Vicenová: Hašteřením o eurokomisaře ztrácíme v Evropě vliv

Tereza Krobová Tereza Krobová
16. 7. 2014 15:40
Slovensko umí v EU využít příležitosti, Česko je pozadu, říká někdejší stálá představitelka České republiky při Evropské unii v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Milena Vicenová.
Milena Vicenová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zbytečné hašteření a plýtvání energie, které obírá Českou republiku o čas. Tak vidí jednání kolem českého eurokomisaře Milena Vicenová, která do roku 2012 zastávala post stálé představitelky České republiky při Evropské unii.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz upozornila na to, že ostatní země zvládají výběr svého eurokomisaře podstatě lépe, a Česko je tak díky vleklým dohadům již o několik kroků pozadu.

"Už teď jsme měli velice intenzivně bojovat o to, abychom měli co nejvíc českých lidí v kabinetech ostatních komisařů, aby se uplatnili například i v kabinetu předsedy Komise, abychom měli další prostor," vysvětlila.

Koalice se na jménu stále neshodla, v jednání bude pokračovat až příští týden. Premiér Bohuslav Sobotka mezitím zamíří do Bruselu za novým šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, se kterým by se měl o kandidátech poradit. Ve hře nadále zůstávají Věra Jourová (ANO), Pavel Mertlík (ČSSD) a Petr Blížkovský (KDU-ČSL).

Aktuálně.cz: Jaký obraz o sobě v EU vytváří Česká republika tím, že jí výběr eurokomisaře trvá tak dlouho?

Nevypadá to dobře. Daleko důležitější ale je, že nesoustředíme všechny síly na výběr toho nejlepšího kandidáta, který bude v Evropské komisi nejlépe bojovat a nejlépe se uplatní, který také bude největším přínosem pro Českou republiku. Je škoda, že své síly neumíme dát dohromady. Tím drobným hašteřením a hádáním ztrácíme to nejdůležitější.

A.cz: Je to obvyklé? Jsou i jiné země, co se tak dlouho dohadují?

Je to velmi obvyklé u České republiky. Tohle prožíváme potřetí a vždy je to s takovými velkými komplikacemi. Já znám spíše země, které to zvládají výborně.

Je škoda, že své síly neumíme dát dohromady. Tím drobným hašteřením a hádáním ztrácíme to nejdůležitější.

A.cz: Jaké to jsou?

Jako příklad uvádím vždycky Slovensko, které umí využít ty nejsilnější, nejschopnější lidi se zkušenostmi a nominovat je na ty nejdůležitější pozice. To byl například Maroš Ševčovič, který byl vynikající velvyslanec, byl nominován do Komise a uměl si tam říct i o pozici místopředsedy. Tehdejší předseda Komise José Barosso mu rád vyhověl, protože věděl, že to je dobrý, silný a v Bruselu dobře známý kandidát. Například Bulharsko také mívalo velmi silné komisařky. Takže jiné státy to zvládají podle mého mnohem lépe než Česká republika.

O několik tahů pozadu

A.cz: Může nás v Evropě toto protahování nějak poškodit, ať už na neformální, nebo politické úrovni?

Samozřejmě tím ztrácíme mnoho energie a sil. Už teď jsme měli velice intenzivně bojovat o to, abychom měli co nejvíc českých lidí v kabinetech ostatních komisařů, aby se uplatnili například i v kabinetu předsedy Komise, abychom měli další prostor. Proč třeba nediskutujeme na politické úrovni o tom, kdo má být vysoký představitel pro zahraniční politiku? O tom se bude rozhodovat dnes v Bruselu. Proč se nesoustředíme na to, kdo by měl být budoucím předsedou Evropské rady? Jsme o několik tahů pozadu. Další smutnou kapitolou je také to, jak se chováme k lidem, kteří se vracejí zpátky z vysokých pozic.

A.cz: Máte na mysli nějaký konkrétní příklad?

Vím, že je to většina kolegů, kteří pracovali velice úspěšně například na předsednictví a už z resortu odešli. Ostatně já už jsem také odešla z ministerstva zahraničí, které o moje služby nestojí.

Radit jsme se měli dřív

A.cz: Je běžné, že se jméno eurokomisaře konzultuje se šéfem Evropské komise tak, jak to má v plánu premiér Bohuslav Sobotka?

Možná by to bylo dobré udělat v předstihu, možná by bylo dobré říct, že máme dva nebo tři vynikající kandidáty, ale rádi bychom, aby zapadli do složení Komise, aby zapadli do vyváženého politického spektra, aby udrželi rovnováhu mezi muži a ženami. To by se ale muselo odehrát dříve. Měli bychom při jmenování uplatnit nadhled, vybrat někoho, kdo je schopen komunikovat se širším politickým spektrem a bude v Komisi dobře fungovat, ať už bude složení vlády u nás jakékoli.

A.cz: Myslíte si, že výběr eurokomisaře dnešní porada uspíší?

Doufám. Bylo by to rozumné a bylo by chytré, abychom už vše vyřešili. Je to v zájmu i nás, občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy