něčemu opravdu pomohlo," sdělil Fiala Deníku N.

Zaměřit se chce hlavně na zkrocení výdajů. "Musíme se soustředit na výdaje státu, které můžeme omezit, aniž bychom významným způsobem zasáhli některou sociální skupinu. To je důležitá zásada. Ano, všichni se budeme muset nějak podílet na současné situaci, ale naším zájmem je, aby se na tom nikdo nepodílel příliš nadproporčně nebo aby ho to existenčně ohrozilo," vysvětloval.

Aktuálně.cz přináší přehled, s jakými návrhy šly jednotlivé vládní strany do jednání o úsporách v rozpočtu:

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL | Foto: ČTK

KDU-ČSL: Zvýšit daně firmám, nezatížit rodiny

Zatímco ODS opakuje, že žádné zvyšování daní firmám nepřipadá v úvahu, koaliční lidovci jdou přímo proti těmto slovům. "Jednoznačně odmítám, aby tady byla kapitalizace zisků a socializace ztrát, tedy že když jsou firmy v potížích, tak jim pomáháme, a když se jim daří, zisk si ponechají," prohlašuje šéf strany a zároveň ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poukazuje například na to, jak stát firmám pomohl v době covidu i nyní s cenami energií.

Lidovci proto při jednání o balíčku naléhají na ODS i další, aby souhlasili alespoň s nějakým zvýšením daní firmám. "V případě zvýšení daně z příjmu právnických osob to je krok, který je možné udělat, je namístě a má své logické i principiální odůvodnění," řekl Jurečka Lidovým novinám.

Zvýšení firemních daní je pro KDU-ČSL důležité, ale ještě více zdůrazňují to, že šetření státu se v žádném případě nesmí dotknout seniorů a rodin. "Hlavní naší prioritou je podpora rodičů s dětmi," potvrzuje například bývalá senátorka Šárka Jelínková, která je nyní náměstkyní ministra Jurečky.

O postoji lidovců vypovídají i vyjádření jejich člena rozpočtového výboru Michaela Kohajdy. "Pro nás je důležité, aby tady existovala solidarita mezi bohatými a chudými a jedním z jejích projevů je progresivní zdanění. Myslím, že to našim koaličním partnerům vysvětlíme, protože máme dobré argumenty," tvrdí.    

 

Právě se děje

Další zprávy