Zvyšme daně firmám. Nepřijatelné, radši dražší vodu. O co se nyní přou vládní strany?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 5. 2023 13:46
Jednání pěti stran vládní koalice o nezbytném snížení vysokého deficitu státního rozpočtu se dál táhnou. I když někteří koaliční politici tvrdí, že už jsou strany blízko dohodě, v mnoha názorech na to, kde uspořit a kde vzít peníze, se výrazně liší. Aktuálně.cz přináší přehled, s jakými návrhy šly jednotlivé vládní strany do jednání.

Březen. Duben. Květen. Vládní politici stále odsouvají termín, kdy zveřejní takzvaný konsolidační balíček, který má být lékem na stále zadluženější státní pokladnu. Rozdíl mezi příjmy a výdaji státu se v posledních letech zvětšuje natolik, že před tím ekonomové stále důrazněji varují.

Nynější vládní strany v době, kdy ještě byly v opozici, kritizovaly Babišovu vládu a žádaly, aby Česko výrazně zkrotilo rozbujelé státní výdaje a začalo se chovat šetrněji. Jenže od sněmovních voleb na podzim roku 2021, po kterých se tehdejší opozice ujala vlády, už uplynul téměř rok a půl, ale žádné výraznější šetření nenastalo. 

Naopak, státní pokladna je na tom ještě hůře. Přispěly k tomu i neplánované výdaje související s válkou na Ukrajině, včetně dotování energií občanům nebo opakovaného zvyšování důchodů kvůli inflaci.

"Představíme konsolidační balíček v polovině května," zní zatím poslední termín od premiéra Petra Fialy (ODS). Brání se tomu, aby řekl cokoliv ze zákulisí jednání o tom, jak chce vláda problém s rozpočtem řešit. Vadí mu však, že je za to kabinet kritizovaný. "Postupujeme v rámci předem oznámeného harmonogramu. A přesto si občas přečtu, že je vláda nerozhodná, váhavá a že je její politika zklamáním. Pěkně se to střílí do vlády, která se snaží být otevřená, důkladná, promýšlí svá opatření, mluví s odborníky a hledá dobrá řešení," postěžoval si Fiala tento týden v komentáři pro web Forum24.cz.

Státní dluh
Státní dluh | Foto: Aktuálně.cz

Odborníci vládu vyzývají, aby na nic nečekala a pustila se do šetření. Jenže každá z pěti vládních stran má o úsporách jinou představu. ODS jako nejsilnější vládní strana odmítá například zvýšení daní u fyzických i právnických osob, některé další strany by ale zejména v případě zdanění firem byly pro. A podobných sporných bodů je mnoho.

"Pro nás je klíčové, že nyní v této těžké situaci nechceme nějakým výrazným zdaněním znovu zatížit občany nebo firmy. Ani nevěřím, že by to něčemu opravdu pomohlo," sdělil Fiala Deníku N.

Zaměřit se chce hlavně na zkrocení výdajů. "Musíme se soustředit na výdaje státu, které můžeme omezit, aniž bychom významným způsobem zasáhli některou sociální skupinu. To je důležitá zásada. Ano, všichni se budeme muset nějak podílet na současné situaci, ale naším zájmem je, aby se na tom nikdo nepodílel příliš nadproporčně nebo aby ho to existenčně ohrozilo," vysvětloval.

Aktuálně.cz přináší přehled, s jakými návrhy šly jednotlivé vládní strany do jednání o úsporách v rozpočtu:

Nová dvojice v čele STAN, předseda Vít Rakušan a první místopředseda Jan Farský
Nová dvojice v čele STAN, předseda Vít Rakušan a první místopředseda Jan Farský | Foto: Radek Bartoníček

Starostové: Zrušit dotace a výjimky, zvýšit některé daně

Starostové a nezávislí se společně s Piráty liší od zbývajících tří stran koalice především tím, že prosazují, aby úspory státu byly vyšší než zatím předpokládaných 70 miliard korun v nynějším konsolidačním balíčku. 

"Plán ministerstva financí na úspory ve výši 70 miliard nestačí. Koaličním partnerům jsme předložili návrh, jak snížit schodek o 150 miliard," prohlašuje místopředseda hnutí Jan Farský. Podle něj je nejdůležitější, aby stát našel úspory ve svých výdajích na ministerstvech, škrtl zbytné dotace a zrušil nesmyslné daňové výjimky. "Pokud to nebude stačit, což podle všeho stačit nebude, pak jsou na řadě nepřímé a přímé daně," říká Farský. 

Poslanec Lukáš Vlček, který se věnuje financím, upřesnil, o které daně by mělo jít. "Klíčová je podle nás revize daňových výjimek, navýšení příjmů u nepřímých daní, například hazard či spotřební daně, ale také nalezení příjmů u přímých daní, jako je například daň z nemovitosti, která ale musí zůstat příjmem obcí. Důležitá je podle nás i daňová progresivita u daně z příjmu fyzických osob," uvádí Vlček.

 

Právě se děje

Další zprávy